Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A tánc és a vallás kapcsolatár...

A tánc és a vallás kapcsolatáról, és az egymásra gyakorolt hatásáról kell irnom, hogyan kezdjek bele?

Figyelt kérdés

2016. jan. 2. 11:33
 1/7 anonim ***** válasza:
81%
Szerintem szűkítsed le a témát, válassz ki egy vallást, és annak vizsgáld meg a tánccal való kapcsolatát. A yotube-on találsz hozzá jó anyagokat.
2016. jan. 2. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
67%

Össze válogattam néhány informácíót, ha gondolod ezekből szemezgethetsz.


Az olyan táncok, amelyek illetlen viselkedésre csábítanak, a csípő és a mellek erotikus mozdulatait foglalják magukban, nyilvánvalóan nem felelnek meg a keresztényeknek (1Timóteusz 2:8–10).


egyébként a táncban semmi kivetni való nincs. nagyon fontos, hogy ha megszeretnénk felelni a Teremtő erkölcsi mértékeinek, olyan helyekre megyünk táncolni, illetve olyan táncokat választunk amik nem mennek túl a szerény viselkedésen.


Amikor az izraeliták átkeltek a Vörös-tengeren, és megmenekültek az egyiptomi hadseregtől, a nők Mirjam vezetésével ünnepi táncba kezdtek (2Mózes 15:20). Jézus pedig azt mondta a tékozló fiúról szóló példázatában, hogy nagy öröm támadt, amikor a fiú hazatért, és volt ’zeneszó, és tánc’ is (Lukács 15:25).


Az emberek ma is szeretik a táncot. Sok kultúrában, amikor a család és a barátok összejönnek, fiatalok és idősek együtt táncolnak. De jó óvatosnak lenni. Bár a Biblia nem ítéli el a szolid társas összejöveteleket, de figyelmeztet a „dorbézolások”, vagyis a vad partik ellen (Galácia 5:19–21).


„Az embereknek megvan az a páratlan képességük, hogy valamilyen külső hang hatására koordinálni tudják a mozgásukat, mint mondjuk amikor a lábukkal ütik a taktust, vagy táncolnak” – jelenti ki egy beszámoló, melyet az angliai Yorki Egyetem és a finnországi Jyväskylä-i Egyetem kutatói adtak ki. A kutatók azt tapasztalták, hogy olyan csecsemők, akik még beszélni sem tudtak, reagáltak a zene ritmusára, és automatikusan próbáltak ütemre mozogni. Minél jobban sikerült nekik, annál inkább mosolyogtak. Ebből arra lehet következtetni, hogy a ritmusérzék és az a vágy, hogy zenére mozogjunk, nem tanult, hanem velünk született készség.

Ellenfelünk, Sátán, az Ördög tudja, hogy a táncmozdulatok és a helytelen gondolatok kombinációja erőteljes fegyver a kezében. (Vö. Jakab 1:14, 15.) Nagyon is tudatában van a mozgásban lévő test érzéki vonzásának, és annak, hogy ez miként ébreszthet erotikus gondolatokat. Pál apostol figyelmeztette az embereket, hogy Sátánnak eltökélt szándéka, hogy elcsábítson minket, hogy ’a gondolataink megrontassanak és eltávolodjanak a Krisztus iránt való egyenességtől’ (2Korinthus 11:3).

2016. jan. 2. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm!!! főleg a másodiknak:)
2016. jan. 2. 12:28
 4/7 anonim ***** válasza:

Hát, szerintem nyugodtan lehet kezdeni a természeti népeknél, ahol a kettő elég szorosan összefügg, a tánc gyakorta része a vallásos-mágikus rituáléknak, gondoljunk csak a törzsi táncot lejtő indiánokra, bennszülöttekre, vagy a táncolva révületbe eső sámánokra. Ezen simán el lehet indulni, hogy különböző kontinensek, népek őseinek életében milyen szerepe volt a táncnak az ilyen rítusoknál.


Lehet írni a különféle ókori mítoszokban hol fordul elő és játszik fontosabb szerepet a tánc, gyakran az istenek, vagy szellemek (pl. tündérek, nimfák) tánca varázshatalommal bír, ami nyilvánvaló összefüggésben van a vallásos rítusokkal.

Az ókori görögöknél Terpszikhoré volt a tánc múzsája.

[link]


Akkor szerintem még mindenképp meg lehet ejteni a középkori kereszténység haláltánc motívumát (danse macabre), ami főleg a nagy pestisjárványok idején bukkant fel, ahogy a Halál csontváz figurája táncra penderíti a halottakat. [link]


Ami szerintem még mindenképp fontos, a hindu vallás, ahol a tánc egyaránt a vallási történet és az istentisztelet meghatározó eleme. A hindu világkép szerint a Világegyetem létrejöttét Síva (Natarádzsa) tánca, a Tandáva készíti elő, ez az eredete minden mozgásnak, ebből ered minden változás, és végül ez is pusztítja el, hogy aztán teret adjon vele az újnak. Vele táncolja felesége, Parvati a boldogság és szépség táncát, a A hindu szent iratok szerint minden istennek megvan a maga tánca, a maga stílusa. A hindu istentisztelet része a rituális táncok, illetve külön táncelőadások az istenek között lezajló mitikus történetek elmesélésre, bemutatására (mint például amit fentebb is említettem). A hagyományos hindu táncokban is megjelennek a mudrák, azaz a rituális kéztartások, amiket szinte minden, szinte sztereotipikus indiai táncos(nő) ábrázolásoknál látni, főleg filmekben.

[link]

2016. jan. 3. 00:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Hátazosztigen.... O.o


Nos,.........


Zsidóság és a tánc:


Héberül: יהודים והריקוד (kiejtés: jehúdím veháríkód)

Jiddisül: ייִדן אוּן דער טאַנץ (kiejtés: jídn ún der tánc)


Sokan a táncot a náchesz (נאַכעס ,jiddisül kb. annyit jelent ,mint mentális öröm) egyik megnyilvánulásaként értelmezik.

De van ahol egy micvá (מצוה ,azaz "kötelesség") akár.

Pl. chászünekor (חתונה jelentése: esküvő) a haszidoknál (viccesen mondva: "מענטשׁן מיט פּיות" ,azaz "pajeszos bácsiknál" :DD ) szokás az ,hogy a rebbe (rabbi ,azaz "zsidó pap" רבּי) körültáncolja a menyasszonyt ,ezt hívják micvá táncnak (jiddisül: מצוה טאַנץ).

De micvá tánc a haszidoknál nem csak esküvőkor ,hanem bár micvánál (בר מצוה) is szokott lenni haszid közösségekben.


Itt pl. az egyik szatmári rebbe (סאַטמאַר רבּי) van:


https://www.youtube.com/watch?v=YcE0dUAMcBw


Am azt fontos megjegyezni ,hogy a haszid közösségekben a nők és a férfiak nem táncolhatnak együtt ,esküvő után is el vannak választva.


Erről eszembe jutott egy vicc is:


Kohn elmegy a rabbihoz, mert problémája van.

- Szabad-e szombaton táncolni a feleségemmel? - kérdezi.

- Nem. A vallásunk tiltja a szombati táncot.

- és szeretkezni szabad a feleségemmel?

- Csak akkor, ha a gyereknemzés a célja - mondja a rabbi.

- és úgy lehet szeretkezni, hogy én vagyok felül a feleségem meg alul?

- Csak akkor, ha a gyereknemzés a célja.

- és úgy lehet szeretkezni, hogy én vagyok alul a feleségem meg felül.

- Csak akkor, ha a gyereknemzés a célja.

- és hátulról szabad-e szeretkezni az asszonnyal?

- Csak akkor, ha a szeretkezésnek a gyereknemzés a célja- mondja a rabbi.

- és állva szabad szeretkezni?

- Nem, mert az már hasonlít a táncra!


(*helyesbítés: egyáltalán nincs megtiltva a sábeszkor a tánc)


Na ,de visszatérve:


A héber kalendáriumba minden évben van egy 30 napos időszak ,amit ómerszámlálásnak nevezünk.

Ez egy gyászidőszak.

Ilyenkor nem hallgatunk (nyilvánosan és úgymond "önakaratból" zenét),nem vágunk hajat és a nem borotválkozunk ,illetve nem táncolunk.

De a tánc tilalma minden böjtnél meg van tiltva (vagy helyesebben kifejezve nem illik).


Remélem tudtam segíteni. ;)


Üdv!

2016. jan. 3. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

UI:


Ismert zsidó néptánc a hórá (héberül: הורה).

2016. jan. 3. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

köszönöm a további válaszokat is!!!

sokat segitettetek :D

2016. jan. 3. 11:14

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!