Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Szerintetek, ha most feltámadn...

Szerintetek, ha most feltámadna egy 2000 évvel ezelőtt élt római és meglátna egy templomot kereszttel a tetején mit gondolna?

Figyelt kérdés
Mi lenne ha Jézus most jönne el a Földre, és mondjuk egy pisztollyal ölnék meg? Ha 2000 év múlva feltámadnál és meglátnál egy épületet pisztollyal a tetején mit gondolnál, hogy Isten háza vagy hogy egy terrorszervezeté?
2015. márc. 17. 18:01
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
Jaj.
2015. márc. 17. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
Nem tudná mi lát.A templom tetején lévő keresztben nem biztos, hogy egyből felismerné a kivégzőeszközt.
2015. márc. 17. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
Egyébként a kereszt nem csak kétezeréves ,s nem csupán kivégzőeszköz.
2015. márc. 17. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
Ritka hülye kérdés. Ráadásul, részben elloptad tőlem. (A feltámadós rómaira gondolok ezalatt.)
2015. márc. 17. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
Egy 2000 évvel ezelőtt élt római valszeg soha nem is ismerte Jézust. A kereszténység csak jóval Jézus halála után kezdett el terjedni (a legkorábbi envagélium is kb. 60 évvel Jézus halála után íródhatott)
2015. márc. 17. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 KZitus ***** válasza:
48%

Szervusz


Pontosan azt gondolná(a római ember), amit akkor gondolt róla, amikor élt. Legföljebb nem értené, mit keres a kereszt egy magas épületen!

Miért, hát ezért:

W. E. Vine görögtudós megjegyzi, hogy a sztau·rosz′ főnév „elsősorban egyenes karóra vagy oszlopra utal. A gonosztevőket ilyenre szegezve végezték ki. A főnév és a sztauro ige (’oszlopra vagy karóra erősít’) hallatán felidézett kép eredetileg különbözött a két gerendából álló kereszt egyházi ábrázolásától.”


Egy bibliai szótár azt írja, hogy a sztau·rosz′ „tulajdonképpen oszlopot, egyenes rudat vagy karódarabot jelölt, melyre bármit fel lehetett akasztani, vagy amelyet földterületek bekerítéséhez lehetett használni”. A szótár még ezt is hozzáfűzi: „Úgy tűnik, hogy a latin crux szó (amelyből a mi kereszt szavunk származik) még a rómaiak körében is eredetileg egyenes rudat jelentett” (The Imperial Bible-Dictionary). Ezért nem meglepő, hogy egy katolikus enciklopédia a következőket írja: „Az mindenesetre biztos, hogy a kereszt eleinte egy függőlegesen felállított, felül kihegyezett rúdra utalt” (The Catholic Encyclopedia).


A bibliaírók egy másik görög szót is használtak annak az eszköznek a leírására, melyen Jézust kivégezték. Ez a kifejezés a xü′lon, mely egy forrásmű szerint azt jelenti, hogy ’fadarab, faoszlop’. A forrásmű azt is megjegyzi, hogy a sztau·rosz′-hoz hasonlóan a xü′lon „egyszerűen csak egy egyenes karó vagy oszlop volt, melyre a rómaiak odaszegezték” az elítélteket (A Critical Lexicon and Concordance to the English and Greek New Testament).


Ezzel összhangban a Károli-fordítás a Cselekedetek 5:30-ban ezt írja: „A mi atyáinknak Istene feltámasztotta Jézust, kit ti fára [xü′lonra] függesztve megölétek.” Más bibliafordítások is „fának” fordítják a xü′lont, de a sztau·rosz′-t a „kereszt” szóval adják vissza. A Cselekedetek 13:29-ben az Újfordítású revideált Biblia ezt írja Jézusról: „Amikor véghez vitték mindazt, ami meg van írva róla, levették a fáról [xü′lonról], és sírba tették.”


A görög sztau·rosz′ és xü′lon alapjelentésével kapcsolatban az előbb idézett forrásmű megjegyzi: „Egyik szó sem a mai értelemben vett és a képeken oly gyakran ábrázolt keresztre utal” (Critical Lexicon and Concordance). Vagyis az az eszköz, melyet az evangéliumírók a sztau·rosz′ szóval fejeztek ki, egyáltalán nem hasonlított ahhoz, amit ma keresztnek nevezünk. Ezért A Szentírás új világ fordítása helyénvalóan a „kínoszlop” szót használja a Máté 27:40–42-ben, és azokon a helyeken, ahol a sztau·rosz′ szerepel.


A kereszt eredete


A Bibliában tehát nem az áll, hogy Jézust kereszten végezték ki. De felmerül a kérdés, hogy azok az egyházak, melyek állításuk szerint a Bibliát tanítják és követik – mint például a katolikus, protestáns és ortodox egyházak –, miért díszítik az épületeiket kereszttel, és miért használják azt a hitük jelképeként? Hogyan vált ilyen népszerű szimbólummá a kereszt?


A válasz abban rejlik, hogy a keresztet nem csak azok tisztelik, akik ma templomba járnak, és állításuk szerint követik a Biblia tanításait. Olyan emberek is különleges jelentőséget tulajdonítottak neki, akik nem a Biblia szerint éltek, és akiknek a vallása már jóval a „keresztény” egyházak előtt is létezett. Számos vallási forrásmű elismeri, hogy már az ókori civilizációkban is használtak különféle formájú kereszteket. Például egyiptomi hieroglifákon és egyiptomi istenekről és istennőkről készült ábrázolásokon gyakran látni T alakú keresztet, körrel a tetején. Ez az úgynevezett füles vagy hurkos kereszt, melyről úgy vélik, hogy az életet jelképezi. Ezt a keresztet idővel a kopt egyház és más egyházak is átvették, és használni kezdték.


A már idézett katolikus enciklopédia megjegyzi: „Úgy tűnik, hogy az eredeti kereszt az úgynevezett gammakereszt (crux gammata) volt, mely az orientalisták és az ősrégészet-kutatók körében annak szanszkrit nevén szvasztikaként ismeretes” (The Catholic Encyclopedia). Ázsiában a hinduk és buddhisták között elterjedt volt a használata, és még ma is gyakori díszítőelem.


Pontosan nem ismert, hogy mióta „keresztény” jelkép a kereszt. W. E. Vine a könyvében kijelenti, hogy „a Kr. u. III. század közepére az egyházak eltértek a keresztény hit bizonyos tanításaitól, illetve kiforgatták azokat. Hogy növeljék a hitehagyott egyházi rendszer befolyását, pogányokat vettek fel az egyházba a hitben való megújulás nélkül, és megengedték nekik, hogy továbbra is megtartsák pogány jeleik és szimbólumaik többségét”, beleértve a keresztet is (Expository Dictionary of New Testament Words).


Némelyik író szerint egy i. sz. 312-ben történt eseményhez fűződik, hogy a kereszt „keresztény” jelképpé vált. Ebben az évben a napistent imádó Nagy Konstantin az egyik hadjárata során állítólag álmában egy keresztet látott a nap előtt, a következő latin felirattal: „in hoc signo vinces” (’e jelben győzni fogsz’). Idővel egy „keresztény” jel került seregének zászlóira, pajzsaira és fegyverzetére. Konstantin állítólag áttért a kereszténységre, ám csak 25 évvel később, a halálos ágyán keresztelkedett meg. Indítékát sokan kétségbe vonták. Egy könyv megjegyzi: „Nem arra törekedett, hogy kövesse a názáreti Jézus tanításait, hanem arra, hogy a keresztény hitet katolikus [egyetemes] vallássá formálja, melyről azt gondolta, hogy az alattvalói majd elfogadják” (The Non-Christian Cross).


Azóta sokféle kereszt ismertté vált. Például az antalkereszt, melyről egy bibliai szótárban az áll, hogy „egy T betűhöz hasonlít, és egyesek szerint a [babilóniai] Tammúz isten jelképeként használt tau betűből ered” (The Illustrated Bible Dictionary). A kereszt egy másik típusa az andráskereszt, melynek alakja olyan, mint az X betűé. Jól ismert a latin kereszt is, mely két gerendából áll, lesüllyesztett keresztgerendával. „A hagyomány szerint az Úr Jézus ilyen kereszten halt meg”, bár ez az elképzelés téves.

2015. márc. 17. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim válasza:
szerintem furcsállaná és nem értené
2015. márc. 17. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 A kérdező kommentje:

"Egyébként a kereszt nem csak kétezeréves ,s nem csupán kivégzőeszköz."


Szeretnék felvilágosítást kapni, mi célt szolgált még a kereszt azonkívül, hogy kivégzőeszközként használták! Mellesleg tisztában vagyok vele, hogy a kereszt nem csak kétezer éves.



"Ritka hülye kérdés. Ráadásul, részben elloptad tőlem. (A feltámadós rómaira gondolok ezalatt.)"


Elnézést, hogy elloptam tőled az egyedi ötletedet (úgy, hogy fogalmam se volt róla), de ha neked is van egy hasonló kérdésed akkor az előbb részben lehülyézted magad.

2015. márc. 17. 20:45
 9/17 anonim ***** válasza:

A tanulóvezetők T betűjének az alakja pl. olyan, mint az akasztófáé. Neked akasztófa jut eszedbe a tanulóvezetőkről? Nem. Az I betű ellenben teljesen fallikus, keleti vallásokban sok ilyen alakú szobor van. Valakinek Kambodzsából f#sz jut eszébe az információs pontok I betűjéről? Nem.


Buta kérdés.

2015. márc. 17. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
100%
Valószínűleg azt se tudná, hogy templomot lát, annak idején nem úgy néztek ki a templomok, mint most.
2015. márc. 17. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!