Mi az inkvizíció jelentés, kik alkalmazták és kiken?
Az inkvizíció (mely szó a latin inquiro igéből ered, s a jelentése: ’kutat valami után’) egy különleges egyházi törvényszék volt, és azért állították fel, hogy kiirtsák az eretnekséget, amely azt foglalta magában, hogy felfogásbeli vagy tanításbeli dolgok nem voltak összhangban a római katolikus tanításokkal.
Thomas de Torquemada domonkosrendi szerzetes vezette a kegyetlen spanyol inkvizíciót, amely kínzásokkal kényszerítette ki a beismerő vallomásokat
A domonkosrendi spanyol inkvizítor, Torquemada esetéről a szerző ezt mondja: „Az 1483-ban történt kinevezésétől kezdve tizenöt éven át zsarnoki módon uralkodott. Áldozatainak számát 114 000-re becsülik és ebből 10 220-at máglyán égettek el.”
A tizenharmadik századtól uralkodó nyolcvan pápa közül egyetlen egy sem emelt szót az inkvizíció teológiája és intézménye ellen.
Egyesek a Biblia birtoklásának „bűne” miatt rettenetesen sokat szenvedtek. Példaként nézzük egy spanyol ember, név szerint Julián Hernández esetét.
Foxe History of Christian Martyrdom című munkája szerint Julián (vagy Juliano) „vállalta, hogy Németországból a saját országába nagyszámú Bibliát szállít. Hordókba rejtette és mint rajnai bort pakolta fel őket.” Elárulták, és a római katolikus inkvizíció elfogta. Azokat, akiknek a Bibliákat szánta, „válogatás nélkül megkínozták, és aztán többségüket különböző büntetésekre ítélték.
Juliánt megégették, húsz másikat nyárson megsütöttek, többeket életfogytiglani börtönre ítéltek, egyeseket nyilvánosan megkorbácsoltak, sokakat gályára küldtek.”8
1478-ban pápai jóváhagyással bevezették az inkvizíció intézményét. Az inkvizíció a király felügyelete és az egyház irányítása mellett az egyik leghatékonyabb eszköznek bizonyult a vallási és politikai nézeteltérések elfojtására. Minden megkeresztelkedett spanyol katolikus engedelmesen behódolt az egyháznak, az egység számára az egyetlen akadályt a néhány milliót kitevő megkereszteletlen zsidók és mórok jelentették.
A katolicizmus ügyének előmozdítása céljából áldását adta az inkvizíció kegyetlen módszereire; harcolt Hollandiában a protestánsok ellen, s a Földközi-tengeren a „pogány” törökök ellen.
A király után a legbefolyásosabb ember Spanyolországban a főinkvizítor volt. Az ő kötelessége volt, hogy a spanyol katolicizmus tisztán és igaz hitében megmaradjon.
A hírhedt spanyol inkvizíciót 1478-ban állították fel egy pápai bullával, melyet IV. Sixtus pápa bocsátott ki Ferdinánd és Izabella uralkodók kérésére.
Azért állították fel, hogy szembeszálljanak azokkal a zsidókkal, akik az üldözés elkerülése végett a katolikus hitre való áttérést színlelték;
A spanyol inkvizíciót Aragóniai Ferdinánd és Kasztíliai Izabella hozta létre azzal a szándékkal, hogy a frissen megtérteket megvédjék, a megkeresztelt emberek felett gyakorolt hatalmat. Ezt később a spanyol királyi udvar amolyan erőszakszervezetként alkalmazta hatalma megtartása érdekében például.
Intézményesített francia inkvizíció nem létezett.
Ha érdekel a téma, javaslom az alábbi cikket:
Az európai kontinensen a katolikus inkvizíció könyörtelenül vadászott az „eretnek” szektákra, például a francia valdensekre, és üldözésre szemelte ki őket azon szokásuk miatt, hogy prédikáltak „az evangéliumokból, levelekből és más szent iratokból . . . , hiszen a laikusok számára a Szentírásról való prédikálás és annak megmagyarázása teljesen meg volt tiltva”.
Megszámlálhatatlan férfi és nő szenvedett gyötrelmes kínzást és halált a Biblia iránti szeretete miatt. Pusztán azzal, hogy elmondták az Úr imáját vagy a tízparancsolatot, és hogy megtanították azokat a gyermekeiknek, a legszigorúbb büntetés kockázatának tették ki magukat.
"albigensek elleni keresztes hadjárat"(1209—1229)
A trubadúrok ezt hamis keresztes hadjáratnak nevezték. Dalaik gyalázatosnak jelentették ki az egyháznak a másként gondolkodók iránti kegyetlen bánásmódját, és azt, hogy a pápa ugyanúgy feloldozta azokat, akik a francia másként gondolkodókat lemészárolták, mint azokat, akik a hitetleneknek tekintett muszlimokat lemészárolták. Az egyház az albigensek elleni keresztes hadjárat és az ezt követő inkvizíció alatt növelte meg nagyon a gazdagságát.
Mivel a trubadúrokat katar eretnekséggel vádolták, legtöbbjük kevésbé ellenséges országokba menekült, egyházellenes énekeik megteremtették a hangulatot ahhoz, ami a reformáció lett
Az inkvizíció eseményei felidézik Blaise Pascal, XVII. századi francia filozófus és tudós szavait, aki azt írta: „Az ember sohasem képes olyan tökéletesen és boldogan gonoszt cselekedni, mint amikor vallásos meggyőződésből teszi azt.”
Valójában az üldözés kardjának használata a más vallási meggyőződéssel rendelkező személyek ellen mindig is jellemző volt a hamis vallásra attól az időtől fogva, hogy Káin megölte Ábelt
Úgy bírom amikor valaki feltesz egy ilyen kérdést, amire általában saját szavakkal illene válaszolni, ugyanis középiskolában tanulni kellett róla! Erre fogja és bevágja a Wikipédia szöveget és egyéb linkeket.
Az a véleményem, hogy csak annak kéne válaszolni aki tudja is miről van szó, mert kopizni mindenki tud, de valós tudása kevés embernek van.
8.Itt a témáról van szó azaz kéne legyen, de amikor sarokba szorulsz csak a személyeskedés.
Azt nem értem, ha fogalmaz valaki, ha másol mint pld. te is, kinek mi a baja vele, a felelet a mérvadó, amit te nem alkalmazól, csak tehetetlenségedben a semmibe vagdalozol, ami nem egy jó keresztényi tulajdonság, inkább egy kocsmai vita.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!