Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A reformátusok és katolikusok...

A reformátusok és katolikusok ugyanazt a Bibliát használják?

Figyelt kérdés
2017. jan. 25. 16:56
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Nem egészen. Az Újszövetség ugyanaz, de az Ószövetséget illetően vannak eltérések.


A protestánsok alapszövege a maszoretikus Tanak, sajnos ma már a Katolikus Egyház is átváltott erre, de a hagyomány részeként tekint az LXX-re és a Vulgatára is. [Az LXX teljes Ószöv. görög fordítás, utóbbi Ó és újszöv.-i latin]. Ezen kívül a könyvfelosztás bár ugyanaz, de a könyvek számát illetően a katolikusok plusz 7 könyvet is elfogadnak, illetve kiegészítéseket Dániel és Eszter könyvéhez.


Üdvözlettel, Dante

2017. jan. 25. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Én,a "Szent Jeromos Társaság"Neovulgata fordítását használom,ami katolikus fordítás.Ez,nagyon korrekt módon jelzi,hogy mely könyvek kanonikusak,és melyek,az apokrif kategóriába tartozók,sőt,jelzik Eszer és Dániel könyvében,ami későbbi betoldás.


A szövegek,lényegében megeggyezők,csak a beosztások különbözők,néhány helyen.

2017. jan. 26. 05:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Nem. A katolikus Biblia több könyvet tartalmaz mint a református. Ezek ószövetségi könyvek, pl. Judit könyve, Makkabeusok 1-2. könyve. Ezek a protestáns Bibliákban nincsenek benne. Régen benne voltak, hiszen Károli ezeket is lefordította, csak aztán valami miatt kivették.
2017. jan. 26. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

A Neovulgáta egészen biztosan nem jelez semmi olyasmit, hogy melyek az apokrifok és melyek a kanonikusak. Annyit jelez, hogy bizonyos könyvek nincsenek bent a zsidó és protestáns kánonban.


A Neovulgáta - katolikus kiadás lévén - kétféle könycsoportot tartalmaz: protokanonikus és deuterokanonikus könyveket és ezek együtt alkotják a "kanonikus könyvek" csoportját a katolikus teológiában. Érett protestáns körökben sem szokás már a deut. kanonikus könyveket "apokfirnak" nevezni, hiszen szerepelnek az Óegyház Bibliájában az LXX-ben, az ókori kánonjegyzékekben, és írásokban is. Bár valóban nem mindenki fogadta el őket korábban sem, de az protestáns forrásból is kiolvasható, hogy az Egyház Bibliájának a részét alkották egészen 1517-ig.


Luther Márton ugyanis szembefordult az Egyház hagyományos Szentírásával, és átvette a maszoretikus Tanak-ot, amely valóban nem tartalmazza ezeket a könyveket. Onnantól fogva kialakult az a protestáns hagyomány, hogy 39 könyvre szűkítik a Bibliát, ezért a mai protestáns Szentíráskiadásokban már egyáltalán nincsenek benne.


Üdv,


Dante

2017. jan. 26. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

A Szent Jeromos Bibliatársulat 1999-es neovulgata fordítása ezt írja a "Bölcsesség könyve"bevezetőjében:


"Ez a görögül írott könyv hiányzik a zsidóság(és ugyanúgy a refolmált egyházak)szent könyveinek kánonjából."

Ugyanez a szöveg található,a Sirák fiának Könyve,a Makkkabeusok Könyve,Tóbiás könyve,Judit könyve bevezetőjében.

2017. jan. 27. 04:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 Prókátor ***** válasza:
Nem teljesen ugyan azt. A katolikus Biblia bővebb, mert teljes egészében veszi Isten igéjét, nem pedig csak azokat veszi, amik igazolják a saját elmeszüleményeiket.
2017. szept. 7. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!