Azt a gondolatot, hogy "az emberi logika nem összevethető az isteni logikával", alá tudnád támasztani egy Bibliai idézettel?
Talán erre gondolhattál (Iz 55,8-9):
"Hiszen az én gondolataim nem a ti gondolataitok, és az én útjaim nem a ti útjaitok - mondja az Úr.
Igen, amennyivel magasabb az ég a földnél, annyival magasabbak az én útjaim a ti útjaitoknál, az én gondolataim - a ti gondolataitoknál."
"A titkok az Úréi, a mi Istenünkéi, a kinyilatkoztatott dolgok pedig a mieink és a fiainkéi mindörökké, hogy teljesítsük ennek a törvénynek minden igéjét." (5Móz 29:28)
"Ó, Isten gazdagságának, bölcsességének és ismeretének mélysége! Milyen megfoghatatlanok az ő ítéletei, és milyen kikutathatatlanok az ő útjai! Ugyan ki értette meg az Úr szándékát, vagy ki lett az ő tanácsadójává?" (Rm 11:33-34)
(Jeremiás 33:3) »Kiálts hozzám, és én válaszolok neked. Készséggel elmondok neked nagy és felfoghatatlan dolgokat, amelyeket nem ismersz.«”
Mi a logika? Az általunk használt értelmezés szerint azt mondhatnánk, hogy a logika a helyes gondolkozás vagy a józan érvelés tudománya. Elősegíti a megértést, mivel a tárgy összefüggő részeinek megmagyarázására szolgáló eszköz. A logika megmutatja, hogy ezek a részek miért működnek együtt és miért tartoznak egymáshoz.
(1Mózes 1:26) Majd ezt mondta Isten: „Alkossunk embert a mi képmásunkra és hasonlatosságunkra, és uralkodjon a tenger halain, az egek repdeső teremtményein, a háziállatokon, az egész földön, és minden földi csúszó és mászó állaton.”
(1Mózes 9:6) Aki embervért ont, annak a vérét is ember fogja kiontani, mivel Isten a saját képmására teremtette az embert.
(1Korintusz 11:7) Mert a férfinak nem kell befednie a fejét, mivel ő Isten képmása és dicsősége; de az asszony a férfi dicsősége.
(Kolosszé 3:10) és öltsétek magatokra az új egyéniséget, amely pontos ismeret által újjátétetik Annak képmása szerint, aki teremtette.
A Kolosszé 3:9, 10-ből kitűnik, hogy a jellemvonásainkat tekintve vagyunk Isten képmására alkotva. Azok, akik szeretnének kedvére lenni Istennek, buzdítást kapnak, hogy öltsék magukra „az új egyéniséget”, amely „újjátétetik Annak [Istennek] képmása szerint, aki teremtette”.
„Legyetek . . . Isten utánzóivá”
Efézus 4:32–5:2
KEDVESSÉG, könyörület, megbocsátás, szeretet. Sajnos ma ritkán látni olyan embereket, akiknek ilyen értékes jellemvonásaik vannak. Veled mi a helyzet? Érezted már úgy, hogy a nemes tulajdonságok kimunkálásáért tett erőfeszítéseid kudarcra vannak ítélve? Önmarcangoló szíved talán azt próbálja elhitetni veled, hogy bizonyos akadályok, például berögződött rossz szokások vagy fájdalmas múltbeli tapasztalatok miatt képtelen vagy vonzó tulajdonságokat kifejleszteni. A Biblia azonban a következő megnyugtató igazságot tanítja: Teremtőnk tudja, hogy megvan bennünk az a képesség, hogy jó tulajdonságokat fejlesszünk ki.
Isten Szava erre buzdítja az igaz keresztényeket: „Legyetek tehát az Isten utánzóivá mint szeretett gyermekek” (Efézus 5:1). Ezek a szavak ragyogóan kifejezik Istennek az imádóiba vetett bizalmát. Miért mondhatjuk ezt? Jehova Isten a maga képmására és hasonlatosságára teremtette az embert (1Mózes 1:26, 27). Más szavakkal, olyan tulajdonságokkal ruházta fel, mint amilyenek neki is vannak. Ezért amikor a Biblia arra ösztönzi a keresztényeket, hogy ’legyenek Isten utánzóivá’, az olyan, mintha maga Jehova a következőket mondaná: „Hiszek benned. Tudom, hogy még ha nem is vagy tökéletes, képes vagy hasonlítani rám.”
Többek között Isten mely tulajdonságait tudjuk utánozni? A vers szövegkörnyezetéből megkapjuk a választ. Figyeld meg, Pál a „tehát” szóval erősíti meg azt a buzdítást, hogy legyünk Isten utánzóivá. Ez a kötőszó egyben össze is kapcsolja ezt a verset az előzővel, mely a kedvességet, a gyöngéd könyörületet és a megbocsátást említi (Efézus 4:32; 5:1). Majd az Isten utánzására felszólító tanácsot követően Pál azt mondja a keresztényeknek, hogy önzetlen szeretet jellemezze az életüket (Efézus 5:2). Igen, amikor a kedvesség, a melegségtől áthatott könyörület és a szeretet kimutatásáról van szó, vagy a készséges megbocsátásról, Jehova Isten a legjobb utánzásra méltó példa.
Miért vágyjunk arra, hogy hasonlítsunk Istenre? Figyeld meg a Pál szavaiban rejlő erőteljes ösztönzést: „Legyetek . . . az Isten utánzóivá mint szeretett gyermekek”. Hát nem szívhez szóló ez a gondolat? Jehovának nagyon drágák az imádói, úgy szereti őket, mint a gyermekeit. Éppen úgy, ahogy egy kisfiú megpróbál ugyanolyanná válni, mint az apukája, az igaz keresztények is minden tőlük telhetőt megtesznek, hogy hasonlítsanak égi Atyjukra.
Jehova nem kényszeríti az embereket arra, hogy utánozzák őt. Ellenkezőleg, megtisztel bennünket a szabad akarattal. Tőled függ tehát, hogy Isten utánzója leszel-e, vagy sem (5Mózes 30:19, 20). Ezért sohase feledd, hogy megvan az a képességed, hogy olyan tulajdonságokat mutass ki, mint amilyeneket Isten. Természetesen ahhoz, hogy utánozni tudd Istent, először meg kell ismerned, milyen személy is ő. A Biblia segíthet átfogó ismeretet szerezned annak az Istennek a tulajdonságairól és útjairól, akinek a páratlan személyisége már milliókat indított arra, hogy az utánzóivá váljanak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!