Keresztények szerint a Sátán egy bukott angyal. Fellázadt Isten ellen ezért számüzték és vele más angyalokat is. Ez azt jelenti hogy az angyalok is követhetnek el bünt és az emberekhez hasonlóan szabad akaratuk van?
Szervusz.
Ha nem lenne szabad akaratuk, akkor irányítottak lennének,
és nem önként szeretetből hálával imádnák és szolgálnák az Istent.
Isten pedig a most Sátán névvel illetett angyalnak is szabad akaratot adott, ellenben nem tudott volna ennek hiányában fellázadni, mert a gondolatai és a Tettei irányítva lennének.
Ha valaki nem fogadja el Isten szavában leírtakat, akkor nincs értelme tovább erről beszélni,
Viszont ha Isten szavaként tekint a leírtakra, akkor ha nem tetszik is, úgy van ahogy ezt leíratta.
"Azok az angyalok, akik nem álltak Sátán mellé, nem követnek el bűnt. Látják annak következményét. Nem olyan bonyolult ez.."
Aham,akkor Isten az angyalok egy részét tökéletesnek teremtette,a másik részét nem?
Mert ezt máshogy nem tudod magyarázni.
Egyáltalán nem biztos, hogy "bukott angyal". Az Ótestamentumban az állítólagos bukásáról szóló fejezetek vitathatóak, ami viszont nem vitatott, hogy úgy szerepel benne, mint egy égi ügyész, aki közvetlenül Isten mellett van (Jób könyve). Jézus visszaemlékezésében Sátán "kezdettől" fogva fogva gonosz vol, (Jn 8,44), az Úr egy szót sem mondott arról, hogy valamikor Sátán valamikor jóságos lett volna, csak gonosszá vált. Ez alapján a Jel 12-ben szereplő látomás sem értelmezhető úgy, hogy ott arról van szó, hogy egy jó angyalból gonosz válik. Nincs tehát kizárva, hogy Sátán eredetileg is egy gonosz lény volt, aki Isten ebben az állapotban tudott felhasználni a saját céljaira.
A fentiek természetesen csak akkor érvényesek, ha a Sátánt egy valóságos személynek gondoljuk. Ugyanis a Tanak zsidó magyarázata alapján az is elképzelhető, hogy nem egy konkrét személyről van szó, ami nem idegen a Tanak-tól [pl Izaiás 44,1-ben Izrael népe is megvan személyesítve.]
Dante
A keresztény vallás mindig is nagy hangsúlyt fektetett a szabad akaratra, szemben az iszlámmal ami a Kálvinizmushoz hasonlóan az eleve elrendeltség eszméje felé hajlik. Tehát amíg az iszlámban ha isten valamit jónak teremt akkor az isten akaratából jó is lesz, addig a katolicizmusban bárki bármelyik pillanatban meghozhatja a maga egyéni döntését.
Hozzá kell tenni, hogy ez a vallás feltételezi, hogy az emberek és az angyalok rendelkeznek a jó és a rossz tudásával, tehát képesek az adott helyzetet megítélni és belátásuk mellett vagy ellen cselekedni. És igen az angyalok is bármikor fellázadhatnak az úr ellen pont úgy ahogy Teréz anya is bármikor eladhatott volna pár gyereket a helyi emberkereskedőnek. A lehetőség adott.
"És igen az angyalok is bármikor fellázadhatnak az úr ellen pont úgy ahogy Teréz anya is bármikor eladhatott volna pár gyereket a helyi emberkereskedőnek. A lehetőség adott."
Ha így van akkor angyalból lehet démon aztán fordítva is? Mert hát embereknél van olyan hogy bűnbocsánat. Ha egy démon megbánja amit tett akkor angyal lesz? Bibliában ez amúgy le van írva vagy csak saját tipped?
"Tehát amíg az iszlámban ha isten valamit jónak teremt akkor az isten akaratából jó is lesz, addig a katolicizmusban bárki bármelyik pillanatban meghozhatja a maga egyéni döntését."
Ez nem egészen így van. Az iszlámban is bárki bármelyik pillanatban meghozhatja a maga egyéni döntését, különben nem lenne számonkérhető. Azt mondhatná hogy nem ő döntött, hanem így volt elrendelve. Az eleve elrendeltség nem azt jelenti hogy az egyén mentesül döntése következményeitől. Isten tudja ki hogy dönt, ki hol végzi majd, de a döntéseket az egyén hozza szabad akaratából.
A kérdező kommentjére
"8-as válaszoló szerint az angyaloknak nincsen szabad akaratuk KZitus szerint pedig van, mint az embereknek. Alá tudnátok támasztani ezt a Bibliával?"
Honnan tudhatjuk, hogy az angyaloknak van szabad akaratuk? Hát Sátán esetéből, példájából. Hisz kezdetben ő egy tökéletes angyal volt.
Az emberi bűnt és tökéletlenséget már megelőzte a szellemi birodalomban megmutatkozó bűn és tökéletlenség, ami Jézusnak a János 8:44-ben mondott szavaiból és az 1Mózes 3. fejezetében lévő beszámolóból is kiderül. Az Ezékiel 28:12–19-ben feljegyzett gyászdal ugyan egy embernek, ’Tírusz királyának’ van címezve, de kétségtelen, hogy párhuzamban áll Isten azon szellemfiának az útjával, aki először vétkezett. ’Tírusz királyának’ büszkesége, az, hogy ’istenné’ tette magát, és hogy „kerub”-nak nevezik, illetve az, hogy ez a rész beszél ’Édenről, Isten kertjéről’, mindenképp összhangban van azzal, amit a Biblia Sátánról, az Ördögről feltár, aki büszkeségtől felfuvalkodottá vált; őhozzá köthető az Édenben megjelent kígyó, valamint őt nevezi a Biblia úgy, hogy „ennek a világrendszernek az istene” 1Ti 3:6; 1Mó 3:1–5, 14, 15; Je 12:9; 2Ko 4:4.
Fontosak a bibliai idézetek!
"Ha az angyaloknál is van szabad akarat akkor bármikor elkövethetnek bünt. Olyan nincs hogy egyszer elkövették utána a többi soha."
Szerinted elkövetnek és elkövethetnek az ugyanaz?
Mert igen nagy a különbség.
Isten is megtehet bármit, de nem tesz meg bármit. Ahogyan te se teszed meg mindazt, amit megtehetsz, mert van rá lehetőséged.
"Szerinted elkövetnek és elkövethetnek az ugyanaz?"
Igen, mert például az ember elkövethet és el is követ. Ha az angyaloknak lenne szabad akarata akkor ők is követnének el bünt.
"Az angyaloknak nincs szabad akaratuk csak Lucifernek volt"
Egy angyalnak volt szabad akarat a többinek nem? És a Lucifert követő démonok? Ez igy értelmetlen. A Bibliában sem látom hogy ez benne lenne, itt is mindenki a saját elképzelését irja le.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!