Az ázsiai hitrendszerek mennyire terjedtek el itt Európában?
Tényleges mélységükben esélyük sincs a popularitásra. A külsőségeik persze népszerűek lehetnek, de az nem ugyanaz.
Gondolj csak bele... egy nyugati embernek -még ha ateista is- a görög filozófia ill. a zsidó-keresztény kultúrkör által megteremtett alapokra épült a világnézete. Ha ilyen alapon próbálod megérteni pl. a tao-t, nincs könnyű dolgod.
Mindenféleképpen szét kell választani a betelepülőket, és az áttérőket.
Áttérés leginkább a buddhizmus irányába van, de összességében ez nem tekinthető tömegesnek.
De több, Európában letelepedett ázsiai buddhista mester is az mondja, hogy a buddhizmus szellemii megújulása a nyugati világból várható, mert az ázsiai társadalmakban már túlságosan "megmerevedett". Még egyszer mondom, ezt ők maguk látják így.
"egy nyugati embernek -még ha ateista is- a görög filozófia ill. a zsidó-keresztény kultúrkör által megteremtett alapokra épült a világnézete"
Ezzel erősen vitatkoznék. Egy szekuláris, humanista, ateista (vagy agnosztikus) világnézetű ember általában erkölcstelennek találja a zsidó-keresztény mitológia morális tanításait (legalábbis a nagyobb részét), ráadásul tagadja az abszolút erkölcs létét, ami a judaizmus, és a keresztény világnézet egyik alapja.
Másrészt nem a zsidó-keresztény mitológia teremtette meg ezeket az alapokat, hiszen Biblia egy nagy része más vallásokból/kultúrákból átemelt, monoteistává alakított tanítás. Erre jó példa a tízparancsolat, amit az ókori egyiptomi Halottak Könyvéből emeltek át (nyilván az egyiptomi isteneket kihagyva belőle).
Adalék: A külsőségeik divatba jöttek. Pl.: Buddha szobrocskák. Függetlenül attól hogy hisznek-e benne a emberek.
Weöres Sándor négysorosában leírja, mivé fajult a görög-római vallásosság összekeverése a bibliai hittel:
hellén szem héber látomás
egymást pocsékul elrontotta,
menny-gyümölcs és pokol-tojás
lett paradicsomos rántotta…
Ez '58-ban volt, ha jól emlékszem. Az embereknek azóta még inkább mindenféle zagyva világnézet kavarodik a fejében, amiről talán ők maguk sem tudják, hogy honnan is származnak az egyes gondolatai. Ebben az ázsiai hitrendszerek hatása is benne van.
Egyébként a populáris művészetekben is tetten érhető ez: Pl.: Csillagok háborúja sztori.- Nyilvánvaló benne a keleti vallásosság hatása.
Divat ma mindenféle furcsasággal foglalkozni, mert ettől az emberek különlegesnek érzik magukat.
*Antitheist
Teljesen mindegy, hogy milyennek tartod a kereszténységet, attól még a hatása alól európai születésű és nevelkedésűként nem tudod kivonni magad. Ha meghallod az isten szót, szinte biztos, hogy elsőnek a keresztény istenfogalom fog eszedbe jutni, függetlenül attól, hogy hisze-e benne.
Az megint lényegtelen, hogy honnan vannak a kereszténység alapjai ebben a kérdésben, mert a kereszténység által terjedtek el és jutottak el az emberekhez. Az általad felhozott példa tökéletes, hány ember tudja, hogy ez egyiptomi eredetű? A többség nem, nem az egyiptomi kultúra egy elemét látja benne. A latin írás hiába származik a föníciaiból, nem a föníciaiak terjesztették el a bolygó nagy részén, szóval onnantól már nem az. Ennyi erővel igazából minden vallás az ősember kis kultuszaiból lopott mindent és fölösleges megkülönböztetni őket.
Egyébként a kérdésre az első válasz tökéletes. Lehet szeretni a buddhizmust, érdeklődni iránta, egyetérteni vele, de nyugati emberből sosem lesz buddhista. Ahogy igazi keresztények az elején csak a zsidók lehettek, ahogy az más kultúrájú emberekhez ért, felvett azok hitvilágából és hagyományaiból, teljesen megváltozva. Pl. így van az, hogy a magyar keresztények fejében tökéletesen megfértek a boszorkányok, táltosok, meg az Úristen egymás mellett.
#6
Miért ne tudnám kivonni magam? A racionális gondolkodás azt jelenti, hogy képes vagyok megváltoztatni a véleményem, képes vagyok a saját kultúrközösségem bizonyos szokásait és "értékeit" megtagadni, ha erre megfelelő okot találok. Egy tudatos ateistának ez nem jelent problémát.
Abban egyetértek, hogy a legtöbben a saját tudatlanságukból kifolyólag a kereszténységnek tulajdonítanak bizonyos erkölcsi értékeket, de ettől a te állításod, miszerint ezeket az alapokat a zsidó-keresztény mitológia teremtette meg, még nem lesz igaz. A kereszténység által terjedt el Európában? Persze. A kereszténység teremtette meg? Nem.
Egyébként a vallásokat nem a más vallásokkal való hasonlóságaik miatt különböztetjük meg, hanem az eltéréseik miatt.
@ 6
"Lehet szeretni a buddhizmust, érdeklődni iránta, egyetérteni vele, de nyugati emberből sosem lesz buddhista."
A dalai lámának erről más a véleménye.
"Ahogy igazi keresztények az elején csak a zsidók lehettek, ahogy az más kultúrájú emberekhez ért, felvett azok hitvilágából és hagyományaiból, teljesen megváltozva."
Ez sem igaz. Már a Jézus által kiválasztott 72 tanítvány között (Lk 10,1) is voltak szírek is és görögök is, nem csak zsidók.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!