Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Kedves ateisták, ti kivétel...

Kedves ateisták, ti kivétel nélkül fatalisták vagytok?

Figyelt kérdés

Ha elfogadjátok a szabad akaratot valamilyen szinten, akkor mivel magyarázzátok? Úgy értem, hogy miből adódik a szabadság és mekkora a mértéke? Mitől függ?


Most nem arra gondolok, hogy kinek mihez van joga vagy milyen kötelezettsége van. Hanem inkább a belső dolgokra, a biokémiai reakciókra...



2013. dec. 13. 15:42
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
94%
mi van?
2013. dec. 13. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
Jo, hogy hozzátetted: " Hanem inkább a belső dolgokra, a biokémiai reakciókra..." Igy értem. Igen, fatalisták. Amit a végzet hoz. Vagy feláll, vagy nem áll fel.
2013. dec. 13. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
Én például nem. Más nevében meg nem nyilatkozhatok. Tudod nincs egy nagy, közös klubunk általánosan elfogadott szabályokkal.
2013. dec. 13. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

Tehát amint megszülettetek (amit természetesen nem lehetett elkerülni), már eldőlt a sorsotok? A döntéseitekkel együtt?

Hiszen csak reakciók vagytok, nem? A hatásokra reagáltok, a döntéseitek is max illuzió, nem?

2013. dec. 13. 16:09
 5/11 A kérdező kommentje:

Tudom kedves harmadik, hogy nincs közös klubbotok:)

Ezért kérdezem a véleményetek.

És azt is leírhatnád, hogy miért nem vagy fatalista és mi van helyette...

2013. dec. 13. 16:10
 6/11 anonim ***** válasza:
100%
ha az emberi szervezet egy 2 tenyezos egyenlet lenne, meg lenne is valami ertelme a kerdesednek. de mivel rengeteg bonyolult reakciobol all, amelyeket a kulso hatasok is erose befolyasoljak, nincs.
2013. dec. 13. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
Kompatibilista vagyok, mellesleg a kvantummechanika tartalmaz véletlent. Nézz utána a kompatibilizmusnak, az pontosan a szabad akarat és a determináció kérdésével foglalkozik.
2013. dec. 13. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

Nem egészen, mert az nincs eldöntve születésemkor, hogy 10 éves koromba bokán fog rúgni a Pistike, és el fogom magam sírni (ami egy biokémiai reakció).

Nincs születésemkor az sem eldöntve, hogy 25 éves koromban fogok találkozni valakivel, akinek a láttán különféle hormonok szabadulnak fel a testemben. :) De dönthetek úgy, hogy ignorálom, és nem zúgok bele.

A döntés nem illúzió, de nem is isteni ajándék. Az is én vagyok.

2013. dec. 13. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
kedves kérdező, egy vérkép vizsgálat jót tenne neked.
2013. dec. 13. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 Grielean ***** válasza:

Egyszer már válaszoltam egy hasonló jellegű kérdésre, ha megengeded, bemásolnám ide az ottani válaszom:

"Valóban, az agyadban minden kémiai folyamatok által játszódik le, de ha pl veszünk egy embert, aki épp azon dilemmázik, melyik egyetemre menjen, és te ezt a biokémiai reakción szintjén próbálod megérteni, az olyan, mintha a számítógépeden hallgatott zenét az elektronok áramlása alapján próbálnád értelmezni. Így soha nem fogsz eredményre jutni, és soha nem is jössz rá, mi is az a zene. Vagy jelen esetünkben mit is jelent a döntés és a gondolkodás szabadsága.

Ha minden meghatározott biokémiai folyamatok szerint működne csak, akkor nem lehetne ennyiféle ember, ennyiféle viselkedés, ennyiféle jellem. Akkor nem létezhetne, hogy hasonló jellemű emberek is teljesen máshogy reagáljanak ugyanolyan helyzetekben. Pedig ez mégis így van!

Az, hogy a fehérjék vízkilépéssel képződnek az aminosavakból, egy tény, ez a folyamat csak és kizárólag ezen kémiai reakció folytán mehet végbe. De te komolyan úgy hiszed, hogy a gondolataid is ugyanilyen "fehérjék"? Amik csak néhányféleképp épülhetnek fel néhány típusú reakció alapján? Össze tudnád számolni, hányféle gondolatod volt már egész életed során? És össze tudnád vetni azzal, hogy hányféle reakciótípus létezik összesen a kémiában?


De kanyarodjunk vissza arra a mondatra, hogy más-más emberek más-más módon reagálnak ugyanarra a helyzetre! Pedig mondom, a helyzet ugyanaz, és az embereket felépítő anyagok is ugyanazok, a bennük lejátszódni képes összes reakciótípus is ugyanaz. Akkor miért ez a különbség? Mert az egyik ember mondjuk már átélt korábban egy hasonló helyzetet, és már a korábbi tapasztalata alapján reagál, míg a másik, aki először szembesül vele, talán csak ösztönből cselekszik.

Ilyenkor az történik, hogy az első ember a korábbi tapasztalatai alapján hoz egy döntést, amit a másik ember nem tud ugyanígy megtenni, holott kémiai szinten semmi több nincs az első emberben. Mert a tudat, nagyon leegyszerűsítve ugyan, de az életünk során szerzett tapasztalataink, és az erre adott válaszreakciók összessége. Aki más dolgokat élt át, többnyire máshogy gondolkodik egy átlagemberhez képest. Hasonló helyzetben máshogy dönt. De ez már bőven túlmutat a biokémiai reakciókon, hisz ezen a szinten még minden ember egyforma."


És ebből kitérve arra, hogy mivel magyarázom a szabad akaratot: hogy nincs meghatározva, hogy egyféle hatás csak egyféle reakciót eredményezhetne, a különféle reakciók között pedig minden ember maga dönthet, adott helyzetben, a saját képességei, ismeretei, korábbi tapasztalatai alapján.

És persze ez a döntés nem azt jelenti, hogy én most mittudomén, mondjuk tudatosan ilyen meg olyan mRNS-t másoltatok gyorsan a DNS láncomról, stb. Hanem a döntésünk kapcsán olyan részek "kapcsolódnak" be az agyunkban, olyan jeleket és olyan irányba továbbítanak a testünkben, amelyek a megfelelő helyen majd azt a reakciót váltják ki, amit szeretnénk.

2013. dec. 14. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!