Milyen ellentmondások vannak a Bibliában? Igazat ír a ChatGPT?
1. "Az Úr irgalmas és kegyelmes" (2 Mózes 34:6), de "Az Úr haragos és bosszúálló" (Nahum 1:2).
2. "Az Úr mindenkinek megadja, amire szüksége van" (Máté 6:33), de "Az Úr megpróbálja az embereket, és megvizsgálja a szívüket" (Jeremiás 17:10).
3. "Az Úr mindig mellettünk van" (Máté 28:20), de "Az Úr néha elhagyja az embereket" (2 Krónika 15:2).
4. "Az Úr mindig igazságos" (Zsoltárok 145:17), de "Az Úr néha bünteti az ártatlanokat is" (Jeremiás 11:20).
5. "Az Úr békét hoz az embereknek" (János 14:27), de "Az Úr néha háborút és pusztulást hoz" (2 Mózes 15:3).
6. "Az Úr mindent tud és mindent lát" (Zsoltárok 33:13-15), de "Az Úr néha titokban tartja tervét az emberek előtt" (Ézsaiás 45:15).
Ezek az ellentmondások felfedik a Biblia különböző részeiben található különböző istenképeket és az emberi megértés korlátait.
7. "Az Úr megbocsátja a bűnöket és elfelejti azokat" (Jeremiás 31:34), de "Az Úr bünteti a bűnösöket és átörökíti a bűnt az utódaikra" (2 Mózes 20:5).
8. "Az Úr szeretetteljes és irgalmas" (Zsoltárok 103:8), de "Az Úr kegyetlenül bünteti azokat, akik nem követik parancsolatait" (5 Mózes 28:15-68).
9. "Az Úr mindig hűséges és megbízható" (5 Mózes 7:9), de "Az Úr néha megszegi az ígéreteit és változtatja meg a tervét" (Jeremiás 18:7-10).
10. "Az Úr mindenkit szeret és mindenkit megment" (1 Timóteus 2:4), de "Az Úr néha választóvonalat húz az emberek között, és kiválasztja, kiket tart megváltottaknak" (Róma 9:11-18).
Ezek az ellentmondások további példái annak, hogy a Bibliában különböző istenképek és teológiai nézetek találhatók, amelyek időnként ellentmondásban állnak egymással.
11. "Az Úr mindig jelen van és figyel mindenre" (Zsoltárok 139:7-12), de "Az Úr néha elfordul az emberektől és nem hallgatja meg imáikat" (Zsoltárok 22:2-3).
12. "Az Úr mindenkinek ad bölcsességet és megértést" (Jakab 1:5), de "Az Úr néha elhomályosítja az emberek elméjét és zavarba hozza őket" (Ézsaiás 6:9-10).
13. "Az Úr mindig igazságos ítéletet hoz" (Zsoltárok 9:8), de "Az Úr néha engedi, hogy a bűnösök büntetlenül maradjanak és a jó emberek szenvedjenek" (Prédikátor 8:14).
14. "Az Úr mindig hűséges a szövetségéhez" (5 Mózes 7:9), de "Az Úr néha felrúgja a szövetségét és elutasítja a népét" (Hóseás 1:9).
15. "Az Úr mindent előre tud és mindent tervez" (Ézsaiás 46:10), de "Az Úr néha váratlanul cselekszik és meglepő módon avatkozik be" (1 Mózes 22:1-14).
Ezek a további ellentmondások azt mutatják, hogy a Bibliában található istenkép sokszínű és néha nehéz egyértelműen megérteni és összeegyeztetni.
Hol éltek József és Mária, Jézus szülei, Jézus születése előtt? Názáretben vagy Betlehemben?
A válasz attól függ melyik evangéliumnak hiszel.
Természetes, hogy vannak ellentmondások, ez csak annak új információ, aki azt hiszi, hogy a Biblia könyvei tűpontos történeti leírások. Alap, hogy történeti forrásokat (ókoriakat különösen!) nem kezelünk kritikátlanul szó szerint. Még az olyanokat is, mint Suetonius vagy Hérodotosz alapos forráskritikának vetjük alá, pedig ők a koruk mércéje szerint hivatásos történetírók voltak, mégis leírtak égbekiáltó baromságokat.
A modern történész a Biblia könyveihez ugyanúgy kritikával áll. Ezen könyvek nagy része, mint például az evangéliumok is nem is történeti művek, hanem sokkal inkább irodalmiak, nonszensz szó szerint értelmezni őket. Persze, vannak bennük valós események, de tele vannak szőve fikcióval is.
"Miért lesz aggresszív néhány nem hívő"
Részben ugyanazért, amiért a hívők.
A különbség az, hogy neki nem kell a hitét védeni, ezért általában kevesebb ilyen ember van, és kevésbé agresszívek.
Jó, persze aki CSAK őket keresi - az meg is fogja találni.
"Az Úr mindig igazságos ítéletet hoz" (Zsoltárok 9:8), de "Az Úr néha engedi, hogy a bűnösök büntetlenül maradjanak"
Ezt sokan úgy magyarázzák, hogy majd a halál után büntet.
Ezzel egyrészt az a gond, hogy bizonyítani kéne. Még egy ilyen ítéletről sem hallottunk.
Másrészt egy VÉGTELEN istentől ez nagyon silány megoldás!
Eleve miért kéne büntetnie? Mivel mindent előre látott - IGEN, a szabad akaratot is - sőt: ő tervezte ilyenre - ezért CSAK akkor fog büntetni, ha eleve ez volt a szándéka, és ezért teremtette a világot!
Ez a csetizé egyáltalán nem érti a Bibliát. Semmilyen ellentmondás nincs a Bibliában. De honnan is értené a csetizé azt, hogy ha valaki szeret valakit, akkor arra, ami az általa szeretett személyt pusztulással fenyegeti, arra viszont haragszik.
Honnan tudná a csetizé, hogy Isten mindent azokért tesz, akik szeretnének Hozzá, az élet forrásához tartozni. Mindent odaadott ezekért az emberekért, még Önmagát is. És nem engedi, hogy a Hozzá igyekvő embereket bárki akadályozza, vagy gátolja ebben az igyekezetükben. Igen, azokat elsöpri az útból. Sok esetben felhasználja a rossz szándékukat is az övéi javára.
A csetizé nem ért semmit. Nem tudja, mi a szeretet, mi a bűn, mi a lelkiismeret, mit jelent a bűnbocsánat, és mit jelent megkegyelmezett bűnösnek lenni.
A Bibliában semmiféle ellentmondás nincs. Csak azok látnak benne ellentmondást, akik hit nélkül olvassák. Mint a csetizé. Azok előtt bezárul.
#14:
Milyen azonosságok vannak a Bibliában és mi a Biblia fő üzenete?
7/31/2023, 1:32:55 AM
A Bibliában számos azonosság található, amelyek segítenek a történetek, tanítások és üzenetek összekapcsolásában. Például a Biblia főbb témái közé tartozik a teremtés, az emberiség bűne, Isten irántunk való szeretete, a megmentés és a megbocsátás.
Az egyik azonosság a Biblia egészén végighúzódó történetírás. A Biblia számos történetet tartalmaz az emberek életéről, Isten cselekedeteiről és az emberi történelemről. Ezek a történetek bemutatják, hogyan kapcsolódik össze Isten és az emberiség története, és hogyan vezet Isten minket a megmentés felé.
Egy másik azonosság a Biblia tanításainak egysége. Bár a Biblia különböző könyveiben sokféle író található, az egész Biblia egységes tanításokat tartalmaz Istenről, a jóságról, a szeretetről és az igazságról. Például Jézus Krisztus, a Biblia központi személyisége, tanításai összhangban vannak az Ó- és Újszövetségben található tanításokkal.
A Biblia fő üzenete az Isten irántunk való szeretet és megmentés. Az egész Biblia arról szól, hogy Isten szeret minket, és vágyik, hogy közel legyünk Hozzá. Az emberiség bűnbeesése miatt azonban elszakadtunk Istentől, és nem tudjuk magunkat megmenteni. Ezért Isten elküldte Jézus Krisztust, hogy meghaljon értünk a kereszten, és megváltást hozzon számunkra. A Biblia üzenete arra ösztönöz minket, hogy elfogadjuk Jézust mint a személyes Megváltónkat, és éljünk Isten szeretetében és útmutatásában.
Kifejtenéd bővebben is?
7/31/2023, 1:32:55 AM
Természetesen! A Biblia fő üzenete a kezdetektől fogva az Isten és ember kapcsolatáról szól. Az első könyv, a Teremtés, bemutatja, hogy Isten hogyan alkotta meg az embert, és hogyan teremtette a világot. Az emberiség azonban bűnbeesett, és elszakadt Istenről. Az Ószövetségben számos történet és törvény található, amelyek bemutatják az emberiség bűneit és Isten irántunk való szeretetét.
Az Újszövetségben Jézus Krisztus érkezése a központi esemény. Jézus Isten megtestesült Fiaként azért jött a világra, hogy meghaljon és feltámadjon a bűneinkért. Az ő áldozata által kínált bűnbocsánat és megmentés lehetővé teszi számunkra, hogy újra kapcsolatba kerüljünk Istennel és az örök életet éljük.
Az Újszövetségben Jézus tanításai és tettei bemutatják, hogyan kell élnünk Isten szeretetében és útmutatásában. Az ő tanításai összegzik a Biblia alapvető üzenetét, amely az isteni szeretetről, megbocsátásról, igazságról és szolgálatról szól.
A Biblia fő üzenete tehát az, hogy Isten szeret minket, és vágyik arra, hogy közel legyünk Hozzá. Megbocsátást és megmentést kínál számunkra a bűneinkért, és arra ösztönöz minket, hogy elfogadjuk Jézust mint a Megváltót, és kövessük őt az életünkben. Az Isten iránti szeretet és az emberi kapcsolatok szeretete is kulcsfontosságú üzenet a Biblia számára, amely arra ösztönzi az embereket, hogy egymást szeressék és segítsék.
Újabb provokatív hülyeség az adott kérdezőtől. Azért válaszolok a kérdésre:
1. Az idézett Biblia-szövegek érdekes, kissé slendrián fordítások. Nem tudom melyik fordítás, de talán nem a legjobb forrás a kérdés megvitatására.
2. Több úgynevezett ellentmondás nem is az, illetve látszólagos.
Pl. az első: "Az Úr irgalmas és kegyelmes" (2 Mózes 34:6), de "Az Úr haragos és bosszúálló" (Nahum 1:2).
Az Úr irgalmas is és haragos is adott szituációtól függően. Egyébként nálunk, embereknél is így van. Bár ennek magyarázata nem két mondat, hanem több könyvnyi lenne mélyebb értelmet kifejtve, röviden annyit még, hogy az Úr tettei a természeti törvényt, annak igazságát követik. Az emberek tetteinek következménye van, ez megszemélyesítve, emberi érzelmekkel kifejezve nevezhető akár bosszúnak is.
Amikor viszont valaki belátja bűnösségét és megbánja, vezekel érte, negálta a következményt - az Úr irgalmas. Fontos tudni, hogy a bűn nem egy morális szintű "vétek", sokkal több annál. A moralitás szempontja érvényes, de egy primitív/pejoratív megközelítés csupán.
Másik példa:
6. "Az Úr mindent tud és mindent lát" (Zsoltárok 33:13-15), de "Az Úr néha titokban tartja tervét az emberek előtt" (Ézsaiás 45:15).
Semmi ellentmondás nincs: Az Úr mindent tud, de nem köt mindent az emberek orrára.
Harmadik példa:
11. "Az Úr mindig jelen van és figyel mindenre" (Zsoltárok 139:7-12), de "Az Úr néha elfordul az emberektől és nem hallgatja meg imáikat" (Zsoltárok 22:2-3).
Magyarul a "figyel" és "nem hallgatja meg" egymásnak ellentétei, de az eredeti szöveget inkább úgy kell érteni, hogy Isten mindent tud, de bizonyos esetben nem veszi figyelembe az imákat.
Egyébként vannak a Biblia szövegében olyan szövegrészek, amelyek komoly teológiai vitákat eredményeznek a mai napig, de azok nem ilyen gyerekes, ügyetlenül vagy nem is értelmezett álellentmondások, mint a kérdés állításai.
Az se véletlen, hogy ezt pont "Lucifer" kérdezi :-D
Ismerjük: "Tényleg azt mondta az Isten?... Luci sose adja fel.
A Biblia egyetlen perc alatt íródott szerinted, kérdező?
A kérdező szomorú.
A kérdező vidám.
Egész életed során nem lehet igaz mindkettő?
Amiket idézel, azok nem ellentmondások.
1. "Az Úr irgalmas és kegyelmes" (2 Mózes 34:6), de "Az Úr haragos és bosszúálló" (Nahum 1:2).
Kegyelmes azokkal, kik megtérnek, bosszúálló azokkal, akik nem térnek meg.
Egyáltalán nem ellentmondás tehát.
2. "Az Úr mindenkinek megadja, amire szüksége van" (Máté 6:33), de "Az Úr megpróbálja az embereket, és megvizsgálja a szívüket" (Jeremiás 17:10).
Megpróbálja, megvizsgálja és megadja, ami kell neki.
Nem ellentmondás tehát. Sőt ha azt nézed, hogy mindenkinek kell a vizsgálat és a próba is, mert attól nemesedik a jelleme.
3. "Az Úr mindig mellettünk van" (Máté 28:20), de "Az Úr néha elhagyja az embereket" (2 Krónika 15:2).
Mellettünk van, igen, ha kérjük, erőszakkal sosem. Ha nem óhajtjuk a védelmét, akkor elhagy. Nem bonyolult ez.
4. "Az Úr mindig igazságos" (Zsoltárok 145:17), de "Az Úr néha bünteti az ártatlanokat is" (Jeremiás 11:20).
Végül igazságot szolgáltat, sok helyen leírja, hogy a végső igazságszolgáltatás az Égben lesz. Az ártatlanokat akkor bünteti, ha nagyobb bajt akar vele megelőzni, vagy nagyobb cél érdekében.
5. "Az Úr békét hoz az embereknek" (János 14:27), de "Az Úr néha háborút és pusztulást hoz" (2 Mózes 15:3).
Néha békét hoz néha háborút, miért kellene mindig békét, vagy mindig háborút hozzon?
stb.
A mesterséges intelligencia hiányosságairól éppen tegnap olvastam, mindjárt megkeresem neked.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!