Tervezi-e valaki közületetek egy nagyobb terjedelmű, komolyabb hangvételű vallásos tanulmány "elkövetését"?
kedves 61 %-os!
Nekem nem tűnik túl objektívének a véleményed. de azért köszönöm. Érdekes milyen fontos számodra, hogy meggyőzd a másikat Az igazságról :) Tisztára mint egy klerikális :) Sok sikert!
Bocs ezt még megkérdezem:
"Ehh, ezek a vallások amolyan soviniszta történetek."
milyen értelemben soviniszta történet, teszem azt a taoizmus?
Nos, szerintem a szükségességének az értelmét megadtam: a magam okulására és esetleg mások örömére. Miért van szükség vallásra? Nem tudom. Számos vallástörténeti, valláslélektani, eredeti vallási irodalom, filozófiai és társadalom tudományos munka elolvasása után, úgy vélem azonban, hogy a vallás témája megkerülhetetlen, továbbá azt hiszem, többet érdemel lapos somázatoknál.
Első nekifutásra tetszetősnek találom az antropológiai megközelítését a témának. Vagyis leginkább azt érdemes megérteni, hogy az adott vallást gyakorló egyén és közösség MAGA milyen jelentést, értelmet, funkciót tulajdonít a vallásnak.
Emellett igen izgalmasnak találtam a freudi, de mégizgalmasabbnak a jungi lélektani megközelítését a témának. Jung kerek-perec természeti jelenségnek tekinti a vallást (ahogyan a pszichét is, és a psziché egyik legáltalánosabb és legmakacsabb tartalmának(archetípusának)/funkciójának(működésének).
Ezekután érdemes volna, filozófiai vizsgálódásnak alávetni némely nagy vallást, azon szempontból, hogy egyáltalán milyen fogalmakra lehetséges redukálni, milyen ontológiai, fenomenológiai, episztemológiai kérdések merülnek, fel a vallások, illetve egy-egy konkrét vallás esetében. Ezután kiválasztanám az egyiket (valószínüleg a magamét) és kísérletet tennék annak tömör, a belső ellentmondásit kiísimitó, a történeti szempontoknak, és a vallásom sajátos szempontjainak megfelelő bemutatására. Véleményem szerint így egy meglehetősen biztos rendszert kaphatnék, számos öntudatlan indíttatás átlátására, és intelektuálisan kimeríteném tárgyamat. Ezután az emberi teljesség egyéb területeinek, esztétikai minőség (alkotás) emocionális stb szabadabban mégis biztosabban lenne tárgya a vallásos tartalom. Első nekifutásra ennyi. Egy ilyen vizsgálatnál természetesen nem kizárólagos materialista/ateista alapról indítanék, hanem plurálisan több szempontból közelíteném tárgyamat, azt vizsgálva melyik-melyik közelítéssel juttok jelentősebb, eredetibb értelemhez.
Szia, én már régóta, de az a baj, hogy nem igazán tartozom semmilyen "bevett" közösséghez, és így valószínű, ha bárki beleolvasna, az eretneknek tartana meg bolondnak vagy ezoterikusnak, vagy -ahogy a férjem szokta mondani- titkos buddhistának.
Pedig egyik sem vagyok. Krisztust próbálom követni, több, kevesebb sikerrel.
Freya
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!