A keresztény szekták meddig fognak még a bibliai jóslatokkal szambázni?
Akármelyik kisegyházat nézem, mindegyik a bibliai jóslatokkal akar meggyőzni, (némelyek a sajàt felekezetüket is megjövendöltnek látják...)
A bibliatudomány szerint azonban a prófétai könyveket nem a címszereplők írták. A próféták elmondták a maguk tanítását, majd ezeket - utólag - a nép összsgyűjtötte, egy könyvbem egyesítette, és a hagyományozás során fokozatosan kiegészítette. Az LXX-el való összevetéssel ez néhol világosan látszik. A héber Biblia jelenlegi alakját csak nagyon későn, az i.sz. 1. században érte el.
Be kellene tehát már fejezni, hogy a Bibliát jóskönyvként használják.
Mivel ezek a magukra értelmezett bibliai jóslatok létezésük alapja, ezért mindaddig fognak ilyen jóslatokkal "szambázni", amíg léteznek.
Mondjuk ez nem a Szentírás értékéből von le, csak a resztoránus és egyéb néhány évtizede létező szekták teszik magukat nevetségessé.
"prófétai könyveket nem a címszereplők írták".
De bizony a legtöbbjüket Ők irták.
#4
Ezt csak a hagyomány állítja. A bibliatudomány más véleményen van.
Hát, valamivel fel kell hívni magukra a figyelmet...
Ha azt mondom, hogy én vagyok a 278. neoprotestáns kisegyház, azzal kit győzök meg? Senkit. De ha azt mondom, hogy itt vannak a próféciák, lám be is teljesednek és ráadásul mi vagyunk, akiket Isten kiválasztott.. Na ez meggyőzőbben hat már. :))
#6
A prófétákat eleve gyűlölték Izraelben, hiszen a hatalom ellen prédikáló ellenségként állították be őket. Írásaikat nem becsülték volna, így felesleges lett volna 2 méter hosszú tekercset írni. Az ő stílusuk inkább Szókratészhoz hasonlított, aki beszélgetéssel próbálta gondolkodásra bírni az embereket. Persze kisebb feljegyzéseket készíthettek (ezeket beledolgozták a neve alatt futó tekercsbe), amelyeket a tanítványaik őrizhettek meg, de összességében a tanításuk a nép ajkán maradt meg a szájhagyományban. Aki ismeri az ókori irodalmat, annak ez nem meglepő.
De igazából nem is a szerzőséggel van gond, hanem a szövegek értelmezésével. A szekták olyanokat magyaráznak bele a prófétai könyvekbe, amelyeket sem a prófétának, sem a szöveget gondozó jeruzsálemi papság nem akart közölni.
Teljesen érthető volt, hogy a Katolikus Egyház a középkorban a laikusoknak nem engedte értelmezni a Szentírást. Ma láthatjuk mi lett az eredménye. A Bibliát jóskönyvként használják, amibe a napi eseményeket magyarázzák bele.
A Biblia azonban szépirodalmi-vallásos irat, nem jóskönyv!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!