Lehetséges olyan lény létezése, akiben egyesül a szabad akarat és a bűntelenség? Elég lenne, ha VALÓBAN saját képére teremtett volna minket Isten?
Az elég hasznos dolog lenne, ha tisztulna a világképed.
Van erre remény?
Például Jónásra mit mondasz? Az ő szabad akaratát miért nem kellett tiszteletben tartani?
"Az elég hasznos dolog lenne, ha tisztulna a világképed. Van erre remény?"
Lehet, hogy a tiednek kéne tisztulnia, nem? :)
"Jónásra mit mondasz? Az ő szabad akaratát miért nem kellett tiszteletben tartani?"
Mikor nem tartotta tiszteletben a szabad akaratát Isten?
"Ezzel az erővel senkinek a szabad akaratáról sem beszélhetünk, hiszen mindenkit befolyásol mindenben millió dolog..."
Hát valóbban.
"Csak annyi a különbség, hogy egy szülő csak elég sok helyzetről tudja előre, hogy a gyereke hogyan fog reagálni, Isten viszont minden egyes helyzetről tudja. De attól még nem az ő terve pl. az, ha valaki megöl egy másik embert, hanem a gyilkosnak a szabad akaratából elkövetett cselekménye (amiről Isten tudta előre, hogy be fog következni)."
Ebben az esetben nagyon is az ő terve lenne.
Nagyon egyszerűsített példa:
Tudja Isten, hogy ha X tulajdonságú embert egy piros szobába teremt akkor öngyilkos lesz, ha zöld szobába akkor boldog, ha ....
Isten dönti el, hogy milyen színű szobát teremt így Isten dönti el ebben az esetben, hogy mit fog tenni az X tulajdonságú ember.
Persze a világban nem csak a szoba színe van de mindent ő határozott meg és mindenkiről tudja, hogy mit fog reagálni így minden előre tudott és ennek függvényében teremtette meg a világot. Ha nem akarta volna azt, hogy a Pistike meg gyilkolja a Bélát akkor elég lett volna másik kiindulási feltételeket teremtenie amiről pontosan tudta, hogy melyik esetén nem ölte volna meg.
De itt nem beszélhetünk valódi szabad akaratról. Valóban szabad akaratról akkor beszélhetünk tehát ha Isten sem tudja előre, hogy hogyan döntünk és nincsen rá befolyással semmi mert az már nem lesz szabad és nem is lehet teljesen véletlen mert akkor már nem az akaratunkról beszélünk csak egyfajta véletlen szám generátor eredményének.
"Lehet, hogy a tiednek kéne tisztulnia, nem? :)"
Ha szerinted igen, akkor segíts benne.
"Mikor nem tartotta tiszteletben a szabad akaratát Isten?"
Te most szórakozol velem? Vagy nem ismered a Bibliát?
"az már nem lesz szabad és nem is lehet teljesen véletlen mert akkor már nem az akaratunkról beszélünk"
Nemrég voltam egy nagyon hosszú vitában valakivel, de nem értette meg, hogy mi a gond a szabad akarattal.
Röviden - jelenleg 2 fajta jelenséget ismerünk a világban:
1: OK=>OKOZAT. Ez ugye nem szabad.
2: Véletlen. Ez meg nem akarat.
TEHÁT akkor pontosan hogyan és miből fog felépülni a szabad akarat?
""Ezzel az erővel senkinek a szabad akaratáról sem beszélhetünk, hiszen mindenkit befolyásol mindenben millió dolog..."
Hát valóbban."
"jelenleg 2 fajta jelenséget ismerünk a világban:
1: OK=>OKOZAT. Ez ugye nem szabad.
2: Véletlen. Ez meg nem akarat.
TEHÁT akkor pontosan hogyan és miből fog felépülni a szabad akarat?"
Szóval már ketten vagytok, akik úgy gondoljátok, hogy nincs szabad akarat...
Isten teremtett egy világot, ami bizonyos törvények szerint működik. Nem csak szabad akaratot, hanem értelmet is adott az embernek, aki így egyre többet tud arról, hogy azok a bizonyos természeti törvények (gravitáció, emberi psziché, stb.) hogyan működnek. De addig is, amíg ezekbe mélyebben beleássa magát, ott az útmutató, hogy hogyan érdemes élni: a tíz parancsolat. Hogy követi-e vagy nem, hogy miben igen, miben nem, stb., az mindenkinek szabad választása, tehát a szabad akaratán múlik.
Egy fagyizóban se ugyanazt a fagyit választja mindenki, hanem szabadon dönthet, hogy csokit kér-e vagy vaníliát és hogy mennyit meg milyen tölcsérbe. Ennek általában nincs erkölcsi súlya. De akár lehet is, mert mondjuk vannak, akiknek bele kell kalkulálniuk, hogy mennyi pénzük van fagyizni, miközben hónapról hónapra élnek és gyerekeket is el kell tartaniuk, vagy hogy nem túlságosan torokfájósak-e, hogy fagyizzanak, stb. Ez a szabad akarat: Isten tudja előre, hogy ki milyen fagyit kér majd és mennyit (hiszen mindent tud), tudja, hogy kinek lesz nagy feladat eldöntenie, hogy fagyizzon-e egyáltalán, stb., de attól még mindenki saját maga választ, nem Isten tolja az arcukba a fagyit (illetve tagadja meg tőlük), hanem ők maguk döntik el, hogy milyet esznek és mennyit és milyen gyorsan, stb.
És mindez abból következik, hogy Isten szeretetből teremtette a világot. Aki szeret, az szabadságot ad annak, akit szeret, nem telepszik rá, hogy minden úgy legyen, ahogy ő akarja, hanem megkérdezi tőle, hogy kér-e fagyit és milyet és mennyit.
Ha nem abból indulunk ki, hogy Isten szeretetből teremtette a világot, akkor nem kell, hogy legyen szabad akarat. De ha elfogadjuk, hogy szeretetből teremtette, akkor abból egyenesen következik, hogy szabad akaratunk van, nem csak robotok vagyunk, akik végrehajtanak valami előre megírt programot.
Sajnos ez úgy volt butaság, ahogy írtad: egy az egyben. Egyetlen értelmes érv sincs benne.
NEM TUDOM, hogy létezik-e szabad akarat. Egyet tudok: HA létezik, AKKOR SE tudjuk, hogyan működhet.
Az meg magasról nem érdekel, hogy megengedte-e valaki - amikor az se biztos, hogy létezik.
Leírom az egyik mondatodat helyesen:
"Egy fagyizóban se ugyanazt a fagyit választja mindenki, hanem VALAHOGYAN eldönti, hogy"... azt kellene bizonyítanod, hogy ebben a "valahogyan"-ban létezik szabadság. De az nem bizonyíték, hogy az isten megengedte. Azt sem tiltotta meg, hogy az egyik bolygóról átugorjak a másikra, aztán mégsem szoktam.
Neked is leírom, talán megérted:
1: HA téglaházat szeretnél építeni, de NEM LÉTEZIK a tégla... akkor szerinted lesz téglaházad?
2: Ezen mit változtat az, ha szerzel egy pöcsétes papíros engedélyt arra, hogy te igenis építhetsz téglaházat?
Úgyhogy, ha valaki azt állítja, hogy létezik szabad akarat - akkor legyen szíves elsőnek azt megmutatni, hogy milyen elemi folyamaton alapul a működése.
Mert perpillanat ilyen elemi folyamatot nem ismerünk.
"ha valaki azt állítja, hogy létezik szabad akarat - akkor legyen szíves elsőnek azt megmutatni, hogy milyen elemi folyamaton alapul a működése. Mert perpillanat ilyen elemi folyamatot nem ismerünk."
Úgy hívják: szeretet. Akit szeretünk, annak szabad akaratot adunk. Aki elfogadja, hogy Isten szeretetből teremtette a világot, annak nem nehéz belátnia, hogy szabad akaratunk van.
Nézd: gyakorlatilag nem kaptam értelmes válaszokat az utolsó 4 írásomra.
Úgy érzem, hogy elértél a képességeid határáig, és innen kezdve találomra írsz valamit, amit talán nem is értesz, csak úgy beugrik valahonnan. Mivel jóindulatú embernek látlak, ezért összeszedtem az összes türelmem, de kb. most értem a végére.
Próbáljuk meg még egyszer:
1: Jónás szabad akaratát miért nem kellett tiszteletben tartani? És még rengeteg másik emberét sem, de elsőnek vegyük őt.
2: Ha a világban csak azt a két jelenséget ismerjük, amit mondtam, ebből hogyan lesz szabad akarat? A szeretet az nem is igazán szabad, és nem is igazán akarat, szóval ilyen hülyeséget légy szíves, ne írjál.
3: Ha viszont nem érted, hogy mi a különbség a "Megengedem", és a "DE nem tudod megcsinálni" között, akkor inkább ne írj semmit.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!