Ha a keresztény vallás szerint egy az Isten akkor miért van az, hogy e valláson belül több különböző létezik?
A kereszteny vallas szent irata a Biblia(isten kinyilatkoztatasa).Jezus pedig az emberre lett Isten.
A kereszenyseg kulönbözösege azert alakult ki mert a különbözö vallasi iranyzatok eltereöen ertelmezik a Bibliat.Benne jezus szerepet,a szentharomsagot,a papok szerepet,milyen legyen a templom,hany szentseg van stb.Es istentiszteleteiken v.miseiken mas a forgatokönyv es masok a ritualek pl.:-rom.kat.aldozaskor ostyat kap,ref.:urvacsora kenyerrel.Mindegik magyarazza a sajat ertelmezeset-a Biblia szerint Krisztus egyetlen egyhazat alapitott.
jellemzö.
Katolikus volt az első.
abból váltak ki a vallások,mert felismerték hogy nem teljesen jó ez így.
pl Luther Márton felismerte hogy Isten nem úgy fog megbocsátani hogy pénzért cédulát veszünk.Így kialakult az evangélikus vallás.
vagy a Református valamiért az elve elrendelés tanára kattant rá.
Baptisták felismerték hogy a felnőtt keresztség üdvözít,tehát az ha magadtól döntesz,és bánod meg büneid,nem pedig automatikusan müködik ez.
Amiközös a kerestzény eyházkba(katolikus, ortodox,anglikán) és a keresztyén felekezekben)(protestáns, neoprotestáns) az, hogy a keresztség szükséges az üdvosséghez. Ez az Egyházak Világtanácsának álláspontja, amivel a Katolikus Egyház is egyetért.
Van két álkeresztény szekta (jehovatanúi és a mormonok) ők tagadják a Szentháromságot, ezért az Egyházak Világtanácsa nem vette fel tagjai sorába.
Nagyon sok különbség van még - a teljesség igénye nélkül - az egyik törésvonal a Hét Szentség tekintetében jelentkezik. A keresztény egyházak vallják a Hét Szentséget a protestánsok nem.
De még a judaizmussal is van közös alap, hiszen a kereszténység és a judaizmust ugyanazt az Istent imádja. Itt az a kivétel, hogy a judaizmusnak nem szent könyve az Újszövetség, hanem csak az Ószövetség.
Érdekességként megemlitem hogy az iszlám is tiszteli Jézust, de csak mint prófétát, nem mint Isten Fiát.Vallja Szüz Mária Szeplőtelen Fogantatását, illetve örökös szüzességét, a Megtestesülés előtt, alatt és után.
Az egyházak különválásának történelmi okai vannak. Az egész a reformáció korára tehető. Ekkor a katolikus egyház volt az egyetlen vallás egész Európában. Ez így nem egészen igaz, de mindenképpen az egyetlen meghatározó volt. Ráadásul már több mint ezer éve korlátlan hatalommal rendelkezett (és jelentős világi befolyással bírt). A 16. századra már egész Európa megérett az egyház megreformálására.
A katolikus egyház ugyanis kapzsi módon egyre több adót szedetett, búcsúcédulákat árult, ráadásul az erkölcsi romlás útján is megindult (még a pápáknak is voltak ekkoriban törvénytelen gyerekei).
Az egyházban eluralkodott a korrupció, hihetetlen vagyont halmozott fel, miközben az emberek nagy része éhezett, kérkedett gazdagságával. Vagyis túllépett minden határt.
Ebben a helyzetben lépett fel Luther Márton egyházi szerzetes, aki Wittenbergben kitűzte a 95 pontot, és megindította a reformációt. Követeléseit arra alapozta, hogy az egyháznak meg kell tisztulnia mindenféle kapzsi dolgoktól. Nincs szükség szoros egyházi hierarchiára, mert a lényeg a Biblia magyarázatában rejlik. Szükség van nemzeti Bibliákra.
Valamint az üdvösséget Krisztus közbenjárására kapjuk, ezért nincs szükség se a szentekre, és ami a fontosabb a búcsúcédulákra se.
Luther tanai lavinát indítottak el, és egyre többen álltak a lutheránus, vagy más néven evangélikus egyház mögé. Ez időtájt Luthernél radikálisabb emberek felléptek Svájcban, és Kálvin vezetésével létrehozták a református egyházat. Kálvin meghirdette a predesztináció elvét is, azaz az eleve elrendelést, vagyis hogy Isten előre kiválasztotta, ki jut a mennybe, és ki a pokolra. A jó élet (erkölcsileg értve) viszont annak a jele lehet, hogy kiválasztottak vagyunk.
Nagyjából ebben az időben jött létre Angliában az anglikán egyház, amit VIII. Henrik király hozott létre, aki akkor Aragóniai Katalin házastársa volt. A házasságuk zátonyra futott, azonban Henrik beleszeretett egy Boleyn Anna nevű lányba. Henrik el szeretett volna válni Katalintól, hogy elvehesse Annát, azonban válási kérelmét a pápa nem hagyta jóvá. Ekkor hozta létre az anglikán egyházat, aminek feje az angol király, hogy elválhasson Katalintól. Az anglikán egyház végül ki is mondta a válást, és érvénytelenítette a házasságot, és nem sokkal később Henrik elvette Boleyn Annát.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!