A vallásoknak a "józan ész" nevében való visszaszorítása (és ennek kísérletei) nem fejlődést, hanem lelki és szellemi válságot idézett elő az emberi társadalmakban?
Bármit nevezhetsz vallásnak ( a szomszéd macskáját is), csak nem biztos, hogy helyesen teszed. A vallás szó jelentése ugyanis kötött, és helyesen csak azokra a dolgokra használhatod, amik eleget tesznek bizonyos kritériumoknak.
"A szellemi létezéssel kapcsolatos tanítás. Olyan elképzelések rendszere, amely azt hirdeti, hogy a szemünkkel látható világon túl létezik egy annál magasabb rendű is, ahol tiszta szellemi lények (például isten vagy istenek, angyalok) léteznek. "
"
A vallás olyan egyetemes és átfogó fogalom, amelyre nehezen adható meghatározás:
„élményszerű találkozás a szenttel és a szenttől meghatározott ember válasz-cselekménye.” (Gustav Mensching, 1959)
„szellemi lényekbe vetett hit” (Edward Burnett Tylor, 1871).[1]
A két fogalomleírás eltérése a megközelítésből ered, az első a vallás megnyilvánulásait foglalja össze, a második lényegét próbálja megragadni. Az első funkcionális, a második szubsztanciális szemléleten alapuló meghatározás.
A fentieknél a vallásnak még általánosabb megfogalmazását adja Helmuth von Glasenapp (1891–1963) valláskutató, amikor az alábbiakat írja Az öt világvallás c. könyvében:
Vallásnak azt a – megismerésben, gondolkodásban, érzésben, akaratban és cselekvésben kifejeződő – meggyőződést nevezzük, amely szerint személyes vagy személytelen transzcendens erők vannak működésben.
"
Tehát a józan ész a vallás szó közismert jelentése alapján (amely a vallást a szellemi létezéshez, valamilyen transzcendens erőkkel kapcsolja össze), nézetem szerint nem nevezhető vallásnak.
Igen. A probléma a vallások józan ész nevében történő, de józan észt nélkülöző visszaszorítása. Az emberi pszichének természetes igénye van a spiritualitásra, és a felvilágosodás egyik legnagyobb tévedése az volt, hogy a vallást puszta emberi konstrukciónak tartotta, és nem az emberi tudat organikus részének. Ez a felvetés teljesen szembemegy a józan ésszel, és egyedül ideológiai alapon vetették el, nem pedig józan megfontolásból.
A felvilágosodás ezt elvetette, de adós maradt az alternatívával, és csak pótlékokat tudott felmutatni, amiket ideológiáknak nevezünk. És igen, ez egy alapvető komponense a korunkat is érintő jelentésválságnak.
Van benne valami.
Viszont a vallás alapvetően NEM javítja a dolgokat.
A vallás - mindent egybevéve, ha SOK vallásról beszélünk, ami a valóságban is van - SZÉTSZÓRJA a dolgokat, és EZÉRT van esély - mondom: ESÉLY - arra, hogy egyes csoportok sikeresebbek lesznek annál, mintha NEM lenne vallásuk.
EZÉRT terjedtek el a vallások.
Ha ez nem így lenne, akkor olyan emberi faj terjedt volna el, ami racionális, az igénye és a gondolkodása IS.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!