A világ minden kultúrájában (ősidőktől-napjainkig) említést tesznek a rosszról, gonoszról. Nevezzük bármilyen néven, egyidős az emberi civilizációval. Mit gondoltok ha létezik gonosz, miért létezik és létezésének mi az oka?
A válaszokban szeretnék vallási dogmáktól független, magán véleményeket olvasni! Minden válasz lehet gondolat ébresztő, de a saját kútfőből születő válaszok az igazi "hungarikumok". Személy szerint hiszek egy fajta negatív szellemiségben, de ez nem feltétlenül egyezik meg a keresztény Sátán,
Lucifer fogalmával!
Szerintem a negatív szellemiség töltheti be azt a szerepet életünkben, mint pl. a szél vagy a víz a hegységképződésnél, vagy a csontokban a szövetet felépítő osteoblastok valamint a csontbontó osteoclastok. Egy fajta korrodáló erő, amely nélkül nem létezhet a teremtő erő sem. Ez a kettő, kéz a kézben formálja a történelmet eonok óta.
A szabad akaratnak pont ez lenne a lényege, hogy minden egyes alkalommal lehet dönteni, hogy a jót vagy a rosszat választom
„jó e nélkül is létezhetne” Ehhez viszont először meg kellene határoznunk, hogy mi alapján döntjük el, mi a rossz és mi a jó, mert ha nem tudjuk, például minden relatív, akkor a jó fogalma, mint olyan nem létezhetne ;) Hát igen, ha azt mondod, hogy sosem járhatunk jól, akkor tényleg nincsen szabad akaratunk. Ha viszont nincsen szabad akarat, akkor mi van? Predestináció?
Úgy nincs értelme a szabad akaratnak, ha kizárólag a jó és a rossz között lehet választani. Ez olyan, mint ha egy nagyon veszélyes lépcsőre direkt nem teszel korlátot: azért, hogy ha úgy lépsz, akkor leeshess és meghalhass.
Csak egy különösen szadista lélek képes ilyen világot teremteni. KELL az a korlát arra a lépcsőre.
Ez csak akkor biztos, ha egyébként végtelen.
Ha nem, akkor lehet alapból jó vagy rossz szándékú is, vagy vegyes. Bár... az, hogy évmilliókon keresztül egy hibát sem javított ki... azért az gyanús. De lehet esetleg tájékozatlan vagy korlátozott.
"Ehhez viszont először meg kellene határoznunk, hogy mi alapján döntjük el, mi a rossz és mi a jó"
Isten dönti el, nem?
"mert ha nem tudjuk, például minden relatív, akkor a jó fogalma, mint olyan nem létezhetne"
Attól, hogy valami relatív, nem azt jelenti, hogy a fogalom nem létjogosult. Csak relatív, azaz viszonylagos.
"Hát igen, ha azt mondod, hogy sosem járhatunk jól, akkor tényleg nincsen szabad akaratunk."
Egyáltalán nem ezt írtam. Hanem azt, hogy a vallások szerint Isten akarata az abszolút jó, és ő kifejezetten azzal a céllal is teremtett minket, hogy csak ezt kövessük, de valami rejtélyes "kegyből" belénk építette, hogy le is térhessünk erről az útról, amiért megharagszik és megbüntet pokollal, halállal, miegymással. Ennek az értelmét nem látom én, hogy miért kellene ezért hálásnak lennünk, illetve miért a mi hibánk ez.
"Ha viszont nincsen szabad akarat, akkor mi van? Predestináció?"
Gyakorlatilag igen. Ez abból is következik, hogy Isten látja a távoli jövőt. Nem láthatná, ha nem lenne predesztinálva.
Kedves Jazz Man!
Tudod, ez a teremtő - mivel végtelen - előre TUDTA és AKARTA, hogy ez a teremtménye kérdőjelezze csak meg az ő hatalmát, és így jöjjön be a gonosz a világba.
Hogy miért tette? Ezt talán tőle kellene megkérdezni.
HA válaszol...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!