Hívők és nem hívők véleménye Az ember tragédiája című műről?
Milyenre értékelnéd Madách művét?
Mely színek azok melyek igazán megfogtak?
Milyennek tartod benne az ember az Isten és a Sátán hármas kapcsolatát? A benne lévő eszméket?
szia
emberinek tartom, Madách, a saját lelkületét irta le benne, mivel nem ismerte mélységeiben az igazságot a biblia tanitásáról, és az abban leirtak valódi értelmezéséről
S nem is tehette hiszen megiratott, hogy az utolsó napokban fog az igazság a felszinre jönni, és értelemre szert tenni
Irodalmi mű. Jó keresztmetszete a kor felfogásának. Semmi több. Következtetést nem vonnék le belőle. Annó a társadalom és madách is az adott korban élt, azt a felfogást tükrözi. Ez nyilván nem egyezik más kor más társadalmának a felfogásával maradéktalanul.
Ezért nincsenek örök igazságok, adott kor és adott szellemiség van. Ami más mint elötte volt és más mint ami utána lesz :)
Vélemény: a világon az egyik legjobb könyv, vagy talán legjobb bármi. Szín arany. Zseniális. Javasolnám kötelező olvasmánynak, de már most is az. A legjobb dolognak magát az alapkoncepciót tartom, hogy a jó és rossz tudást Lucifer úgy adja át Ádámnak és Évának, hogy végigvezeti őket az egész emberiség történelmén, a fellángolásokon és bukásokon.
"Mely színek azok melyek igazán megfogtak?"
A kedvencem a falanszter szín, nagyon hatásos és mély az a rész, amikor büntetik a "vétkezőket". Manapság is sokat gondolkozom ezen a részen, sokat jelent nekem, nagyon megérint. Épp tegnap azon gondolkoztam, hogy mikor Luther azt mondja, hogy "de holnap újra szítom a tüzet", nem arra utal-e, hogy falanszter lázadás van készülőben? Lehet, hogy a többiek is összeesküvők. De ez nem derül ki, mert Ádám addigra felmegy az űrbe. Ezen kívül a londoni szín végén a haláltánc is nagyon jó rész.
"Milyennek tartod benne az ember az Isten és a Sátán hármas kapcsolatát?"
Az első színben az arkangyalok Istent úgy nevezik, mint Eszme, Erő, Jóság. Ő mindezen fogalmak teljességeként jelenik meg, Lucifer pedig mindennek az ellentéte. A mű további részében Ádám képviseli az Eszmét, Éva a Jóságot, a nép pedig az Erőt. Az eszme tökéletes, de túlzó és általánosító. A nép az eszme próbája, amiben kikristályosodnak a rejtett hibák. Lucifer mindhárom tulajdonság lejáratásán mesterkedik, színről-színre.
"A benne lévő eszméket?"
Minden színnek más eszmeisége van, és ez az egyik különlegessége a műnek, olyan, mint egy filozófiai seregszemle. Ami számomra érdekes, hogy a halált materialista módon kezeli végig: nincs lélek, nincs feltámadás, nincs túlvilág. A halottak a végső megsemmisülésbe mennek. Ennek nagyon szép és hatásos megjelenítése a londoni színben a haláltánc. Én azt hiszem, hogy az, hogy Éva nem ugrik bele a sírba, csak azért van, mert amit Éva jelképez itt, az generációról-generációra továbbél. Vagyis nem az egyén halhatatlanságáról van szó itt sem. Éppen az egyén elmúlását állítja szembe az ideállal, ami szó szerint "átlép" a sírgödrön.
A falanszter színben említik, hogy 4000 év múlva kihűl a Nap. Ez egy téveszme volt már Madách idejében is, de mégis valahogy belement a köztudatba, és sok laikus tényleg azt hitte, hogy a tudomány akkori állása szerint 4000 év van hátra a Napnak, mielőtt elég a maradék tüzelőanyaga.
Ezen kívül párhuzamot vélek fölfedezni Orwell 1984-ével, hasonlóan negatív jövőkép.
Érdekes tény, hogy ahhoz képest, mennyire jelentős mű, mindössze egy év alatt készült el.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!