A keresztényeknél miért nem alakultak ki harcművész szerzetesrendek?
Régebben olvastam, hogy a kereszténységben a szerzetesség buddhista hatásra alakult ki, mivel átvették az ötletet a korabeli Közel-Keleten az ókeresztények a Távolkeletről manicheista közvetítéssel.
Manapság is rengeteg hasonlóság van a buddhista és a keresztény szerzetesség között, az azonban nagy különbség, hogy míg a buddhisták pl. a shaolin-szerzetesek a harcművészeti edzésekre is nagy hangsúlyt fektetnek, addig a keresztény szerzetesek letudják a testi dolgot a különféle kolostori fizikai munkákkal.
Szerintetek miért nem honosodott meg a keresztény szerzeteseknél is a harcművészet?
"Szerintem semmi köze a keresztény szerzetességnek a buddhizmushoz"
Az ábrahámita istenképtől idegen az aszkétizmus. A zsidók és a muszlimok pl. szigorúan tiltják. A keresztény aszkétizmus részben a görög filozófiából, részben a buddhizmusból ered.
Már hogyne lettek volna! Nem hallottál még a keresztesekről, a lovagrendekről? talpig páncélban lerohanták a Közel-Keletet, és pl elfoglalták Jeruzsálemet. Ez azért egy eléggé ismert tény.
csak ők nem botot forgattak, hanem kardot, buzogányt, lándzsát.
"Az ábrahámita istenképtől idegen az aszkétizmus. A zsidók és a muszlimok pl. szigorúan tiltják."
Miért is lenne idegen? Mondjuk, hogy a muszlimok mit tiltanak és mit nem, teljesen irreleváns. Az Ószövetségben pedig számos példa van böjtre és önmegtartóztatásra. A legnagyobb próféta, Keresztelő János is aszkéta volt, őt pedig igazán nem vádolhatod azzal a rágalommal, hogy a buddhizmus hatott volna rá.
A manicheista szekta előtt már megjelent a kereszténységben az aszkéta életmód, illetve a szerzetesség előképe. Már Alexandiai Kelemen és Órigenész is ír róla.
#4
Azért a lovagrendek nem azok a hagyományos szerzetesrendek voltak, talán még ezt te is beláthatod. A keresztes seregeknek pedig csak apró töredéke tartozott lovagrendbe.
"Az ábrahámita istenképtől idegen az aszkétizmus. A zsidók és a muszlimok pl. szigorúan tiltják."
Ez így nem teljesen igaz, Mi van pl. az esszénusokkal? Az egy dolog, hogy a zsidóság (pontosabban a zsidó papság) inkább elutasította ezt, de az életformájuk hatott a kereszténységre. Ókeresztény írók is írnak róluk.
Az iszlám sem pártolja alapvetően a szerzetességet, mégis kialakultak a dervisrendek. Igaz, később mint a keresztény szerzetesség, szóval nem teljesen tartozik ide.
Tehát nem az általad "ábrahámitának" nevezett istenképtől áll ez távol, hanem egyes vallások főbb irányvonalától esetleg...
"A keresztény aszkétizmus részben a görög filozófiából, részben a buddhizmusból ered."
Nem, a keresztény aszketizmus alapvetően Jézus Krisztus életformájából ered. A szerzetes a krisztusi életformát akarja megvalósítani. Nem kell ezt túlbonyolítani, el kell olvasni az első rendek reguláját...
Nem tartozik megint ide, de a görög filozófiai gondolkodás valóban meghatározta a kereszténységet, viszont a buddhizmusnak semmi köze a keresztény szerzetességhez.
"Szerintetek miért nem honosodott meg a keresztény szerzeteseknél is a harcművészet?"
Mert egy perc alatt bevádolták volna eretnekséggel, máglyához kötötték volna és elégették volna az "hitvány pogánt" Isten nagyobb dicsőségére és a hűbérúr megelégedésére.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!