Mióta vannak női lelkipásztorok pl. Reformátusoknál, Evangélikusoknál, és miért nincs Baptistáknál, pünkösdistáknál?
Lehet nem lesz népszerű a válaszom, de azért leírom.
Ez egész pontosan a világnak megfelelni akarás a Biblia ellenében. Hiszen számos ige alapján gyülekezet vezetője csak férfi lehet.
Ez persze nem teszi a nőket kevésbé fontossá! A nők is szolgálhatnak az Egyházban, csak egyszerűen más a feladatuk benne. Nézzük csak meg, hogy a Szentírásban is mennyire kiemel nőket. Leginkább Máriát, akinek megadatott, hogy világra szülje a Fiú Istent. De ott van Anna prófétaasszony, Mária Magdolna, az apostoli levelekben is olvashatunk olyan asszonyokról, akik a gyülekezetek szolgálatában álltak. Tehát sok példán át láthatjuk, hogy mennyire fontosak a nők az Egyház életében, viszont a gyülekezetek vezetésére nem kaptak Krisztustól meghívást.
ez függ az adott országoktól is, pl máshol nincs reformátusoknál női lelkészség, bármi is az oka nem a lelkészhiány, bőven vannak lelkészek, ettől nem kell félni
tudom ez nem válaszolja meg önmagában a kérdést de árnyalja a képet
#4
Úgy látszik, néhányak mindig találnak alkalmat, hogy megmutassák mennyire utálják a katolikusokat.
Kedves nagy értelmű hozzászóló, a kérdés nem a katolikusokról szól, még csak nem is a papokról. Ha érdekel, tedd fel külön kérdésben.
De lásd rendes vagyok, ezért segítek. A kérdés a női lelkipásztorokról, a protestánsokról és neoprotestánsokról szól.
Kedves Kérdező!
A kérdésed igen provokatív. :) Nem is tudom igazán eldönteni, vajon szerinted probléma, hogy nők lehetnek lelkipásztorok, vagy inkább pont, hogy jónak tartod.
A Bibliában nincs benne az a szó, hogy lelkipásztor. A pásztor, mint ajándék a gyülekezet számára, Isten apai szívét leleplező ember már inkább van. A pásztor eredetileg nem egyszemélyű vezetője volt a gyülekezetnek. Nem tisztséget jelölt, hanem egyenrangú volt például a presbiterrel. Ma sok egyházban más értelemben használják ezeket a szavakat, ezért van a nagy kavarodás. A Biblia a gyülekezet vezetőjének valóban férfit jelöl, egy feleségű férfit - tehát felesége is kell legyen, sőt gyerekei, akiken látszik, hogy jó vezető az illető férfi. És innen kezd az egész kérdés nagyon érdekes lenni. :)
Úgy gondolom, ma a nők elférfiasodtak (velem együtt) és a férfiak elnőiesedtek... Tudom, egyesek számára ez sértő lehet. De. Bele kell törődni, hogy sok esetben nők kell, hogy hordják a nadrágot, mert igenis van sok helyzet, amikor a férfiak nincsenek a helyzet magaslatán. Rengeteg egyedülálló anya van, aki nemcsak otthon áll helyt, de a munkahelyén is. Ez nem jó és nem normális, a férfinak és a nőnek szüksége van egymásra - de, sajnos ma már ez nem nagyon működik, ne menjünk bele, miért.
Nem régóta vannak női lelkipásztorok a Református Egyházban - tudomásom szerint kb 50 éve. Ha rosszul tudom, bocsánat. Vannak nők, akiket Isten hív erre, vezetői ajándékkal. A bírák idejében is volt női bíra, Isten szokott ilyet csinálni. De egy nőnek sokkal nehezebb dolga van egy ilyen pozícióban - és nem csak a férfiak miatt. Egy nő sokkal hamarabb hoz "érzelemből" döntést, egyszerűen ilyen alkat, ezért jobban meg is viseli a nőt a probléma. De mint említettem, vannak férfiasabb tulajdonságokkal rendelkező nők is.
"így oldották meg a papjaik hiányát, vagy így akarnak megfelelni a híveiknek?" - Arra nem gondolsz, hogy esetleg meg akarják adni a lehetőséget Istennek, hogy nőket használjon ezekben a szolgálatokban? Mi van, ha csak egyszerűen rájöttek, hogy igenis Isten mégis szólhat nőkön keresztül, sőt akár vezetői ajándékot is adhat nekik olyan módon, hogy gyülekezetet vezessenek? Nem gondolom, hogy feltétlenül ilyen számító szándékok lennének ennek hátterében, mint amit említettél.
Írom ezt nőként, mint egy neoprotestáns jellegű közösség tagja.
A női lelkipásztorok elfogadottsága,elsősorban kultúra függő kérdés.
Olyan országokban,ahol a feleségeket kecskére cserélhették,nehézkes az elfogadásuk.
Isten előtt nő,és férfi,egyenrangú,s ez áldásaiban is megnyilvánul.
Rendszerint,a szentségek közvetítése jelent problémát.
Szerintem,a szentségek,Istentől származnak,s így azokat teljesen mindegy,hogy nő,vagy férfi kéri Istentől.
Amennyire tudom, a magyarországi evangélikusoknál valamikor az 1960-as vagy a 70-es években kezdtek nőket is lelkésszé avatni. Az akkori okokról nem tudok semmit, de mostanság a lelkészi pályát választó személyeknek nagyjából a fele nő.
A hivatalos dogmatikai magyarázatot nem ismerem, de azok a lelkésznők, akiket ismerek, kifejezetten jól végzik a munkájukat; úgyhogy a magam részéről nagyon örülök annak, hogy nálunk őket is felavatják.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!