A keresztények ihatnak kis mennyiségű alkoholt?
Sziasztok!
Már bocs, de pont nem én voltam az, aki teológiai kérdést csinált az alkoholfogyasztásból...
"Az alkohol az egészen minimális mennyiségtől eltekintve egy azonnali mérgezési tüneteket és hosszú távon visszafordíthatatlan egészségkárosodást okozó méreg. Jelenleg a legelterjedtebb és sajnálatos módon mégis legálisan, szinte korlátozások nélkül forgalmazott veszélyes, gyakorta halálos kimenetelű károkat okozó drog. Az alkoholt leggyakrabban szájon keresztül fogyasztják alkoholos italok formájában, így a szájüregből a nyelőcsövön keresztül a gyomorba kerül. Az etanol a tápcsatornán belül nem kerül semmilyen átalakításra, hanem változatlan formában szívódik át a véráramba. A felszívódás már a gyomorban megkezdődik, de a bevitt alkohol nagy része a vékonybél falain keresztül kerül át a vérbe. A tápcsatorna ezen szakaszaiból vérbe kerülő anyagok a vérárammal a májba szállítódnak, amely szervnek fontos szerepe van a homeosztázis, így a vér különböző összetevőinek mennyiségének szabályozásában. Így történik ez az alkohollal is, amely egy részét a máj elkezdi eloxidálni. Ha egyszerre nagyobb mennyiségű alkohol kerül a szervezetbe, a máj nem képes hirtelen az összeset lebontani, ezért bizonyos százalékban a vérben marad. Elsősorban ez fogja okozni az alkoholfogyasztás rövid távú tüneteit (avagy a „részegség” néven ismert súlyos mérgezési tüneteket), ugyanis a keringés által eljut a szervezet minden részébe, így az agyba is, ahol ezek a rövid távú hatások könnyen megnyilvánulhatnak."
De ti tudjátok...
Üdv. Péter
Péter!
Idéztél a wikipediából, vajon a forrásokra is rákerestél, azok írójára, és hitelességére? Ezek kiragadott vegyészi írások.
Írok én is néhány idézetet biológiai forrásokból.
"A legtöbb tanulmány összefüggés talált a mértékletes ivás és a jó kognitív funkciók, és különböző demenciák – öregkori leépülés, Alzheimer-kór - kockázatának csökkenése közt. Számos kedvező hatás a borban található polifenoloknak és egyéb anyagoknak köszönhető, mert ezek csökkentik az öregkorral járó kognitív képességek gyengülését, ahogy a kis mennyiségű alkohol is, melynek pozitív hatásai vannak az artériák elmeszesedésére, a véralvadásra és gyulladásra is."
Részletek: [link]
"Azoknak az embereknek, akik naponta 1,5-3 dl száraz vörösbort isznak, kb. 50%-kal kisebb az esélyük arra, hogy szív- és érrendszeri betegségben haljanak meg, és 10-12 évvel hosszabb ideig élnek."
Forrás: [link]
"Kutatásai megerősítették a több európai országban, többek között a nagy borkultúrával rendelkező Franciaországban és Olaszországban elvégzett követő vizsgálatokat, melyek következtetései szerint bizonyos életkor fölött, az elsősorban étkezésekhez rendszeresen fogyasztott bor, késlelteti - a nők és férfiak körében - a szív- és érrendszeri betegségek kialakulását, csökkenti a szívinfarktus előfordulásának a gyakoriságát.
(A hazai májkutatás tudósának, a nemzetközi hírű Fehér János professzornak a megállapítása.)"
Soroljam?
De Te tudod...
anyata
Pontosítok, nem vegyészi írások, csak elsőre naivan gondoltam így. Ha megnézed a forrásokat, fele nem létező oldalakra hivatkozik, másik fele szinte blog szintű írásokból beollózott (bocsánat, de az internetes írások java része ilyen) szemét.
Orvosi körökben csaknem 100 %-os támogatottsága van a mértékletes alkohol ivásának. (bor, sör, unikum) Bizonyítottan daganatmegelőző hatású, szív- és érrendszerre gyakorolt, jótékony hatása dokumentált, sőt a tüdőre is jótékony hatású. Persze mértékkel. Finom és hasznos dolog egy jó tál ételt megenni, és igen nagy előnye van, mert nem halsz éhen, táplálja a tested, de nem előnyös, ha degeszre zabálod magad minden nap. Az alkohol ivása is ilyen. Nem minden fehér és fekete ám...
De Te tudod...
anyata
:D
Sziasztok!
A polifenolok a szőlőben és a magjában vannak, ezért szoktam sokat enni. Ehhez nem kell alkohol.
Egy igazság nem attól igazság, hogy mi a forrása, önmagában megáll. Ha a "tudományos" források alapján döntenénk pl. a teremtés vagy evolúció kérdéséről, szerinted mi lenne a végeredmény?
Szerintem az vitán felül áll, hogy az etanol, amely az alkoholtartalmú italokban található, neurotoxikus anyag, és minden egyes korttyal feláldozunk néhányat a több milliárd idegsejtjeinkből. "Nem létezik olyan alkoholfogyasztás, amely teljesen kockázat nélküli", figyelmeztetett a német központ a függőségi problémákra. "A hosszútávú alkoholfogyasztás pusztítja az agysejteket, valamit a májsejteket is, függetlenül az alkohol minőségétől" - állítja Dr. Héczey András családorvos. Az alkohol mindemellett álmosít, lassítja a reflexeket, ezért tilos járművezetés előtt vagy közben fogyasztani...
Szerintem több a kára mint a haszna...
Üdv. Péter
Kedves Péter!
Ezt írod:
„"A hosszútávú alkoholfogyasztás pusztítja az agysejteket, valamit a májsejteket is, függetlenül az alkohol minőségétől" - állítja Dr. Héczey András családorvos. Az alkohol mindemellett álmosít, lassítja a reflexeket, ezért tilos járművezetés előtt vagy közben fogyasztani...”
Megnéztem az idézethez tartozó videót Héczey Andrástól. Sajnos azt „elfelejtetted” említeni, hogy az idézet alkoholizmusra vonatkozik. Ezt ellensúlyozva idéznék én is ugyan ebből a videóból egy részletet:
„Mindenesetre az egészen kis mértékben normális minőségű alkoholtermékek fogyasztása az nem tekinthető minden áron károsnak. Hosszú és számtalan cikkek és tanulmányok szólnak, hogy a francia vörösborok fogyasztása milyen egészséges és hogy mennyire véd a különböző szív- és érrendszeri megbetegedések kialakulásától. „
…
„A kis mennyiségű alkohol a koszorú- és az agyi ereket is tágítja, ebből a szempontból jó is. A koncentrálóképességet egyébként jól tudja fokozni egy bizonyos határig.”
Ugye, így egy kicsit másképpen néz ki. Látod, ezért nagyon fontos a forrás megnevezése, hogy a körülményeket, és a szövegkörnyezetet is adott esetben vizsgálni lehessen.
Írtad: „Egy igazság nem attól igazság, hogy mi a forrása, önmagában megáll.”
A problémám nem is az, hogy attól, hogy nincs forrás, attól hazugsággá lesz. A gondom az, hogy a wikipedia ez irányú cikke kijelent biológiailag valamit, aminek az orvosi társadalom csaknem 100 %-ának a véleményével ellentétes. Tehát amit a cikk kijelent, azt ki is mondja? Nem tudom. Mert lehet, hogy csak egy magánember magánvéleménye, de lehet, hogy, a témában jártas szaktekintély véleménye. Érted a problémámat? Tudod, az interneten található információk nagyon nagy hányada egyszerűen szemét. Az információk sokaságából ki kell tudni szűrni a szemetet. Ehhez nagy segítség az, ha tudjuk, hogy a neten található információ kitől származik, utánanézhető, és a forrását is meg lehet vizsgálni a cikknek. Ugyanis ezek az információk, amit Te is bemásoltál, kiollózás. És lehet, hogy a forrásban teljesen másként hangzanak az olvasott mondatok, mert hozzá lehet venni a szövegkörnyezetet, és minden egyebet, ami fontos lehet.
„A polifenolok a szőlőben és a magjában vannak, ezért szoktam sokat enni.”
Na, ez azért egy kicsiny részlet kiemelése, ki említette, hogy például a borfogyasztás a polifenolok miatt egészséges?
A szöveg így hangzott: „Számos kedvező hatás a borban található polifenoloknak és egyéb anyagoknak köszönhető…”
„Szerintem az vitán felül áll, hogy az etanol, amely az alkoholtartalmú italokban található, neurotoxikus anyag, és minden egyes korttyal feláldozunk néhányat a több milliárd idegsejtjeinkből.”
Teljesen szélsőségekbe gondolkodsz. Ez ellen szólt az általad említett orvos interjújának fentebb idézett mondata is. Itt most nem az alkoholizmust és a nagymértékű italfogyasztást próbálom legalizálttá tenni. Amikor képzavarig iszod magadat, az nem egészséges. Az égetett hamis szeszek szintén nem tartalmaznak túl sokat az etilalkoholon és az aromákon kívül, tehát szintén nem erről beszélek, és nem is a pacsuli borokról. Tudod, nagyon sokan isznak kulturáltan, napi 1-1 deci természetes bort, sört például. Sokan közülük megélik a 80-90 éves kort. És épelméjűek, korukhoz képest egészségesek. Hol van akkor itt a tömeges idegpusztítás? Meg kell csak nézni nagyapáinkat, akik bizony többet is ittak sokszor az „ajánlott” mennyiségnél, mégis évtizedekkel éltek tovább, mint sok antialkoholista kortársunk..
A gond nem az, hogy nem preferálod az alkohol ivását. Ne is igyad. Jogod van hozzá. Viszont olyan orvosi véleményekkel és statisztikákkal próbálsz szembemenni, ami eleve vesztes ügy. Azért, mert White méregnek nevezte az alkoholt, attól még nem az. Méreg, ahogy minden az, amit megeszünk, megiszunk, ha mértéktelenül fogyasszuk.
„"Nem létezik olyan alkoholfogyasztás, amely teljesen kockázat nélküli", figyelmeztetett a német központ a függőségi problémákra.”
Nem nevezted meg megint, hogy ez kitől és milyen körülmények között hangzott el. Mit nevez kockázatnak? Ugyanis a napi egy korty borivás is kockázattal jár, igen. Ugyanis az egy kortyból idővel lehet egy liter is. De ilyen kockázatokat bármire rá lehet húzni.
Kedves anyata!
Szerintem ezzel a hozzáállással próbáld ki nyugodtan a kábítószerezést is hátha nem válsz függővé...
Üdv. Péter
Kedves Péter! A kábítószert összemosni az alkohollal elég meredek, ugyanis ott egyből tudatállapot-változás következik be. A Biblia pedig a részegséget ítéli el.
--Gömb--
Kedves Gömb!
Egyáltalán nem meredek! "Az alkohol az egészen minimális mennyiségtől eltekintve egy azonnali mérgezési tüneteket és hosszú távon visszafordíthatatlan egészségkárosodást okozó méreg. Jelenleg a legelterjedtebb és sajnálatos módon mégis legálisan, szinte korlátozások nélkül forgalmazott veszélyes, gyakorta halálos kimenetelű károkat okozó drog." Ezt nem én találtam ki, ha be írod a keresőbe ott lesz az első találatok közt (Wikipedia).
Üdv. Péter
Kedves Péter!
Erre anyata már reagált. Az egészen minimális mennyiségbe beletartozik az a mennyiség, amit nem tartunk veszélyesnek, ami nem okoz részegséget.
Egyébként nem érdemes ezen az alapon elvetni az alkoholt, mert akkor vesd el a hőkezelendő ételeket is mind. Ugyanis mindegyikben vannak olyan anyagok, amikre az idézeted szintén áll. Pl. a lencsében a szaponinok. Kis mennyiségben annak is vannak jótékony hatásai! Nagy mennyiségben viszont hemolizál. Napi fél kg, ami nem olyan sok, már masszívan érezhető tüneteket produkál nálam.
Tehát nem jelenthetjük azt ki, hogy Isten ellenezné a mértékletes alkoholfogyasztást. Ha valaki mégis ezt vélelmezi, tegye, de ezt tényként állítani nem helyes.
A szervezetet nagyon sok minden megterheli. Én pl. erőemeléssel és bokszszal is foglalkoztam, illetve tervezem folytatni. Mind a kettő szélsőséges terhelést ró a szervezetre, főleg profi szinten. Mindazonáltal Isten nem szólt rám hogy ne romboljam a Szent Szellem edényét, sőt.
Szerintem a csekély mennyiségű alkohol fogyasztása sem múlja felül ezt.
--Gömb--
Péter! Sajnálom, hogy a válaszomhoz ennyi a hozzáfűznivalód.
Egyszerűen biológiailag és teológiailag sem tudsz a rögeszméd mellett érvelni ezidáig.
Legyél szíves a válaszomhoz reflektálni, vagy egyszerűen így falra hányt borsó a beszélgetésünk. Úgy vélem, hogy megtisztelhetnénk egymást, hogy nem egymás mellett, hanem egymással beszélgetünk. Ha erre nem vagy hajlandó, vagy nem vagy képes, akkor köszönöm az eddigieket, szia.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!