Katharok: miben volt igazuk, miben tévedtek?
Amenyiben a "Katharok" alatt egy középkori vallási mozgalomra gongolsz, amely a 12. és 14. század között terjedt el az Európai kontinensen, főként Dél-Franciaországban és Észak-Olaszországban?
Akkor a Katharok egy gnosztikus keresztény csoport volt, akik elutasították a katolikus egyház hatalmi struktúráját és a szertartásokat, és hitték, hogy az anyagi világ rossz, és csak a lelki tökéletesség vezet a megváltáshoz.
Ahhoz, hogy válaszoljak a kérdésedre, fontos megérteni, hogy a Katharokra vonatkozó információk korlátozottak és ellentmondásosak lehetnek, mivel főként a mozgalom ellenfelei írták le őket. Az alábbiakban leírom, miben volt igazuk a Katharok, és miben tévedhettek.
Amiben igazuk volt:
Dualizmus: A Katharok szerint az anyagi világ rossz és gonosz, míg a lelki világ jó és tiszta. Ebben a tekintetben részben követték a gnosztikus tanításokat, amelyek szerint az anyagi világ a rossz isteni teremtés következménye. Bár az anyagi világ elítélése lehet vitatható, a Katharok által hangsúlyozott lelki törekvés és a világtól való elszakadás az erkölcsi fejlődésre való fókuszálást sugallta.
Egyszerű életmód: A Katharok elvetették a földi javakhoz való ragaszkodást és az anyagi gazdagságot. Életmódjukat a szegénység, az aszkézis és a tisztaság jellemzői határozták meg. Úgy vélték, hogy a szellemi életre való összpontosítás segít az embernek megszabadulni az anyagi világ kötelékeitől.
A dualitás elvetése: Mint már írtam, a Katharok elutasították a dualista elképzelést Istenről, és úgy vélték, hogy az anyagi világ és a szellemi világ egyaránt az Isten teremtményei. Szerintük az anyagi világ a rossz és a gonoszság befolyásának kitettségét jelenti, míg a szellemi világ a tökéletesség és a jó megnyilvánulása. Ez jó elgondolás egyrészt, de a világ nem így működik.
Tisztelték Jézust: Jézust hitük szerint a jóságos Isten küldött – és követték az ő erkölcsi tanításait. Magukat jó keresztényeknek mondták, akik nem esküsznek, nem hazudnak, másokról rosszat nem beszélnek; nem ölnek sem embert, sem állatot, semmit, amiben az élet lehelete van, továbbá, hogy megtartják az Úr Jézus Krisztus és az evangélium hitét, úgy, ahogy az apostolok tanították.
Amiben tévedhettek:
Kettőség Jézusról: Habár tisztelték Jézust, de a gonosz testről alkotott nézetik miatt tagadták Jézus feltámadását is. Egyes kathar közösségek szerint két Jézus volt: egy "gonosz Jézus" fizikai testtel az anyagi világból, hamis messiás és Mária Magdolna buja szeretője, és egy "jó Jézus", aki Szent Pál testét foglalta el. Egy 13. századi ciszterci szerzetes, Pierre des Vaux-de-Cernay írta róluk e nézeteket. Emellett sok más, szintén korabeli nézet is volt Jézus Krisztus természetét illetően. Megjegyezném ha nem támadt fel úgy értelmetlen lenne a váltság áldozata.
János 17:3 Az pedig az örök élet (vagyis: az örök élethez az szükséges), hogy megismerjenek téged, az egyedül igaz Istent, és akit elküldtél, a Jézus Krisztust.
Helytelen, megfelelő ismeret nélkül nincsen örök élet...
Szent irataik közé tartozott az Újszövetség, emellett feltételezhetően a "Titkos vacsora evangéliuma" (wd) c. bogumil irat, valamint a bizonyosan kathar eredeti mű, " A két princípium könyve" (Liber de duobus principiis). [ Az Ószövetséget pár könyv kivételével a Gonosznak tulajdonították.
Elutasítás és kirekesztés: Bár a Katharok elutasították az anyagi világot, és azt állították, hogy rossz és gonosz, ez a tanítás nem teljesen összeegyeztethető a keresztény hit alapelveivel. A katolikus egyház szerint az anyagi világ Isten jó teremtménye, amelyet helyesen és mértékkel kell használni. Az anyagi világban való élet nem feltétlenül ellentétes a lelki törekvésekkel és a spirituális fejlődéssel.
Az eretnek elutasítása: A Katharokat az egyház eretneknek nyilvánította, és több kísérletet tett az eltörlésükre. A Katharok saját tanításaikat és elképzeléseiket tartották helyesnek, és elutasították a katolikus hierarchiát. Azonban a vallási pluralizmus és a véleményszabadság elveinek szempontjából fontos, hogy minden egyéni és csoportos vallási meggyőződést tiszteletben tartsunk.
A társadalmi kirekesztés: A Katharok gyakran visszavonultak a társadalmi életből és elutasították a világi hatalmakat. Bár az önkéntes elszigetelődés és az aszkézis megalapozhatja a spirituális tapasztalatot és a belső fejlődést, az is fontos, hogy a világban élő emberekkel és problémákkal való találkozást is felvállaljuk. Az emberi kapcsolatokban és a társadalmi aktivitásban is rejlő lehetőségek fontosak lehetnek a személyes és kollektív növekedés szempontjából.
Fontos megjegyezni, hogy a Katharok tanításairól és tevékenységéről szóló információk részben a keresztény egyház ellenpropagandáján alapulnak és az egyház embereinek írásain, így az objektív képük meglehetősen homályos. A vélemények és az értékelések ennek megfelelően változhatnak.
Én is csak ezekre támaszkodhattam. A személyes véleményemet meghatározza a vallási meggyőződésem. Jómagam elfogadom Jézus Krisztus földi jelenlétét és váltságág áldozatás, valamint bűntelenségét és tisztaságát. Elfogadom Isten létezését paradicsomi ígéretét, stb.
A katharoknak két osztálya kasztja volt: az alapszint; akiket csak simán keresztényeknek hívtak és a kevesek egy felsőbb szintje, a Tiszták vagy Bonhommes, akik valóban aszketikus, vegetáriánus/peszkaterianus életet éltek a társadalomtól mentális távolságban, cölibátusban. Én így emlékeszem.
Az nagyon valószínű, hogy sok hazugságot gyártottak róluk, a könyveiket és őket megsemmisítették. Ha valóban ennyire radikális lett volna, mint ahogy a "szentpáli Jézus változat" példája mutatja, akkor nem vált volna olyan gyorsan olyan veszélyesen népszerűvé katolicizmusra nézve, szerintem. Nem lett volna ekkora pánik Rómában.
Az igazságra talán a katharokat megelőző hasonló mozgalmak állításai utalhatnak jobban, mint a katolikus utólagos történetek, hisz azokból eredt ez a vallás.
A reinkarnáció hite is súlyos érv volt ellenük, úgy emlékszem.
Ha az Ószövetség számukra döntően érvénytelen volt, úgy már a váltság elvetése vagy figyelmen kívül hagyása is passzol.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!