Van olyan keresztény 'vonal', ami a bibliát NEM szó szerint értelmezi?
Mindent úgy kell értelmezni, ahogy értették. És bezony van, amit nem szószerint értettek.
Habár a legtöbb félreértés azért van, mert mindenki részeket vág ki a saját maga igazához, pedig e részek az egészként nézve mást jelentenének.
Meg van amihez irodalmi tudásra van szükség.
Persze mondhatná a jó nép, hogy Isten a bunkóknak is szólt vagy őket célozta meg elsődlegesen. Erre én meg mondhatnám, hogy a Biblia csak egy könyv és nem Isten iratta az embereknek. Csak benne van 2-3 mondatban Isten akarata.
A Biblia szava az, amit valaki úgy fordított le egy ókori holt nyelvből, ahogy. Ki így, ki úgy. Van egy csomó fordítás csak magyar nyelvűből is. Néhol a "szó" is egész másképp van lefordítva, mást jelent, mint más fordításban. Az eredetiben vesszők sem voltak, a fordító oda teszi utólag, ahova akarja, megváltoztathatja vele a mondat értelmét, és erre lehet két különböző teológiát alapozni. Végül pedig a rébuszokat úgy sem tudod, hogy kell értelmezni, se szó szerint, se átvitt értelemben. Egyébként minden keresztény 100%-ig biztos benne, hogy az ő egyháza az igaz, az ő értelmezése az igaz (akár szó szerinti, akár átvitt értelmű), az ő fordítása a jó. Azért, mert őszintén kérte a Szentlelket, és erre vezette rá.
Felesleges időpocsékolás ezzel foglalkozni.
A katolikus az egyik ilyen. De a történelmi egyházak szinte mindegyike, pl. református.
Amúgy mindegyik olyan, hogy ami a kis fejébe belefér, az szószerinti, amelyik rész nem fér bele, azt nem veszi szó szerint.
Csak ez jutott eszembe.
A tízparancsolat egyik parancsolata: Ne paráználkodj!
Ezt hogyan lehet NEM szó szerint értelmezni?
Az életben megtanuljuk, mi a dolgok esetleges absztrakt értelme.
Például, ha egy gyermek valamit tesz, ami rosszul végzödik, ezt mondja a legtöbb szülö, tanító: NO LÁTOD? ugye megmondtam?
No LÁTOD, ezt ebben az esetben hogyan értelmezi a gyermek?
A Biblia ezt is mondja: A teremtés müve, mármint a csillagok, a Föld, a Nap, stb. dicséri Alkotóját. Ezt hogyan érthetnénk szószerint? :)
Sok vallásos dogma is azért keletkezett, hogy az emberek nem veszik figyelembe az értelmét egyes verseknek. Sok mindent, ha elolvassuk a kontextet, megértjük hogy mi a szimbólikus, és mi a szószerinti értelme a szövegnek.
Mindenkinek nagyon köszönöm a válaszát, de még mindig nem teljesen ilyesmikre gondoltam.
Ez a hozzászólás nagyjából megközelíti azt, amire gondoltam:
"Sok vallásos dogma is azért keletkezett, hogy az emberek nem veszik figyelembe az értelmét egyes verseknek. Sok mindent, ha elolvassuk a kontextet, megértjük hogy mi a szimbólikus, és mi a szószerinti értelme a szövegnek."
A kérdésem az, hogy van-e olyan keresztény vonal, amely szerint a biblia egyes kijelentései inkább szimbólumok, mintsem szó szerint értendő.
Tudnék, de mégis vonakodom konkrét példát hozni, mert az elvinné egy másik irányba a kérdést.
Kissé sarkosan fogalmazva: a biblia Istentől való, de van-e olyan iskola, amely elfogadja, hogy az ott levő képeket, szavakat az ember ne szó szerint értelmezze, hanem a legtágabb értelemben vett önsegítő, lelki utalásokként?
(Természetesen nem olyasmit, hogy "ne paráználkodj", mert ennek valóban nincs más jelentése. Az ennél sokkal líraibb képekre gondolok.)
Elnézést, amiért nem a kérdésre válaszolok, viszont azzal kapcsolatban jutott eszembe két ide vonatkoztatható példa:
-Tiszteld szüleidet, hogy hosszú életű lehess e földön!
-Boldogok a lelki szegények, mert övék a mennyek országa.
E két visszatetszőnek tűnő kijelentést hogy lehet másként értelmezni, mint amit jelent?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!