Hogyan kel hinni? Hogyan működik a hit?
Szia!
A közvéleményben sajnos egészen téves eszme él a keresztény hit mibenlétéről. Általában „elhivésnek, hiszékenységnek” értelmezik. Az hisz, aki „elhiszi” Isten létezését, esetleg még Krisztus Isten-voltát, valamilyen halál utáni életet vagy üdvösséget. Ezért sokan úgy gondolják, hogy a hit csak a naivak, gyengék, vagy valamilyen áhítatra vágyó lelkek számára elérhető, így csak nekik jelent egyfajta megoldást az élet problémáira.
A bibliai hitfogalom azonban merőben más. Ha elfogadjuk, hogy a hit az ember helyes, egészséges lelki magatartása Isten iránt, akkor minden ember részéről ez lenne a természetes, a normális, a valóságnak megfelelő viszonyulás, és a hit hiánya a természetellenes állapot.
A Biblia szerint az élő vagy teljes hit elemekből, egymásra épülő lépcsőfokokból áll:
Az első fok a szilárd meggyőződésre jutás Isten kinyilatkoztatott igazságáról, vagy így is mondhatjuk: a Szentírás igazságáról. „A hit pedig a remélt dolgok valósága, és a nem látott dolgokról való meggyőződés.” (Zsidókhoz 11,1) A bibliai értelemben vett hit alapját tehát egy nagyon is erős, világos, értelmes meggyőződés képezi, nem pedig valamilyen bizonytalan „elhivés”.
A második fok a személyes bizalom kialakulása Isten iránt. Közelebbről jelenti ez a feltétel nélküli bizalmat az Ő mindenható, teremtő hatalmában és erkölcsi jellemében – igazságosságában és irgalmasságában. Ennek az Isten hatalmába és szeretetébe vetett hitnek a végeredménye a hit Isten ígéreteiben.
A harmadik fok: az alázat. Minél inkább látja az ember Isten tudás- és hatalombeli nagyságát, ugyanakkor a tökéletes igazságot és szeretetet megtestesítő jellemét, amelyek együtt érvényesülnek, annál inkább felismeri saját gyengeségét az igazság megértése és cselekvése, vagyis az erkölcsi erő szempontjából. Ezen az alapon igazi, értelmes alázatra jut Isten előtt. Ennél a pontnál különösen élesen mutatkozik meg az ember erkölcsi minősége, mert önmagáról kell elismernie az énjét nagyon érzékenyen érintő igazságot.
Mindezek után következik a hit döntő lépése: a hit cselekvése. Jakab apostol írja, hogy amíg cselekedet nincs, addig még nem lehet teljes hitről beszélni (Jakab 2,17–26). A hit cselekvése logikusan következik az előzőekből: ha valakinek teljes bizalma van Istenben, az Ő ígéreteiben, viszont nincs bizalma önmagában – a saját értelmében és erejében –, akkor ennek eredményeként rábízza magát Istenre, átadja magát neki, hogy Ő cselekedjen benne és általa. Az önzéssel megkötözött ember részéről ez a legnagyobb cselekedet, mert önmegtagadást, önös érdeke és büszke magabízása feladását jelenti, azt a fontos döntést, hogy önmaga helyére Istent állítja. A hitnek ez az elhatározása mindig az adott helyzetnek megfelelő, konkrét cselekvésben jut kifejezésre.
A hit utolsó – de nagyon lényeges – eleme vagy lépcsőfoka a mély hála, a szeretet elmélyülése Isten iránt azért, amit hit által az emberben és az ember által cselekszik. Ez a hála és szeretet magában foglalja azt a vágyat és erkölcsi kötelezettséget is az ember részéről, hogy a továbbiakban az egész életét Isten tulajdonának tekinti, és az Ő megváltó munkájába kíván bekapcsolódni, teljes önfeláldozással dolgozni másokért, Krisztus áldozatára válaszolva viszont áldozatként adva oda egész lényét, életét, és annak minden szolgálatát.
A hitnek ez az utolsó lépése is próbára teszi és kimutatja az ember erkölcsi minőségét. Az önző ember szívesen elvesz javakat önmaga számára, de nehezen fogja fel és vállalja a viszonzást, amelyre nem külsőleg, hanem csupán belül, a szívében, azaz erkölcsileg elkötelezett. Valamint az ember nagyon hajlamos arra is, hogy a dicsőséget önmagának tulajdonítsa azért, ami a valóságban nem az ő érdeme. Csak az én-szeretet minden megnyilatkozását megutálni és megtagadni kész ember válaszol hálával Isten kegyelmének cselekvésére.
A hit az ember legszebb, legnemesebb képessége, illetve cselekvése. Amikor valakit igaznak, vagy valamit igazságnak, erkölcsileg mindenekfelett értékesnek talál, akkor mindent odaad, mindent vállal érte, még büszke, önző énje megtagadását is.
Üdv. Péter
Az agyadban van egy ún. hihetőség-központ. Ez ellenőrzi, hogy amire éppen gondolsz, az lehetséges-e, a tudásod alapján.
A hit úgy működik, hogy amiben hiszel, az nem megy át ezen a hihetőség-központon. Azt nem ellenőrzöd, hogy igaz lehet-e - hanem csak simán elhiszed.
Az az érdekes, hogy az a hit, amiben NEM hiszel - az már átmegy ezen a központon. Azt tudod ellenőrizni.
Csak a saját hited nem tudod ellenőrizni.
Elmondom. Neked volt egy problémád, nem tudtad rá a választ. Gondoltál mindenfélét, végül arra jutottál, itt felteszed a kérdést. Miért? Mert úgy gondoltad, valaki csak mond valami értelmeset, amiből megérted a dolgot. Úgy gondoltad, valaki ki fogja elégíteni a kíváncsiságodat. erről voltál meggyőződve, ezt hitted. Ez a hit.
Néha úgy gondoljuk, érdemes tanulni a tankönyvekből, mert attól jó lesz. Részben mert másnap sikerélményünk lesz (és az jó), részben, mert valami megmagyarázhatatlan érzés azt súgja, így lehetünk később sikeresek. Ez is hit. A tudás fontosságában való hit.
Az életünk során sok különféle helyzetben vagyunk/leszünk, és nem mindig tudjuk, mit tegyünk. Közben pedig csecsemő korunk óta magyarázza, mutatja, példázza a környezetünk, mit tegyünk ilyenkor. Az ember elméje úgy működik, hogy zavarja, ha nem tudja, mit kell tennie. Ez bizonytalanságot eredményez, és az életben maradás ösztönös cselekvése, hogy kimeneküljünk a bizonytalanságból. De erre ezer és ezer mód van, olyant fogunk választani, amit ismerünk valamennyire. Abban hiszünk. Lesz akinek a vallás lesz a hit, mert erre nevelték, tanították, és azt is megtanították neki, hogyan talál így megnyugvást. Megint mást a tanulási "kényszer" fog el, neki az a hite, hogy a bizonytalanságból való menekülési út a megismerés. Lesz, aki egyiket se választja, de neki is kell valami, különben meghal. Az ő sikerélménye a gyűlölködés, megvetés lesz. Ez az ember lesz az, aki mindenbe és mindenkibe beleköt, aki csak utálni tud, aki folyton megaláz. Az ő sikerélménye, hogy azt látja, zavarba jöttél. Próbáld ki: légy határozott, nyugodt, magabiztos ilyenkor. Hamarosan tapasztalod, hogy az illető vagy elmenekül, vagy a tettlegességhez folyamodik. Attól függően, téged, vagy önmagát érzi erősebbnek.
Kedves Kérdező!
Vannak dolgok, amelyeket nem érdemes leegyszerűsíteni. Az Istenbe vetett hit ilyen dolog. Ha valóban működőképes hitre vágysz, akkor olvasd el Jézus boldog mondásait. Ezek azok a lépcsőfokok amiket leírtam csak egyszerűbben:
"Boldogok a lelki szegények: mert övék a mennyeknek országa,
Boldogok, akik sírnak: mert ők megvígasztaltatnak.
Boldogok a szelídek: mert ők örökségül bírják a földet.
Boldogok, a kik éhezik és szomjúhozzák az igazságot: mert ők megelégíttetnek.
Boldogok az irgalmasok: mert ők irgalmasságot nyernek.
Boldogok, a kiknek szívök tiszta: mert ők az Istent meglátják.
Boldogok a békességre igyekezők: mert ők az Isten fiainak mondatnak.
Boldogok, a kik háborúságot szenvednek az igazságért: mert övék a mennyeknek országa.
Boldogok vagytok, ha szidalmaznak és háborgatnak titeket és minden gonosz hazugságot mondanak ellenetek én érettem.
Örüljetek és örvendezzetek, mert a ti jutalmatok bőséges a mennyekben: mert így háborgatták a prófétákat is, a kik előttetek voltak." (Máté evangéliuma 5:3-12)
Üdv. Péter
Ismeret altal lessz hit.
Ha valakit nem ismertel meg,nem tudsz benne hinni.
Ha valakit megismertel,milyen nagy hatalmu,eros bolcs,igazsagos akkor benne fogsz tudni hinni,minden olyan dologban amit kijelent a tulajdonsagaival osszhangban.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!