Hány zsidó felekezet létezik? Melyek a legfőbbek?
Szervusz
Sajnos nem tudom neked ezt megmondani. De egy ismerősöm nemrég járt Tel Avivban, és azt mondta, hogy a zsidó vallás is sokfelé van szakadva, éppen úgy ahogyan a keresztény vallás is.
Sokféle, szinte minden második utcában van zsinagóga, ahová más és más zsidó vallású jár.
Zsidó közösségekből is sok fajta van. A zsidóság két fő csoportja az askenázi (észak, dél, nyugat európai zsidóság, Izrael főként) és a szefárd (dél Európa, Afrika, Ázsia, Izrael).
A vallásilag pedig lehet ortodoxián belüli és ortodoxián kívüli.
Az ortodoxon belüliek az ultra ortodox, modern ortodox, ortodox, haszid, chabad lubavics, és esetleg még a status que ante. Az ortodoxon belüliek úgy mond az eredeti hagyományokat követik és azért az ultra ortodoxokon és haszidokon kívül haladnak a korral, de az összes írott és szóbeli törvényt betartják ettől függetlenül.
Az ortodoxián kívüli közösségek aki már különböző mértékű újításokat, lazításokat vezettek be és ezeknek a rabbijukat az ortodoxok nem tartják rabbinak. Ilyenek lehetnek:
Reform: nagyon sok újítást vezettek be, nem minden törvényt tartanak. Sztem elvesztette már azt amit a zsidó vallás jelent eredetileg. Itt már nő is lehet rabbi ami azért elég nagy probléma.
Konzervatív: rabbijukat az ortodoxok nem tekinti rabbinak, sok újítást bár kevesebb mint a reformistáknál.
Neológ: Kezdetben egy újító mozgalomnak indult bár utána még is vissza fordult és kicsit vissza közelített az ortodoxiához, de nem tekintik annak. Rabbijukat nem fogadják el az ortodoxok és csak Magyarországon van ez a fajta közösség.
Magyarországon a neológ zsidóság van a legnagyobb számban.
Amerikában inkább konzervatív és reformok vannak legtöbben bár már a chabad és ortodox irányzatok is gyarapodnak arra fele.
Európában a konzervatív és chabad.
Izraelben pedig szerintem az ortodoxon belüliek teszik ki a többséget. Bár ott minden zsidó közösség megtalálható.
Hogy értsd: a zsidó vallás nincs centralizálva, mint a katolikus. Minden hitközség önálló, az ernyőszervezet technikai feladatokat lát el. Ő osztja a pénzt, ahol van, politikai szinten képviseli a híveket, de a hitközségeknek nem parancsol. Ott a főnök a közösség, azon belül az előljáróság, élén a elnökkel.
A rabbit is ezek választják izlésük szerint, az előző hozzászólásban fesoroltakból. Általában ma már az irányzathoz szervezik a hitközséget, az meg választ rabbit, ha telik rá. Tkpp. bárki lehet rabbí, akit a közösség elfogad. Az állami diplomához csak az állam ragaszkodik.
A hazai állami rabbiképző neológ irányzatú, arra van a legnagyobb igény. Az ortodox rabbikat egy-egy jónevű öreg rabbi tanítja és ha úgy gondolja, hogy már eleget tud, akkor vizsgázhat három tekintélyes rabbi előtt, kap egy oklevelet, utána kereshet magának hitközséget, aki elfogadja. A rabbi ugyanis nem pap, hanem tanító és vallásgyakorlati szakember. Ami elvben bárki lehet. Aki persze megszabhat dolgokat, tanításokat, amíg a közösség engedi:-)
Ezért a zsidó irányzatok nem felelnek meg a hagyományos értelemben vett felekezetnek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!