Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » A keresztények az Ószövetségge...

A keresztények az Ószövetséggel nem foglalkoznak?

Figyelt kérdés

Nem furcsa ez?

Komolyan veszik a Bibliát meg nekik ez teljesen komoly, de csak a könyv fele. Mivel az Ószövetséget már nem forgatják.

Nekik nem fontos a teremtés könyve és egyéb?


2010. aug. 2. 15:02
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
Ööö..Én ilyenről nem tudok. Szerintem az Ószövetség is fontos része és foglalkoznak is vele rendesen.
2010. aug. 2. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
De igen. A keresztényeknek foglalkozniuk kell az Ószövetséggel is, mivel a "teljes írás" Istentől ihletett (II. Timotheus 3:15,16) - mondja a Biblia. Ezen kívül az Ószövetség rámutatott, hogy szükség van megváltóra, vagyis egy későbbi igazi áldozatra, amely felváltja az akkor, az ószövetségben lévő állatáldozatokat. (tökéletes élet, melyet Ádám elveszített, ezért tökéletes életet kellett adni Jézusét). Amíg nem jött el a messiás, jó vol az állatáldozat is. A későbbiekben a tökéletes áldozat, vagyis "utolsó áldozati bárány" Jézus volt. Az Ószövetségben leírt sok bibliai prófécia az Újszövetségben Jézuson teljesedett be. Tehát nem szabad elvetni az Ószövetséget. A teljes Bibliát kell alapul venni.
2010. aug. 2. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:

Igen,de a Keresztények fő alakjai Isten és Jézus.

Jézus pedig csak az Újszövetségben jelenik meg.

Ergo akkor nem forgatják annyira az Ószövetséget mint az Újszövetséget....vagy nem?

2010. aug. 2. 15:57
 4/13 anonim ***** válasza:
72%

Szia!


Valóban vannak olyan kiadású Bibliák, amelyek csak az Újszövetséget tartalamzzák, mind a katolikusoknál, mind a protestánsoknál (Lásd. pl. Gedeonita Biblia...stb). Az is igaz, hogy vannak olyan felekezetek, amik az Ószövetség elavultságát hangsúlyozzák...


Van azonban három dolog ami összekapcsolja ezeket az iratokat egy egységes könyvvé:


Először is a téma, a tartalom: A bibliai könyvek egymáshoz illeszkedve, mintegy egymást folytatva a Föld és az ember történetét beszélik el Isten megváltási terve szempontjából, a teremtéstől egészen az újjáteremtésig, tömören, vázlatszerűen, de átfogó módon. Elmélkedő vagy tanító könyvek is ékelődnek az ún. történeti könyvek közé, amelyek az emberi élet összes döntő problémáját felvetik és megvilágítják. Van például olyan bibliai könyv, amelynek az emberi szenvedés a fő témája (Jób könyve), van olyan, amelyiké az igaz szerelem (Énekek éneke) stb.


Másodszor a szerzőknek az az egybehangzó állítása kapcsolja össze ezeket a könyveket, amely szerint ők nem a saját ismereteiket és gondolataikat közlik, hanem Isten szólt hozzájuk, és elhívta őket a prófétai szolgálatra, azaz megbízta őket üzenete közvetítésével. Első hallásra megdöbbentő ez az állításuk, sok kételyt és kérdést is támaszthat. De mindenesetre elgondolkoztató, hogy oly sok tanú – az összes bibliai szerző – állítja ezt, és tanúságtételük annyira megegyező még részleteiben is.


A harmadik dolog, ami összekapcsolja ezeket a könyveket: az Istenről és az emberi élet minden dolgáról való tanításuk bámulatos összhangja. A legkülönbözőbb keretben, megközelítésben és megfogalmazásban szólnak ezekről, de állításuk – alapelvileg és a részletekben is – azonos. Emellett pedig egymást kiegészítik és értelmezik. Vannak, akik ellentmondásokat vélnek felfedezni és kimutatni a bibliai kijelentések között. Tudományos feldolgozásra törekvő könyvekben is olvashatunk erről. Mégis azt kell mondanunk, hogy sok esetben csak egy kicsit alaposabb utánjárásra – néhány tényszerű adat ismeretére vagy gondosabb megfigyelésre – van szükség, és máris kiderül, hogy a felületes ítélettel megállapított ellentmondások egyáltalán nem léteznek a valóságban. Máskor kitartóbb keresésre és mélyebb átgondolásra van szükség, de a vizsgálatnak mindig az a vége, hogy a kétely megbizonyosodásra változik, mert a kritikus helyen is a tökéletes egység tárul fel.


E három dolog révén a legtermészetesebb módon összetartozó iratgyűjteménnyé, egy könyvvé alakult a 66 irat. Izráel népe egységesen kánonikusnak, azaz Istentől ihletettnek ismerte el az Ószövetség 39 iratát. Ugyanezt tette az őskeresztény egyház is, mind az ószövetségi iratgyűjteményre, mind pedig a 27 újszövetségi iratra nézve. A keresztény egyházak között rendkívül sok különbség és tanbeli ellentét van, de a Biblia egy, valamennyi keresztény felekezet számára. A bibliai iratok olyan egyértelműen hitelesítik egymást, annyira nyilvánvaló egymással való egybetartozásuk és minden más vallásos irodalomtól való különbözésük, hogy még az egyébként olyannyira tévelygő és esendő egyház is felismerte és elismerte egységüket és kizárólagos jelentőségüket.


Ésaiás próféta könyvében találjuk "az Úr könyve" kifejezést (34:16), amely nem csupán Ésaiás könyvére alkalmazható, hanem a teljes prófétikus iratgyűjteményre is. Ez a Biblia legszebb, legtalálóbb meghatározása. Megfelel a Biblia saját önvallomásának, és kifejezi a Szentírás felől vallott hívő, keresztény meggyőződést. A Biblia "az Úr könyve", azaz Isten könyve, az ő üzenetét tartalmazza az emberiség számára.


Jézus Krisztus maga tett tanúságot az Ószövetségi Írások változhatatlanságáról, mérték jellegéről:


"Ne gondoljátok, hogy jöttem a törvény vagy a próféták eltörlésére. Nem jöttem, hogy eltöröljem, hanem inkább, hogy betöltsem. Mert bizony mondom néktek, míg az ég és a föld elmúlik, a törvényből egy jóta vagy egyetlen pontocska el nem múlik" (Máté 5:17–18).


"Szenteld meg őket a te igazságoddal, a te igéd igazság" (János 17:17).


Az összes vallási tévelygés okát így jelölte meg Jézus: "Avagy nem azért tévelyegtek-e, mert nem ismeritek az Írásokat, sem az Istennek hatalmát?" (Márk 12:24)


Tanította azt is, hogy az Ószövetségi írásokban foglalt kijelentéseket úgy kell vennünk, amint vannak. Kutatnunk kell őket, hogy megérthessük valódi jelentésüket, de nem szabad emberi magabiztossággal és önkényességgel magyarázni vagy átértelmezni őket, mert "az Írás fel nem bontható" (János 10:35).


Krisztus azért jött, hogy eltakarítsa a sok emberi magyarázkodást és torzulást, ami eltakarta az igazság ragyogását. Megtisztította az Ószövetségi írások ismeretét a vallási tanítók félremagyarázásaitól és hamis elméleteiktől. Eltávolított mindent, ami megfosztotta ezeket az igazságokat a bennük lüktető élettől és erőtől. Visszaadta őket a világnak eredeti frissességükben, erejükben és teljességükben.


Üdv. Péter

2010. aug. 2. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
Tyűha, Péter, én sem tudtam volna ilyen pregnánsan, a szöveg tulajdon zamatával összekovácsolva összefoglalni mindezt.
2010. aug. 2. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:

Modernszövetség nincsen?! :)

csak ezért, mert a mai napig is hasonlót cselekednek a Szentirattal, Isten szavával.


"Krisztus azért jött, hogy eltakarítsa a sok emberi magyarázkodást és torzulást, ami eltakarta az igazság ragyogását. Megtisztította az Ószövetségi írások ismeretét a vallási tanítók félremagyarázásaitól és hamis elméleteiktől. Eltávolított mindent, ami megfosztotta ezeket az igazságokat a bennük lüktető élettől és erőtől. Visszaadta őket a világnak eredeti frissességükben, erejükben és teljességükben."


Én úgy gondolom, hogy mostanában is valami hasonlóra van szükség, mert eléggé el van ferdítve ez a vallás dolog, de főként a kereszténység eszméje. :)


ui.: A "megtisztító mű" elkészült, csupán nyitottnak kell lenni, vagyis hinni, ahogyan Jézus mondaná. :)


üdv

25/F

LastOne.Left

2010. aug. 2. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
A 2. hozzászóló vagyok, a 15:30-as. Pontosan az előző válaszomban írtam le, hogy miért fontos az Ószövetség: azért, mert előremutat a messiás, vagyis Jézus megjelenésére. Ezt próféciának hívják. A prófécia Jézuson az I. században beteljesedett be (Újszövetség). Ezért a TELJES BIBLIÁT kell a keresztényeknek alapul venni, és nem csak az Újszövetséget. Isten a Teremtő, Jézus, pedig a fia. A kettő nem ugyanaz.
2010. aug. 2. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:

Az Ószövetségben szinte minden prófétikus. Minden egyes betű számít és fontos! Azokat nem történetként kell felfogni, hanem mind útmutatás és kijelentés a jelenre és az épp aktuális életedre/problémáidra nézve! Én például sokkal jobban szeretem az Ószövetséget, mert az "rejtélyesebb". Hogy mondjuk Isten az adott történettel mit akar nekem mondani, és az a prófécia vajon mit jelenthet rám és a jelenre nézve...

Véleményem szerint ezek nagyon érdekes kérdések, és az Ószövetség nélkül az Újszövetséget sem lehet teljes mértékben értelmezni. Mondhatjuk, hogy az a kulcs hozzá!

2010. aug. 2. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
Ó szövetséggel is foglalkoznak amúgy az Új szövetség még csak a fele sincs a Bibliának de mégis ez az úgymond kinyilatkoztatása amit az Ó szövetségben megjövendölt.
2010. aug. 3. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

"ui.: A "megtisztító mű" elkészült, csupán nyitottnak kell lenni, vagyis hinni, ahogyan Jézus mondaná. :)


üdv

25/F

LastOne.Left"


Az Önvaló bölcsessége by Paul Brunton - én ezt tartom a "megtisztító műnek".


27/L

2010. aug. 3. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!