Hogyan kell böjtölni? Hamvazószerdától egészen Húsvétig nem szabad húst enni vagy csak a péntekeken és Hamvazószerdán?
Hamvazószerda és nagypéntek szigorú böjti nap, háromszor szabad enni, egyszer jóllakni. Ha ezt nem bírod, akkor ajánlj fel valami mást.
A böjti időszakban nem kell böjtölni azokon a napokon, amikor valami jót cselekszel. Kivéve, ha péntek van, mert akkor ez nem mentség. Vasárnap nincs böjt.
A lényeg nem a teljesítmény lenne, hanem a lelki fejlődés.
Nem a böjtölésen van a hangsúly, nem ez az egésznek az értelme. A böjt csak egy eszköz a megvilágosodáshoz.
Ha csak a böjttel foglalkozol, akkor nagyon tévúton vagy!
"Testileg böjtölvén, atyámfiai, böjtöljünk lelkileg is!
A böjt lényegéhez tartozik ez a kettősség: testi és lelki egyszerre. Ha csak testi volna, azt inkább fogyókúrának mondanánk, ha meg merőben lelki, akkor csupán az agyunkban játszódik le, s nem is nevezhető igazán böjtnek."
Teljes szöveg itt:
A Katolikus Egyházban van egy kötelező minimum, s ezen felül mindenki annyit vállal, amit jónak lát.
A kötelező minimum:
Hamvazó szerdán, és nagy pénteken csak háromszori étkezés, egyszeri jóllakás, hústól való tartózkodás.
Nagyböjt többi péntekén csak hústól való tartózkodás.
Látható, hogy ez nem egy teljesíthetetlen előírás, ez a böjt így önmagában nem is igazán olyan nagy. Viszont az Egyház mindenkit bátorít arra, hogy ezt az időszakot jól használja ki, imádkozzon többet, járjon lelki programokra, vállaljon erejéhez mérten kisebb-nagyobb önmegtartóztatásokat ételből, kedvtelésekből stb.
szp előttem jól leírta.
Itt főleg a lemondáson van a hangsúly, mert ha pl. valaki nem szereti a húst, akkor nem lesz neki nagy kunszt lemondani róla. Ő lemond másról, én pl. nem eszem csokit böjtben.
Amit az Egyház kér, az annyi, hogy Hamvazószerdán (ez most szerdán lesz) és Nagypénteken csak 3x egyél, egyszer lakj jól és ne egyél húst. Hústól való tartózkodás van még a többi pénteken is.
De ezenkívül fontosak még a lelki cselekedetek is: nagyböjt alatt érdemes figyelni az imádságra, bűnbánatra, továbbá a jócselekedetek gyakorlására.
A böjtölésnek sok formája lehetséges. Az egyház által kötelezőket leírták előttem: hamvazószerda és nagypéntek szigorú böjt; nagyböjti péntekeken húsböjt; ezt meg kellene tartania minden felnőtt katolikusnak. Ajánlott továbba az év többi péntekein húsböjtöt tartani, de csak ajánlott!
Valamikor az emberek nagyon komolyan vették a nagyböjt időszakát. Nem ettek sem húst sem tojást. Megszokott volt a napi egyszeri étkezés. Ma is lehet ezeket a módszereket használni … de ami fontosabb, hogy ne pusztán önsanyargatás legyen a böjt, hanem egy szellemi cselekedet. Pl töbszöri imádkozás, keresztúti ájtatosság végzése stb.
Egy kis adalék: a vasárnap ünnepnap, így erre a napra fel kell függeszteni a böjtöt! :-)
Az érdekesség kedvéért néhány tény a korai keresztény böjti hagyományról:
- Nem évente, hanem hetente két napon, szerdánként és péntekenként böjtöltek. Erre jöttek rá a hosszabb böjti időszakok.
- Böjt alatt mindenféle állati eredetű tápláléktól tartózkodni kellett, azaz tejterméktől és tojástól is. A hús amúgy sem volt mindennapos étel, sokaknak még ünnepi napon sem volt hozzáférhető. Egyedül a hal volt megengedett, de az is csak a böjti időszakra eső ünnepeken. Nagyböjt alatt például csak egy ilyen van, Gyümölcsoltó Boldogasszony napja.
- Szigorúbb böjt esetén az étolajtól is tartózkodni kellett, csak vízben főtt ételeket fogyasztottak.
- Még szigorúbb böjtben csak kenyeret és vizet vettek magukhoz, ez csak évente néhány napon volt kötelező előírás.
- Böjt alatt csak naponta egyszer étkeztek. Amúgy is csak kétszer, az ennél többszöri étkezés nagyon kevesek kiváltásága volt.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!