Mi volt Jézus üzenete az embereknek? És Istent nem csak egy elvont dolognak tartotta? Tehát nem lehet, hogy nem így képzelték el, mint ma? Szerintetek ez az egész nem csak valami átvitt értelemben vett dolog?
"Mi volt Jézus üzenete az embereknek?"
A testvérbarátság. Az Isten az élet maga, az ember feladata pedig, hogy a Földön az életet segítse. Az ember ahhoz, hogy feladatát végrehajtsa, kapott hatalmat a Földön minden élőlény felett. Így akár ki is pusztíthatjuk, még magunkat is. A tanításainak lényege, hogy bár a pusztítás eszköze ott van a kezedben, mégsem használod a másikkal szemben, és a másik embert elkezded tisztelni. Ha nem más, csak azért, mert embernek született ő is. Amikor pedig tisztelni kezded, és együtt működtök, akkor Isten meg tud nyilvánulni a két ember között. Ez a szeretet. Ennek segítségével lehet csak teremteni. Próbálj meg bármit alkotni úgy, hogy utálod. Ezért esik szét minden körülöttünk, mert igazából mindenki utálja azt amit csinál... nincs is teremtő erő mögötte.
"És Istent nem csak egy elvont dolognak tartotta?"
Biztos nem tartotta elvont dolognak. Amikor Nikodémusnak beszélt az újraszületésről, akkor Nikodémus megkérdezte, hogy ezek miként lehetségesek. Erre Jézus azt felelte, hogy ezek Földi dolgok és nem hisztek, hogy fogtok hát hinni, ha majd az égi dolgokról beszélek nektek. Az érdekes ebben a mondatban, hogy Jézus az újraszületést nem égi, hanem Földi dolognak tartotta, ezen kívül, már ezen része is tanításainak olykor "misztikusnak" tűnnek, mégis ő külön választja, Földi és égi tanításra, akkor biztos, hogy nem "elvont" világnak tekintette az égi jelenségeket.
"Tehát nem lehet, hogy nem így képzelték el, mint ma?"
Biztos, hogy nem így képzelte el. Az Isten az élet, és aki az életet szolgálja, azt az Isten is szolgálja, aki nem szolgálja az életet, azt az Isten sem szolgálja. Ennyire marha egyszerű a tanításának lényege. Többek között. Több olyan példát is hoz fel, melyek az élet szolgáltatát valamilyen módon érintik és példázzák, hogyan is működik ez a valóságban, és hogyan képzeli el az ember. Ilyen példa amikor a szöllő gazda meghívja a szüretre dolgozni a munkára várókat. Az emberek úgy képzelik el, hogy mivel ők többet dolgoztak, mint a később érkezők többet is kapnak. Csak sajnos az élet nem ilyen. A gazda pedig a korán érkezőnek annyit ad, amennyit a későn érkezőnek. És a későn érkezőt előbb fizeti ki mint a korán érkezőt. Ilyen az élet. Van akinek tetszik, van akinek nem. De sokaknak inkább nem tetszik.
A probléma ott van, hogy ma azt hiszik az emberek, hogy a biblia az abszolútum, és abban minden benne van. Holott ez látványosan nem igaz (és még csak nem is a tudományra gondolok). A biblia maximum csak egy alapot adhatna az emberi léthez. Ám itt jön a másik probléma. Az emberek akik fanatikusan hisznek a biblia igazság tartalmában, annyira elszakadtak a valóságtól, a természettől, hogy nem látják az élet hogyan működik és mi az amit ők meg akarnak valósítani. Mondhatom röviden: A könyv a halott fa, és azt mondják rá, hogy az az élet, az erdőben meg ott az élő fa, és mennek kivágni, hogy utána halott könyvet csináljanak belőle. Ez az az abszurditás, amely miatt nevetségessé válik ez az egész.
"Szerintetek ez az egész nem csak valami átvitt értelemben vett dolog?"
Noha a legtöbb példabeszédnek és úgy magának a bibliának java része csillagképi motívumokra épül és lehet a segítségükkel értelmezni azt. Ugyanakkor az a fajta átvittség, amire te gondolsz nem hiszem, hogy valós lenne. Nyilván valamilyen szinten szükségszerű példákkal illusztrálnia az ember és Isten, ember és természet, Isten és természet kölcsönhatásainak a törvényszerűségét, mivel ha specifikálni szeretné, és minden egyes részletet külön meg szeretne magyarázni, akkor szerintem 2000 éve még most is magyarázná. Példákat mondott, a legfontosabbakat, melyeket, ha megért az ember, jó alap arra, hogy megtanulja magától az élettől = Istentől, a többit.
---
Anonymus
Mi volt Jézus üzenete az embereknek?
„Én azért születtem, és azért jöttem e világra, hogy bizonyságot tegyek az igazságról.”
A többit olvasd el az Újszövetségben. János evangéliumával kezdd.
És Istent nem csak egy elvont dolognak tartotta?
Ha olvasod az Újszövetséget, nyilvánvaló lesz, hogy nem. Azt mondta, hogy Ő az Atyától jött.
Kedvcsinálónak:
„"Az Istent soha senki nem látta; az egyszülött Fiú, aki az Atya kebelében van, az jelentette ki őt"
„"Senki sem ismeri a Fiút, csak az Atya; az Atyát sem ismeri senki, csak a Fiú, és akinek a Fiú akarja megjelenteni"
„Hálákat adok néked, Atyám, mennynek és földnek Ura, hogy elrejtetted ezeket a bölcsek és értelmesek elől, és a kisdedeknek megjelentetted. Igen, Atyám, mert így volt kedves te előtted.”
„Ne aggodalmaskodjatok tehát, és ne mondjátok: Mit együnk? vagy: Mit igyunk? vagy: Mivel ruházkodjunk?
Mert mind ezeket a pogányok kérdezik. Mert jól tudja a ti MENNYEI ATYÁTOK, hogy mind ezekre szükségetek van.
Hanem keressétek először Istennek országát, és az Ő IGAZSÁGÁT; és ezek mind megadatnak néktek.”
Kedves Kérdező, még egy fontos dolog megvizsgálni az Újszövetséget, keletkezését, hiszen ez számol be Jézusról.
Az Újszövetség hitelességéről
Az Újszövetség ihletettségét egyrészt a benne foglalt tanítások magas szellemisége önmagában bizonyítja (ehhez ismerni kell más gondolkodásmódokat, vallásokat is, hogy az embernek legyen mihez viszonyítani),
másrészt Jézus történelmi személy volt,
az Újszövetségi könyvek szerzői saját közvetlen tanítványai, kortársai:
Máté, Márk (Péter tolmácsa), Lukács (Pál munkatársa), János, Pál, Jakab (az Úr testvére), Péter, Júdás (Jakab testvére); Zsid szerzője (Pál vagy valamelyik tanítványa)
Jézus halála és feltámadása után nagy sebességgel terjedt a kereszténység és jöttek létre keresztény közösségek, melyek alapítói szintén Jézus közvetlen tanítványai, kortársai voltak.
Azt a kritikát szokták felhozni az újszövetségi kánon ellen, hogy önkényesen válogatták össze a könyveket a 4. században, Konstantin idején. Ez egy felületes kritika, hiszen utánaolvashatunk a kánon kialakulásának és kritériumainak.
A kánonba került írások mindegyikének szerzője apostol vagy annak közvetlen munkatársa (ld. fentebb). Kr. u. 50-100 között keletkeztek, legkésőbbiek János írásai. További kritérium, hogy ezen írásokat az őskeresztény közösségek ismerték, elfogadták, gyülekezetben felolvasták őket. Hogy melyek voltak ezek, azokat a korai egyházvezetők írásaiból ismerhetjük (Kelemen, Iréneusz, stb.). Péter levelében utal Pál leveleire s személyére, hogy elismeri őt és írásait mint ihletett műveket, ezzel igazolt Pál apostolsága, akinek a damaszkuszi úton jelent meg a feltámadott Jézus.
A Bibliában szereplő evangéliumok, apostoli levelek mondanivalója egységes.
Az ún. gnosztikus apokrif írások ezzel szemben 2-3. századi keletkezésűek. Amennyiben egy írás mondanivalója nem egyező, sőt gyökeresen mást állít lényegi hit kérdésekről - például evangélium, Jézus istensége, feltámadása, stb. - mint az apostoli szerzőségű, korai keresztények körében vitán felül elfogadott levelek és evangéliumok, nem kerülhetett a kánonba.
Részletesebben a témáról alábbi 2 előadást ajánlom.
Hogyan lett könyvvé az Újszövetség?
Dia: [link]
Hanganyag: [link]
Manipulálta-e az Egyház Jézus üzenetét?
Dia: [link]
Hanganyag: [link]
További irodalom:
Vanyó László: Az ókeresztény egyház és irodalma
Henry Chadwick: A korai egyház
Vankó-Reisinger: Bevezetés a Biblia tanulmányozásához
stb.
„És mi igazolja, hogy Jézus valóban csodát tett?”
Az Újszövetség könyvei, melyek mondanivalója egységes az evangélium, Jézus Istensége, stb. tekintetében. Az újszövetségi könyvek szerzői saját közvetlen tanítványai, kortársai:
Máté, Márk (Péter tolmácsa), Lukács (Pál munkatársa), János, Pál, Jakab (az Úr testvére), Péter, Júdás (Jakab testvére); Zsid szerzője (Pál vagy valamelyik tanítványa)
Az apostolok mindegyike (Jánost kivéve), más követők mellett, mártírhalált halt az evangélium hirdetéséért. Egy hazugságért nem áldozza az ember az életét. Olvastad az Újszövetséget? Emberi elme ilyeneket nem talál ki.
Erkölcsiség tekintetében szerintem belátható, hogy a szeretet a legfőbb érték. Jézus szerint két nagy parancsolat van, szeresd Uradat Istenedet teljes szívedből, elmédből, valamint szeresd felebarátod mint magad. Mohamed nem a szeretetet és könyörületességet állította tanítása középpontjába. És ismétlem, semmi sem igazolja, hogy Istentől jött, akár én is összeírhatnék ezt-azt, mondván Isten prófétája vagyok.
Jézus ószövetségi próféciákat teljesített be. Ezt köv. posztban fejtem ki részletesen.
Igazad van, a Biblia nem természettudományos tankönyv, és nem nyilatkoztatott ki az akkori ember tudásszintjét meghaladó természettudományos igazságokat. Például a denevért a madarak közé sorolja, ám akkor még nem ismerték, hogy az emlős.
Ugyanakkor a transzecendentális világról és az ember teendőjéről Jézus kinyilatkoztatta amit Isten közölni akart.
Ha Isten jó és erkölcsös, miért van szenvedés és rossz a világban? Ezekre is magyarázatot ad a keresztény tanítás, mely szerint Sátán fellázadt Isten ellen és maga akart Isten lenni, magával rántva az embert is. Sátán létét az Újszövetség is megerősíti, Jézust háromszor megkísértette. Jézus legyőzte Sátánt („Látám a sátánt, mint a villámlást lehullani az égből”), de annak még van ereje kísérteni.
Eféz.
2,1 Titeket is megelevenített, a kik holtak valátok a ti vétkeitek és bűneitek miatt,
2,2 Melyekben jártatok egykor e világ folyása szerint, a LEVEGŐBELI HATALMASSÁG FEJEDELME szerint, ama lélek szerint, mely most az engedetlenség fiaiban munkálkodik;
6,11 Öltözzétek föl az Isten minden fegyverét, hogy megállhassatok az ördögnek minden ravaszságával szemben.
6,12 Mert nem vér és test ellen van nékünk tusakodásunk, hanem a fejedelemségek ellen, a hatalmasságok ellen, ez élet sötétségének világbírói ellen, a gonoszság lelkei ellen, melyek a magasságban vannak.
köszi sok a választ,amúgy én keresztény vagyok és nagyon sokáig hittem,csak aztán úgy alakult,hogy nem mindennel értettem egyet.
Ja és amúgy szerintem ha valaki nem hívő,nem szentfazék, nincs megkeresztelkedve,stb.,de becsületes és szereti családját meg emberi módon viselkedik,akkor az az ember többet ér,mint bármelyik más hívő ember.
Ezzel csak azt akarom mondani,hogy nem csak a hívő emberek lehetnek boldogok és tisztességesek,hanem bármely ember,a vallástól függetlenül.
Szóval tök minegy miben hiszel,ha nem vagy jó ember...
„Szóval tök minegy miben hiszel,ha nem vagy jó ember...”
Ebben igazad van, hogy a hit halott cselekedetek nélkül, hiába mondja valaki magáról, hogy keresztény, ha nem követi Jézus tanításait.
Viszont üdvözüléshez szükséges a Jézusban való hit, nem üdvözülhet, aki elutasítja Jézust.
János első levelében össze van foglalva a lényeg:
3,23 Ez pedig az ő parancsolata, hogy higyjünk az ő Fiának, a Jézus Krisztusnak nevében, és szeressük egymást, a mint megparancsolta nékünk.
A hit gyümölcsöket terem, azaz a megtérés változásra indítja az embert, máshogy reagál le dolgokat, máshogy áll a szenvedéshez, stb. mint megtérése előtt.
„amúgy én keresztény vagyok és nagyon sokáig hittem,csak aztán úgy alakult,hogy nem mindennel értettem egyet.”
Nem gond, ha az embernek kérdései támadnak, utána kell olvasni, nézni, sokszor később választ találunk.
Egyébként a kiírt kérdésedből ítélve, lényeges dolgot még nem ismersz Istenről, a kereszténységről. Ami nem baj, én is már vagy 4 éve kereszténynek tartottam magam s csak azután esett le mi a hit.
A hit csecsemő formája, ha elhiszed, hogy Jézus a Krisztus, és a tanításait. A hit fejlett és aktív formája az Istenben való bizalom, minden körülmények között. Isten gondviselését a benne hívőkön, megismerheted a Zsoltárok könyvéből. Nekem sokat segített a kereszténység, és Jézus mentalitásának jobb megértésében ez az ószövetségi könyv.
Érdekes szellemi élményben lehet részed, ha elolvasod először a Prédikátor könyvét és utána a Zsoltárok könyvét. A Prédikátor könyve nagyon keserű és lehangoló írás, de realista. A világ pont oly reménytelen és igazságtalan, ahogy leírja. Főként azok számára, akik nem hívők.
Istent egyoldalúan mutatja be, mint csupán bírót, aki a halál után megítéli az embereket, de nem avatkozik be a világ folyásába.
A Zsoltárok könyvében felcsillan a fény az éjszakában, megjelenik Isten GONDVISELÉSE azok iránt, akik Belé helyezik bizalmukat és hozzá fordulnak. És valóban, van a világnak egy ilyen rejtett aspektusa, amit csak azok tapasztalhatnak meg, akik kapcsolatot tartanak Istennel.
Zsolt.
20,8 Ezek szekerekben, amazok lovakban bíznak; mi pedig az Úrnak, a mi Istenünknek nevéről emlékezünk meg.
20,9 Azok meghanyatlanak és elesnek; mi pedig felkelünk és megállunk.
125,1 Grádicsok éneke.
A kik bíznak az Úrban, olyanok, mint a Sion hegye, a mely meg nem inog, örökké megáll.
Jer.
17,5 Ezt mondja az Úr: Átkozott az a férfi, a ki emberben bízik és testbe helyezi erejét, az Úrtól pedig eltávozott az ő szíve!
17,6 Mert olyanná lesz, mint a hangafa a pusztában, és nem látja, hogy jó következik, hanem szárazságban lakik a sivatagban, a sovány és lakhatatlan földön.
17,7 Áldott az a férfi, a ki az Úrban bízik, és a kinek bizodalma az Úr;
17,8 Mert olyanná lesz, mint a víz mellé ültetett fa, a mely a folyó felé bocsátja gyökereit, és nem fél, ha hőség következik, és a levele zöld marad; és a száraz esztendőben nem retteg, sem a gyümölcsözéstől meg nem szűnik.
Jób
5,17 Ímé, boldog ember az, a kit Isten megdorgál; azért a Mindenhatónak büntetését meg ne utáljad!
5,18 Mert ő megsebez, de be is kötöz, összezúz, de kezei meg is gyógyítanak.
5,19 Hat bajodból megszabadít, és a hetedikben sem illet a veszedelem téged.
stb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!