Mikortó kezdték a zsidók elhagyni a JHVH név
kiejtését?
Figyelt kérdés
2018. febr. 19. 09:32
1/10 anonim válasza:
A Babiloni fogság után
2018. febr. 19. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
2/10 anonim válasza:
Ezt honnan lehet tudni?
2018. febr. 19. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
3/10 anonim válasza:
Kedves kérdező, ezt nem igazán lehet objektíve tudni. Érvek vannak pro és kontra, de közvetlen és biztos információ nincs az időszámításunk előtti időkből. Utána, az első sz.-i keresztények korából már van infó, de annak mértékéről és következményeiről a római uralom alatt élő, a soknemzetiségű Palesztinában nem sokat lehet tudni.
Nem lehet tudni, de Jézus idejére már elég ritkán volt használva mivel még Ő sem szajkózta és az apostolok sem.
2018. febr. 20. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
6/10 szp72 válasza:
Üdv Istvan35! Régen írtál.
A babiloni fogság utáni időkben kezdődhetett el ez a szokás, de nem tudni pontosan milyen ütemben terjedt el. Nehéz ezt megállapítani, hiszen kiejtésről van szó nem pedig írásról.
De például ott vannak a qumráni iratok, ugye a szövegek héber quadrat írással vannak, a JHVH azonban óföniciai írással vagyis a zsidók régebbi írásmódja alapján való betűivel. Nyilvvánvalóan azért, hogy véletlenül se olvassák ki.
Vagy ott van a "Papyrus Fouad 266" töredék, Krisztus előtti elsőszázadból. Egy görög septuaginta szöveg, Isten neve azonbab óhéber betűkkel szerepel. Vajon miért? Miért van egy szövegben szövegidegen elem? Miért nem irták át valahogy görög betűkre, mint az összes többi bibliai nevet? Azért, hogy véletlenül se ejtsék ki.
2018. febr. 20. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
8/10 anonim válasza:
Téves! Dr. kahle megálapította
hogy a görög szövegből miután kikaparták a kürioszt, valaki rossz héber kézírással utólag belehamisította a JHVh-t. A átírás jelei egyértelműek, másrészt ez a példány egy későbbi másolat. A legrégebbi iratok egy darab JHWH-t sem tartalmaznak.
2018. febr. 21. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
9/10 anonim válasza:
Egy rabbitól hallottam:
Az utolsó főpap unokája, r Ishmael ben Elisha, akitől a Tóra kifejtésének ( értelmzésének ) 13 szabály is származik, egy könyvében azt írja, hogy gyermekkorában méeg hallotta, hogy a kohénok mondták az Engesztelő Napon az istetiszteleten, de később már nem hallotta.
Ehhez megjegyzés: a föpap mondta, amikor az Engesztelő Napon ( Jom Kippur ( öreg ortodoxok: Jankiper ) ) amikpor a Szentek Szentjébe ment, ott mondta és a kohénok utánamondtaák ( a többiek távolabb ülte v álltak, már nem hallották ).
2018. febr. 21. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
10/10 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat! Egy tanú erőlteti, hogy nem is biztos, hogy Jézus idejében má tilos volt a kiejtése, nekik ugye nem elég bizonyíték a ránkmaradt Újszövetség... Viszont az alapján, amiket Sz72 írt, nagyon valószínű, hogy már jóval Jézus előtt nem használták.
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!