Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Miért kell isten nevét nagybet...

Miért kell isten nevét nagybetűvel írni?

Figyelt kérdés
jún. 7. 22:42
1 2 3
 11/24 anonim ***** válasza:
75%

Már tisztáztuk fentebb, hogy ez önmagában nem név.


Mint ahogyan az ember sem az.


[link]

jún. 8. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/24 Közveszélyes Kontár ***** válasza:
0%

azert amiert az Urat is nagy betuvel kotelezo irni

Ur Isten

jún. 8. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/24 A kérdező kommentje:
Tanár Úr...
jún. 8. 16:23
 14/24 anonim ***** válasza:
67%

@12


Az "úr" szót csak a kontárok írják rövid u-val.


Leülhetsz fiam, EGYES!

jún. 8. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/24 creativus ***** válasza:
41%

Ha kisbetűvel írjuk, akkor gyűjtőfogalom. Számos kultúra, csoport van amely definiál magának valamiféle istent, és a sajátját - mint egy valakit - nagybetűvel írja, s ezt tartja a nevének. Ilyenből azonban több ezer van a világon, s észrevehető, hogy nem ugyanarról van szó, így inkább a keresztnévhez hasonlónak tűnik a használata, amely szintén nagybetű.

Az izraeliták azonban nem adnak annak nevet, akit istennek tartanak, és a JHWH jelzés is csak egy utalás arra az iratokban hogy tudjuk kiről van szó. A keresztény felekezetek meg ráadásul aki Istennek neveznek, az mögött 3 személyt tartanak úgy egységként, hogy az mégsem tekinthető 3 különállónak, hanem elválaszthatatlanul egy, és csakis egy Istennek foghatjuk fel. Ez utóbbiról volt olyan teológus, akiben felmerült, hogy napjainkban nem szerencsés - az előbbi okok miatt is - ez az elnevezés. Erről Richard Rohr ír az "Isteni tánc" c. könyvében (112.old.):

"Hogy ismét Karl Rahnertől merítsünk, ő úgy gondolta, hogy alapvetően mindannyiunknak fel kellene függesztenünk ötven évre az Isten szó használatát. Mert - ahogy mondja - általában fogalmunk sincs róla, miről beszélünk! Ez teljesen nyilvánvalóvá válik, amikor látjuk, mit műveltünk magával Jézussal, akit teljesen látható és kézzelfogható megnyilvánulásként kaptunk, - mi mégis felhasználtuk kisded kulturális háborúinkhoz. Behúztuk kicsinyes Pszichénkbe, kirántva őt a Szentháromság védelmező csendjéből. Valahányszor fel tudtuk használni háborúink, előítéleteink, uralomra törésünk igazolására, úgy tettünk, mintha tökéletesen értenénk. Szegény Jézus."

Rahner szavai - különösen a mai világban - figyelemre méltók! Talán tényleg az izraelitáknak van igazuk a megnevezés terén?

jún. 10. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/24 A kérdező kommentje:
Köszi! Csak sajnos a legtöbb ateista nem fogadja el, és továbbra istenként hivatkozik Istenre :(
jún. 10. 22:18
 17/24 anonim ***** válasza:
31%

16: ez sok esetben írásban csak figyelmetlenség, hogy kisbetűvel írja az ember

Ha szándékosan teszi, akkor viszont a másikkal szembeni tiszteletlenség (mivel az ateista nem hisz Istenben, ezért vele szemben nem tud tiszteletlen lenni - de ha tudja, hogy a másik hisz benne, hovatovább fontos része az életének, akkor igazán megtisztelhetné azzal, hogy komolyan veszi, még ha nem is ért egyet vele)

jún. 11. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/24 anonim ***** válasza:
0%

Mert ő a Teremtő.

A papok prédikációja szerint legalább is.

jún. 22. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/24 anonim ***** válasza:
0%

Mert ő a Teremtő a papok prédikációja szerint legalább is.

Igen, mert mi van ha Isten nevét csak addig tudjuk mi emberek, amíg élünk, de ha meghalunk, ugyanoda kerülünk vissza mindannyian, ahol voltunk a születésünk előtt, mert valójában nem Isten adott életet nekünk embereknek, hanem a szüleink.

És mi van ha Isten nevét csak addig fogjuk tudni mi emberek, amíg élünk, de ha elmar bennünket a halál, mind ugyanúgy oda kerülünk vissza mindannyian, ahol születésünk előtt voltunk.

jún. 24. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/24 Szilvia 2024 válasza:
100%
Isten ezután ezt mondta: 2 „Én vagyok Jehova, a te Istened, aki kihoztalak téged Egyiptom földjéről, ahol rabszolga voltál. 3 Ne legyenek más isteneid rajtam kívül. Isten ezután ezt mondta: 2 „Én vagyok Jehova, a te Istened, aki kihoztalak téged Egyiptom földjéről, ahol rabszolga voltál. 3 Ne legyenek más isteneid rajtam kívül.
jún. 25. 01:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!