Mi a templom bejárata utáni tér megnevezése?
Nem rémlik, hogy lenne külön neve, max egy építészeti szakneve, amolyan "legyen már neve a gyereknek" alapon.
Az ókeresztény bazilikákban volt egy nyitott tetejű, oszlopos udvar a templomok bejárata, és a fedett része között, ahol a még meg nem keresztelt hívek tartózkodhattak. A bejárat utáni üres rész azt hiszem ennek "kései maradványa". Egyébként ha jól tudom, ezt az udvart hívták átriumnak.
A padsorok a főhajóban (mellékhajókban) vagy más néven a "hosszúházban" vannak. A tabernákulum (szentségtartó, szentségház) pedig az apszisban, más néven a szentélyben van. A hosszúház és az apszis közötti részt pedig négyezetnek vagy kórusnak hívják.
Nem vagyok építész, így ezek csak az innen-onnan összedzedett infók. Lehet, hogy valamit rosszul értettem, vagy valamire rosszul emlékszem.
Karzataljnak hívják azt a teljes hátsó részt, amikor még nem lépsz be a sorok közé a folyosóra. Esetleg szimplán előcsarnokként is szoktak rá hivatkozni, mindkettő helyes.
A "pap helye" a szentély, a hátsó rész az oltárral meg az apszis.
"az asztal előtt ahol a pap felolvas, az pedig az Úr asztal"
Melyik úrról van szó? Hölgyeknek is van asztala.
Karzataljnak szokták nevezni, de pl. Olaszországban nincs karzat, ezért ott nem így hívják nyilván.
Ahol a pap van, az a szentély, a szemben levő asztal neve pedig inkább szembemiséző oltár, vagy oltárasztal. Az "Úr asztala" főleg a protestánsoknál van. Ahol a padsorok vannak, az a hajó. A végében pedig van az említett szentély.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!