Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mit jelent az Adonáj vagy...

Mit jelent az Adonáj vagy Ádonái szó? Ne haragudjatok nem tudom, hogy írják helyesen.

Figyelt kérdés

Egy keresztény filmben hallottam de nem tudom mit jelent.

Köszi!



2014. ápr. 2. 22:51
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Azt jelenti: Úr.

Isten gyakori megnevezése a héber Ószövetségben. Sőt, gyakran amikor a zsidók felolvassák ezeket a szövegeket, szóban akkor is az Adonájt használják, ha nem az van odaírva, hanem az Úr 4 betűs neve szerepel a szövegben (JHWH), hogy ezt a szent nevet ne kelljen kimondaniuk.

Az adón szó a héberben azt jelenti: legfelsőbb, felséges, uralkodó, úr.

2014. ápr. 2. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

https://www.youtube.com/watch?v=4AHR-IWg5wE


Én itt hallottam először.

2014. ápr. 2. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
68%

Szia!


Az "Adonáj" héber kifejezés jelentése: Úr. Gyakorlatilag Isten egyik neve az Ószövetségben.


Üdv. Péter

2014. ápr. 2. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm a válaszokat. Gondoltam,hogy valami hasonló lehet csak nem voltam benne biztos.

Akkor tulajdonképpen Isten neve is lehet? Ha az Ószövetségben az volt akkor most is az,nem?

Én a Passiót néztem meg szinkron nélkül és itt hallottam ebben a filmben.

Mégegyszer köszönöm a válaszokat! :)

2014. ápr. 2. 23:38
 5/7 anonim ***** válasza:
71%

Szervusz!

Egy kis attekintes errol a kerdesrol.

Az Isten neve az eredeti heber iratokban: JHWH.

Annak idejen nem hasznaltak maganhangzokat az irasban, azokat csak szoban helyeztek el a massalhangzok kozott.

Igy nem is maradt fenn az eredeti kiejtes. Ma a legvaloszinubb maganhangzokkal helyettesitve, nevezik "Jehova, Jah, Jahve" neven, minden orszag a maga nyelve szerint.

A zsidok azert kezdtek el hasznalni az "Adonaj /Ur/, vagy Elohim /Isten/ kifejezeseket, mert a zsido tekercsmasoloknak, a szoferimeknek kotelezo volt ritualisan megmosakodniuk, es tiszta ruhat olteniuk, ahanyszor csak leirtak Isten nevet. Ezt egy ido utan nagyon terhesnek talaltak. Masreszt babonasan feltek kiejteni Isten nevet, ezert kezdtek elhagyni a Szent Nevet, es behelyettesitettek az Adonaj, vagy Elohim szavakkal. Ugy mint a mai Bibliakban is igy emlitik csak Istent: "Ur, Isten, Atya".

Remelem valaszom megfelelt? Udvozlettel: Judit!

2014. ápr. 3. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Nem. Adonáj nem ugyanazt az Istent jelöli, mint a Jehowah, hanem még az előzőt. Csak nem gondoljátok komolyan, hogy a Jehowah eljövetele, vagy mondjuk inkább megszállása előtt nem volt Istenük az embereknek??

Volt. Ez is egy bizonyíték rá.

2014. dec. 18. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
13%
Számomra Adonai személyes Urat jelent, másik elnevezése a mester, ő az akivel az embernek élő, személyes kapcsolata lehet. Megkülönböztetem a teremtő Atyától(Jahweh) és Elohimtól, aki a természet által van jelen mindenhol.
2018. jún. 17. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!