Katolikusok. Lenne hozzátok két kérdésem. Válaszolnátok?
#1 Mit jelent egy katolikus mint egyén életében a bérmálás, és ennek milyen hatása van van az egyénre, és mivel jár?
#2 Mikor a pap a misén mondja az Evangélium felolvasása előtt például, hogy "Evangélium Szent János könyvéből" és a misén jelenlévők keresztet rajzolnak a homlokukra, az alsó ajkuk alá, és a mellkasukra, és azt mondják, hogy "halálodat hirdetjük Urunk és hittel valljuk feltámadásodat amíg el nem jössz" azt ti mint egyének hogyan alkalmazzátok a mindennapi életben ezt a kijelentéseteket?
nemtom érthetőn fogalmaztam-e...
A második kérdés egyszerűen rossz. A 3 kereszt rajzolása azt jelenti, hogy
1. értelmünkkel, agyunkkal megismerjük
2. szánkkal megvalljuk
3. szívünkbe, lelkünkbe zárjuk Jézus tanítását.
A "Halálodat hirdetjük..." mondat az átváltoztatás után hangzik el, a pap kijelentésére ("Íme hitünk szent titka") adott válasza a hívőknek.
Hogy mit jelent mindez? Hívő katolikusként gyakran olvasom pl. az Evangéliumot. Ilyenkor az ember kizárja a külvilágot, csak arra koncentrál, megpróbálja értelmezni, megérteni, esetleg valakinek az elmélkedését is elolvassa az adott evangéliumi részlettel kapcsolatban.
[1]
A bérmálás egy szentség. A hitben való megerősödés és a megerősítés a célja. (nem az ajándékok).
A szentlélekkel való megpecsételés jelképe azt hiszem.
[2]
Azt jelenti, hogy hiszünk abban, hogy meghalt Jézus, de abban is, hogy feltámadt. Valljuk és nem titkoljuk ezt a tényt. E hitben élünk és a krisztust és az ő tanítását követjük amiben csak lehet.
[3]
Azt miért nem kérdezted meg, hogy miért mondjuk a mise végén, amikor a pap mondja:
- A szent mise véget ért, járjatok békével!
-Istennek legyen hála!
A bérmálás a felnőttség szentsége, kb. ugyanarról szól, mint a pünkösd ünnepe. Az önálló életet kezdő, magáért és tetteiért felelősséget vállaló fiatal kifejezi azt, hogy felnőtt életét Isten szolgálatába állítja, és kéri a Szentlélek erejét, hogy legyen hite és kitartása az élet küzdelmeihez.
Ezért ideális esetben a felnőttség küszöbén (kb 18-20 évesen) van ideje a bérmálásnak, sajnos berögzült társadalmi szokások miatt sok helyen korábban, már 14-16 évesen bérmálnak. Ez elég baj, de mivel az utóbbi generációk során a felnőttség kezdete elég gyorsan tolódott ki, kell egy idő, míg a társadalmi/vallási szokások ezt követni fogják.
1: A bérmálás, ahogy írták már a felnőttség szentsége. Keresztségben legtöbben még nem tudtuk magunk megvallani hitünket, és a bérmálás ezt a folyamatot zárja le. Itt már te magad teszel hitvallást és kötelezed el magad Jézus mellett. Ezzel együtt felelősség is jár, mint már egyházi értelemben nagykorú, fontos, hogy megszerezd a megfelelő tudást a hitedről és meg is valld az emberek előtt.
2: Nem azt mondjuk, hanem azt, hogy "Dicsőség Neked, Istenünk!" A három kereszt azt jelenti, hogy
-értelmemmel megértem (homlok)
-ajkammal hirdetem (száj)
-szívembe bezárom (mellkas)
1.) Van egy vicc:
Megkérdi a pap hittanórán Pistikét:
- Mit nyerünk a bérmállással?
- Hát … van, aki egy huszast, van, aki kettőt
A bérmálás a mindennapi életemben azt jelenti, hogy felnőtt vagyok az anyaszentegyház soraiban. Keresztényi, katolikus kötelességem felnőttként viselkednem: megtartanom a parancsolatokat, a szabályokat. Már nem gondolkozhatok úgy, mint egy gyermek, mert azt már elhagytam.
2.) Eléggé zavaros a kérdés, de azért megpróbálom. "Halálodat hirdetjük urunk, és hittel valjuk feltámadásodat, amíg el nem jössz" Ez a hétköznapi életben: Kész vagyok megvallani, hogy az ember nem csak atomok és sejtek halmaza, hanem több. Van élet a halál után, és lesz örök élet is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!