Hol lehet utánanézni, hogy igaz-e, hogy a reformátusok csak egyszer válhatnak el?
Gyakorló katolikustól hallottam, de én nem így tudom.
Nem igazán az érdekel, hogy itt ki mit fog írni arról, hogy hányszor válhatnak el a reformátusok, hiszen bárki tévedhet, bárki lehet félreinformált, hanem hogy hol lehet ennek hivatalos helyen utánanézni.
Nem más-más az eljárás gyülekezetenként, hanem a lelkész az, aki tisztában van a saját egyháza szabályaival!
Ez kb olyan, hogy jogi kérdésekben is egy jogászt célszerü megkérdezni és nem a szomszédog, akinek a legpontosabb infója az, hogy "azt hallottam XY-tól..."
Minden ilyen kérdésben a Heidelbergi Káté a mérvadó, illetve a különböző református zsinati állásfoglalások. Ha a káté nem tartalmazza (történetesen nem tartalmazza), akkor a helyi zsinatok helyi szabályozásokat vezethetnek be. Viszont ezek átnézéséhez sok sikert kívánok, ebben már idő hiányában nem tudok segíteni.
Egyedül a lelkészek válásáról találtam bővebb anyagot, de ott is inkább a válás miatti büntetésekről írtak, mint áthelyezés vagy hivatalvesztés.
"Nem más-más az eljárás gyülekezetenként, hanem a lelkész az, aki tisztában van a saját egyháza szabályaival!
Ez kb olyan, hogy jogi kérdésekben is egy jogászt célszerü megkérdezni és nem a szomszédog, akinek a legpontosabb infója az, hogy "azt hallottam XY-tól...""
A lelkész dolga, hogy tisztában legyen a saját egyháza szabályaival, de mivel senki se tökéletes, a lelkész is válaszolhat tévesen, akárcsak jogi kérdésekben egy jogász, épp ezért keresek hivatalos forrást.
"Akkor több lelkészt kérdezz."
Akkor nagyon jó eséllyel többféle választ fogok kapni, épp ezért nem ezt teszem.
"Minden ilyen kérdésben a Heidelbergi Káté a mérvadó, illetve a különböző református zsinati állásfoglalások. Ha a káté nem tartalmazza (történetesen nem tartalmazza), akkor a helyi zsinatok helyi szabályozásokat vezethetnek be."
Erre voltam kíváncsi, köszönöm!
Különben az, hogy "helyi", mit jelent? Országonként más és más? Vagy mégis mekkora helyekről van szó? (Mert gondolom, valóban nem gyülekezetenként más és más a helyzet.)
1 Korintus
7,10 Azoknak pedig, a kik házasságban vannak, hagyom nem én, hanem az [1 Thess. 4,15.] Úr, hogy az asszony [Mát. 5,32. Malak. 2,14.] férjétől el ne váljék.
7,11 Hogyha pedig elválik is, maradjon házasság nélkül, vagy béküljön meg férjével; és a férj se bocsássa el a [Márk. 10,11.] feleségét.
7,12 Egyebeknek pedig én mondom, nem az Úr: Ha valamely atyafinak hitetlen felesége van, és ez vele akar lakni, el ne bocsássa [vers 14.16.] azt.
7,13 És a mely asszonynak hitetlen férje van, és ez vele akar lakni, el ne bocsássa azt.
7,14 Mert meg van szentelve a hitetlen férj az ő feleségében, és meg van szentelve a hitetlen asszony az ő férjében, mert különben a ti gyermekeitek tisztátalanok volnának, most [Róm. 11,16.] pedig szentek.
7,15 Ha pedig a hitetlen elválik, ám váljék el; nem vettetett szolgaság alá a keresztyén férfiú, vagy asszony az ilyen dolgokban. De békességre [Eféz. 2,14.17.] hívott minket az Isten.
7,16 Mert mit tudod, te asszony, [1 Pét. 3,1.2.] ha megmentheted-e a férjedet; vagy mit tudod, te férfiú, ha megmentheted-e a feleségedet?
7,17 Csak a mint kinek-kinek adta az Isten, a mint kit-kit elhívott az Úr, úgy járjon. És minden gyülekezetben ekképen rendelkezem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!