Mi az oka, hogy a keleti kereszténységben alig alakulnak szekták?
Ó, pedig volt ott is bőven. Igaz elsősorban még az ókorban és a kora középkorban. Pl. egyik legnagyobb a képrombolás volt, amit néhány bizánci császár is támogatott. Meg egy csomó krisztológiai eretnekség: monofizitizmus, monotheletizmus, nesztorianizmus, pavlinianizmus. Vagy nagy határú volt a markionizmus, ami tagadta az Ószövetség kinyilatkoztatott voltát. Vagy maga a gnoszticizmus, szintén inkább keleten hódított.
Van egy könyv: John Meyendorff: Birodalmi egység és keresztény szakadások címmel. Ebben nyomon követhető, hogy bizonyos eretnekmozgalmak hatása a nemzetegyházak kialakulásában is hatott, pl. Szíriában, Egyiptomban, Örményországban.
A "nyugati" szektásodást én főleg a felvilágosodás nyomán létrejött társadalmi változásokhoz kötném. Egyfajta szabatosság, mindenki úgy értelmezi a Bibliát, ahogy akarja, ne szóljon bele ebbe senki és akkor lám, csak néhány hasonló embert kell gyűjteni és kész a szekta.
Igen, ott is voltak jelentős eretnek mozgalmak, mint Európában is néhány helyi mogalom, akár a valdensek, katharok, vagy a későbbi husziták. De valahogy nem jelentek meg és szaporodnak gomba módra a különféle szekták, mint nyugaton az utóbbi néhány évszázadban.
Abban lehet valami, hogy a szabatossághoz kötöd, ebben tényleg nagy különbség van nyugat és kelet közt. A felvilágosodás káros hozadéka keleten nem nagyon jelent meg.
A keleti kereszténységben is vannak szekták. Hlisztek, óhitűek, lyukimádók, cárimádók, de még Sztálint isteni küldöttként kultiválók is vannak.
Csak egyrészt itt nálunk nem igazán ismertek, másrészt pedig nem olyan szervezettek, nem válnak el olyan élesen a főiránybeli egyháztól. A keleti szektákra az jellemző, hogy önmagukat az ortodox egyház részének tekintik, még akkor is, ha a főpapság kiközösíti őket.
Másrészt ott sosem volt reformáció.
Manapság inkább a kánonviták gyakoriak, nem a hitbeliek, joghatóságok felett marakodnak a főpapok.
Ez most skizmához is vezetett, az orosz pátriárkátus megszakította a kapcsolatot a konstantinápolyival, gyakorlatilag kiközösítették Konstantinápolyt. Ezzel valószínűleg az ortodoxia kettészakad.
A Bibliában nincsen keleti kereszténység. A keresztények Krisztust követik /keleten, nyugaton, északon és délen/ és a tanítását. A katolicizmus meg a hasonszőrű szentháromsághívők nem keresztények, hanem emberi tantételekre épülő egyházi vagy politikai szervezetek krisztusi színezettel.
Krisztus 3 napi halottsága meg Isten örökké élősége kizárják a szentháromságot.
És az Élő; pedig halott valék, és íme élek örökkön örökké Ámen, és nálam vannak a pokolnak és a halálnak kulcsai. Jelenések 1:18
Az Isten /a Legfelségesebb mindenható Isten/ sosem mondta magáról, hogy halott valék!!!
#4
Nem a jehovás hülyeségedre voltam kíváncsi, láthattad, nem is erről szólt a kérdés. Majd ha az érdekel, akkor arra kérdezek rá. Próbáld meg legközelebb értelmezni a kérdést, mielőtt papagáj módjára beírod a hülyeségedet.
Hát nem tudom... speciel az arianizmus keleten igen elterjedt volt, voltak ariánus császárok is. Ha profán akarnék lenni, az "idd ki a bilit" és a "vidd ki a bilit" -nél is csak 1 betű a különbség. Természetesen nem mindegy, hogy Krisztus egylényegű az Atyával, vagy csak hasonlatos hozzá. Hiszen utóbbi esetben Szentháromságról sem lehet beszélni, ami a kereszténység alaptanítása.
Egyébként érdekes, mert a nyugati Egyházhoz viszonyítva a keleti egyházak nem annyira központosítottak. Sőt most is számos ősi keleti egyház létezik.
Megjegyzem, az ariánusok azt tanították, hogy a Fiú más-lényegű (heterouszia), mint az Atya. Egészen pontosan az első teremtmény.
A hasonló lényegűséget a két párt között közvetíteni akaró szemiariánusok tanították, akik önmagukban egy jelentéktelen irányzatot alkottak.
Ezeket összemosták, innen jön, hogy egy i betűn ment a vita.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!