Mi tesz egy adott vallást hitelessé, ha a központi eleme azonos vagy legalábbis hasonló mindnek?
Tisztázzunk valamit: a kérdés az, mi tesz egy vallást hitelessé.
Nem az a kérdés, hogyan véded meg a saját vallásod, ha MÁR hitelesnek tartod.
Tehát a kérdés továbbra is: MI az, ami egy vallásnak hitelt tud adni? Mitől lesz igaz annak a vallásnak a tanítása, és miért nem igaz a többi vallás, ha eltér ettől?
Egyéntől függ hogyan tudja megélni a hitét egy adott hitrendszerben. Ha az ember foglalkozik valláskutatással, összehasonlító vallástudománnyal akkor észreveszi hogy a hit tárgya nem objektív. De a megélési módja viszont többnyire az. Ha valakit "megérint" Isten azt nem tudja úgy konkrétan, empirikusan bizonyítani. Ez egy érzés, mely elárasztja az adott személyt. Viszont az adott hit megélését észreveszi a környezet is, és ezt lélektanilag is igen jól lehet kutatni. Na, mármost ha vesszük például az öt világvallást akkor mindegyikben találunk olyan egyéneket akik teljesen átadják magukat a hitüknek, abszolút konstruktív módon megélik azt a bizonyos érzést, amire mondtam hogy Isten "érintése".
Összegezve, az egyénen múlik melyik vallást tartja hitelesnek. Egyébként ha komolyan csak egy hitrendszer lenne hiteles akkor a többinél látványosan nem működnének azok a módszerek melyek a lelki, a mentálhigiénés egészséget, az Istennel/transzcendenssel való kapcsolattartást szolgálják. Nem igazán lennének ott olyan emberek akik boldogan megélik hitüket.
A hitpótlók például ideig óráig tudják kielégíteni a hit iránti igényt. utána jön a csalódás. Például mikor az ember a tudományban hisz úgymond, holott az nem hit kérdése, ott gondolkodni kell, értelmezni kell, elvonatkoztatni kell. A tudomány, megismerési módszertan célja nem az hogy a hit iránti igényt kielégítse. Gravitáció, evolúció, két jó példa. Itt is gondolkodni kutatni értelmezni szokás, és elfogadni avagy nem elfogadni, nem pedig hinni.
Végszó, tudok ajánlani egy jó könyvet.
Süle Ferenc: Valláspatológia
A szerző szakterülete valláspszichológia.
A könyv kiváló irodalom e témában szerintem.
"ha komolyan csak egy hitrendszer lenne hiteles akkor a többinél látványosan nem működnének azok a módszerek melyek a lelki, a mentálhigiénés egészséget, az Istennel/transzcendenssel való kapcsolattartást szolgálják."
Éspedig?
Istennel nem létezik semmiféle kapcsolat. Ilyenkor saját magad oldod meg a problémákat, a hited alapján.
Ezért aztán teljesen mindegy, hogy az az isten létezik-e.
A tudomány valóban nem hit... ezért aztán nem is úgy működik, mint egy hit, ahogy írtad is. Tehát ezt nem is lehet elvárni tőle (pl. soha nem fog válaszolni minden kérdésedre).
Lelki gyakorlatok, imádkozás, meditáció, sőt akár az aszkéta életmód is. A közös éneklés, egy adott szentírásból való szöveg felolvasása, akár mantra szerű ismétlése. Ezek szolgálhatják a hit megélését. Úgymond a tudatalatti, az ősmag(selbst) kiáramlását az ego felé
"Ezért aztán teljesen mindegy, hogy az az isten létezik-e."
Annak az embernek kinek hitének tárgya egy isten/istenség annak eléggé fontos. Függetlenül attól hogy az egyén szubjektuma. Attól hogy a hit tárgya nem objektív még igen lényeges, azért hogy egy adott személy a környezete számára objektíven megélje a hitét.
Aztán hogy most tényleg Istennel beszélget e valaki vagy sem az nem is annyira lényeges, ezt úgy nem tudjuk kutatni per pillanat. Szokták mondani hogy Isten létét avagy nem létét nem tudod bizonyítani csak hit által megélni.
Kedves 2-es:-)
Mit szólsz a válaszokhoz?
2. vagyok.
Kissé csalódott vagyok, hogy úgy mondjam. Az eredeti kérdésem azért merült fel, mert kíváncsi voltam, léteznek e logikusan levezethető észérvek a vallásválasztás szempontjából, viszont többségében épp az ellenkezőjét olvastam: pusztán érzelmi okokból választanak így vagy úgy az emberek. Emellett a legtöbb szempont, ami próbál is a logikára építeni, többnyire teljesen szubjektív és meghatározhatatlan. Viszont már jobban értem a dolog pszichológiáját.
A felhozott érvek legnagyobb százalékára rögtön, a többire pedig talán némi kutatás után biztosan tudnék még kérdéseket feltenni, csupán azért nem teszem, mert elég szűkös az időkeretem, hogy foglalkozzak vele, kicsit nyugisabb időszakban még szerintem vissza fogok térni a témához.
Csak érdekességképp mondom, hogy egyébként rég kitértem, nem tervezek a saját életembe vallást vinni, azonban sok vallásban látok olyan elemeket, amiket a mindennapokban fontosnak érzek, és kategorizálás nélkül igyekszem alkalmazni is.
Magára az elköteleződés indokaira is keresem még a válaszokat. Igazán nem is tudom, mit vártam, csak a puszta kíváncsiság hajtott a kérdésfelvetésnél.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!