Bűnnek számít a hackerkedés azon formája mikor feltörnek egy játékot, és azt felrakják, bármely ingyenes torrent oldalra?
Vegyük példának Xatabot az orosz repackert.
Mikor meghalt, a róla szóló hírek alatt mindenhol olyan kommenteket lehetett olvasni, hogy jó ember volt, vagy hogy nagyon sokat segített a szegényeken.
De vajon az úr mit gondolt az ő hacker tevékenységeiről?
Jó, de ez csak az emberi törvények szerint lopás.
Mikor egy hacker feltör egy játékot ("ellop"), és másolatokat készít róla, attól a termék gyártójának még ugyanúgy megmarad az eredeti a birtokában.
Ez inkább olyan, mintha én bemennék egy játékboltba, megvennék egy plüss játékot, aztán otthon elkezdeném róla a saját másolataimat gyártani, és ingyen osztogatnám.
"Jó, de ez csak az emberi törvények szerint lopás."
Jobb híján lopásnak nevezik, mert nincs rá kialakult jogi kategória. Valójában egy repacker nem lop el semmit, a tulajdonosnak ugyanúgy megvan mindene. Ahogyan ha lemásolsz egy CD-t, az eredeti CD nem tűnik el.
Játék, film, zene, könyv, stb esetén nem a konkrét adathordozót vagy fizikai másolatot lopják el, hanem magát a szellemi terméket, amit létrehoztál.
Lehet, hogy azt a könyvet egy teljes éven keresztül írtad, nyomozati munkát öltél bele, míg dolgoztál, addig nem lehettél a családoddal, saját magad által fizetett költségeket is állnod kellett, fizethettél szakembereket, hogy segítsenek, stb. Amikor kiadod a könyved, azt várod, hogy a befektetett rengeteg munka, pénz, elveszített szabadidő megtérűljön. A vásárlók cserébe azt is remélik, hogy a bevétel hatására a könyv folytatásába is belekezdesz. Ez érvényes zenékre, filmekre, játékokra is.
Ezek után amikor valaki ingyen megosztja a könyved, jogosan lehetsz mérges. És jogosan mondhatod, hogy meglopott, mert a várt bevételed odalett. Aki elolvasta lopott formában, nem veszi a fáradságot, hogy megvegye a könyvesboltban. Ezzel, hosszú távon, veszít tehát az olvasói közösség is, mert eszed ágában nem lesz kiadni a folytatást, mert az sem fogja fedezni befektetett munkád és költségeid.
Játékok esetén gyakran rengeteg ember dolgozik egy terméken, akár több százan is. Ha nem térül meg a befektetés, akkor a tulajdonosok vagy finanszírozók nem fognak újabb játékokat pénzelni.
Szóval nem a klasszikus bolti lopás, de végsősoron lopás. Jogi szempontból különösen az a szomorú, amikor az elveszett bevétel helyett az illető pénzt kaszál másoktól, mondván hogy munkája volt vele.
A konkrét orosz illetőről njncs tudomásom, hogyan segítette a szegényeket, kiknek adományozott, hol jótékonykodott. Nem mondanám tipikusnak, hogy orosz hackerek résztvennének a szegényebbek segítésében. Akárhogy is, ha valaki egyik kezével adakozik, a másikkal lop, még nem remélheti, hogy holta után szentté avatják a Bazilikában.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!