Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Hogyan kell idézni a Bibliából...

Hogyan kell idézni a Bibliából és hogyan kell megjelölni az idézett részt mint forrást mondjuk egy szakdolgozatban?

Figyelt kérdés
Köszönöm a válaszokat

2015. szept. 12. 12:16
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
Rendszerint zárójelben vagy lapalji jegyzetben rövidítve közlik a lelőhelyet (könyv, fejezet, vers) és sokszor azt is, hogy melyik fordításról van szó (ha az mérvadó). Pl. 1.Kir.4:12 (Károli).
2015. szept. 12. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 Clark Kent.. ***** válasza:
100%

Nézzünk pár gyakorlati példát!


Először is, fontos tudni, hogy a szent könyvek mindegyikének megvan a maga rövidítése, lásd például itt:


[link]


A könyvek fejezetekre, illetve versekre vannak beosztva [ez utóbbi 1-2 mondat], illetve a héber kánonhoz képest van annyi változás, hogy a keresztény kiadások bizonyos könyveket szétválasztanak. Például a zsidóknál Sámuel könyve egy könyv, a keresztény kiadásokban, amik az LXX [ószövetség ősi, görög fordítása] sorrendjét követik, két könyv, vagyis Sámuel 1. és 2. könyvéről beszélünk. Ezek után nézzük az idézést:


"Ezekben a napokban Júdea pusztájában fellépett Keresztelő János, és így prédikált: „Tartsatok bűnbánatot, mert közel van a mennyek országa!” Ő az, akire Izajás próféta utal, amikor ezeket mondja: „A pusztában kiáltónak szava: Készítsétek az Úr útját, egyengessétek ösvényeit!”


A fentebb található sorok Máté Evangéliuma 3. fejezetének az 1., 2., illetve a 3. versében találhatóak. A következőképpen idézünk: Először leírod a könyv rövidítését: Mt. Utána a fejezet számát: 3. [Ez mindig a fejezet elején van]. Ezután vesszőt teszel, és következnek a versek: X-től Y-ig tartó formában, tehát 1-3. [A versek mindig a mondatok elején vannak.]


Ez a gyakorlatban a következő:


(Mt 3,1-3)


Ez használhatod a szakdolgozatban is, fordítás megjelölésével. Mivel ez a Szent István Társulati Bibliából való, így a rövidítése: SZIT. Különben ha olyan könyvekből idézel, amiből több is van a Bibliában, tehát például a Sámuel könyve, akkor a könyv rövidítése elején kiteszed az 1.-es számot, ha az első könyvből idézel (1Sám), illetve a 2-es számot, ha a második könyvből idézel (2Sám).


Még valami: Az idézeteket nyilván esztétikai okokból zárójelbe szoktuk tenni, és vannak formabeli eltérések. Például hogy a fejezet megjelölése után nem vesszőt, hanem mondjuk pontot teszel. Én vesszőt szoktam tenni, mert így szoktam meg.


Ha valami nem világos, akkor jelezd nyugodtan.

2015. szept. 12. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a válaszokat!:)
2015. szept. 12. 16:38
 4/4 anonim ***** válasza:

Még olyan is elő szokott fordulni, hogy a vesszős/kettőspontos/pontos megoldás helyett a fejezet számát nagy, a versek számát kis számmal jelölik.


Pl: (Mt 3,1-3) --> így nézne ki: [link]


Én jobban szeretem a vesszős megoldást, mert sokkal egyszerűbb leírni egy vesszőt, mint azzal szórakozni - akár gépen, akár füzetben -, hogy ez a szám ekkora legyen, az meg legyen akkora. Írásnál vigyázni kell, hogy jó méret legyen, amit még olvashatóan le lehet írni.


Mózes könyveinél kétféleképpen lehet jelölni:

1Móz v. Ter

2Móz v. Kiv

3Móz v. Lev

4Móz v. Szám

5Móz v. MTörv

Ez azért van, mert van saját nevük a könyveknek (pl. Teremtés/Genezis, Kivonulás, stb.), de Mózes 1., Mózes 2. stb. könyvének is nevezik őket.

2015. szept. 14. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!