Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A római katolikus vallásban...

A római katolikus vallásban mennyire fontos az Ószövetség? (Kérdésem indoklása a kifejtős részben. )

Figyelt kérdés

Most ismerkedem a római katolikus vallással (felnőttként).

Egyik ismerősöm a napokban adott nekem egy katolikus Bibliát, de annak csak Újszövetségét.

Azt mondta, hogy most az a fontos(abb), mert az alapján kell élni.


A pap is ezt mondta (gondolom, a papoktól hallják ezt a hívek), hogy az első az Újszövetség, az az, amit olvasni kell, ami alapján élni kell.


Ezek alapján, ha fontossági sorrendet állítanánk fel,akkor:

1. Újszövetség

2. Ószövetség


(NEM érdekel azok véleménye, akik a katolicizmust és a katolikus egyházat támadják. Római katolikusok hite alapján vagyok kíváncsi a válaszra.)

?


2013. szept. 15. 11:58
 1/4 anonim ***** válasza:

Az Újszövetséget talán egy picit könnyebb megérteni.

Itt egy online Biblia (nem katolikus): [link]


És az is igaz, hogy keresztényként Jézus tanítása az elsődleges számunkra.


De nem igaz, hogy a katolikus egyház nem foglalkozik az Ószövetséggel. Templomban is hallottam már tanítani belőle és hittanon is. Szerintem Biblia órákon is van róla szó.


A gond akkor szokott történni, amikor valaki ki akarja olvasni a könyvet és nem igazán hisz Istenben. Akkor már az első oldalon kiakad pl. a teremtés miatt.

2013. szept. 15. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a választ!

Akkor, gondolom, azért kaptam csak az Újszövetséget, mert mondtam, hogy szeretnék visszatérni a keresztény valláshoz, egy eltérést követően. Az üdvtörténet, a Kulcs pedig egyértelműen az Újszövetségben van benne. Továbbá, az Ószövetségnek tanító, példa jellege van, de azért a sok törvényt felváltotta már Jézusban való hit és az Ő követése.

Jól gondolom?

(Római katolikus szempontból.)

2013. szept. 15. 14:03
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Igazából mindkettő fontos. A Szentmisén az olvasmány az Ószövetségből van, majd utána olvasunk az Újszövetségből. Mi egyetemen ugyanúgy tanultuk mindkét részt. Általában azt mondják, hogy a kettőt egymás tükrében kell értelmezni, az Ószöv. is ugyanúgy Isten szava. Valóban az Újszövetségnek már a nevében is benne van, hogy ÚJ szövetség, mivel Isten Jézus által már új szövetséget kötött az emberekkel.

Erre vonatkozóan részlet a Dei Verbum dogmatikus konstitúcióból:

"Az Ószövetség rendje leginkább arra irányult, hogy a mindenség megváltójának, Krisztusnak és a messiási országnak eljövetelét előkészítse, megjövendölje (vö. Lk 24,44; Jn 5,39; 1Pt 1,10) és különböző előképekkel jelezze (1Kor 10,11). Az Ószövetség könyvei a Krisztus által helyreállított üdvösséget megelőző kor körülményei között mutatják meg mindenkinek: ki az Isten és ki az ember, s hogyan bánik az igazságos és irgalmas Isten az emberekkel. Bár ezek a könyvek kevésbé tökéletes és időhöz kötött mozzanatokat is tartalmaznak, igazi isteni pedagógiát mutatnak be.[28] Következésképp a keresztény hívőknek vallásos tisztelettel kell elfogadniok e könyveket, mert Isten iránti eleven érzékről tanúskodnak, bennük az Istenről szóló fenséges tanításoknak, az üdvösségre vezető életbölcsességnek és az imádságnak csodálatos kincsei találhatók, s végül bennük rejlik üdvösségünk misztériuma.


A két szövetség összhangja

Isten tehát, aki mindkét szövetség sugalmazója és szerzője, bölcsen úgy rendezte, hogy az új el legyen rejtve az óban, az ó viszont az új szövetségben táruljon föl. Jóllehet Krisztus a vérével új szövetséget alapított (vö. Lk 22,20; 1Kor 11,25), az Ószövetség könyvei teljes terjedelmükben fölvétettek az evangéliumba,[30] s teljes értelmüket benne kapják és mutatják meg (vö. Mt 5,17; Lk 24,27; Róm 16,25--26; 2Kor 3,14--16); s viszont megvilágítják és magyarázzák az új szövetséget."


Hozzáteszem, hogy az Ószövetséget sok helyen nehezebb megérteni. A Bibliát emberek írták, így nem mentes a földi dolgoktól sem. Ezért úgy kell értelmezni, hogy ismernünk kell az adott kultúrát, történelmi közeget stb. Az Ószövetség esetében ez távolabb áll a mai emberektől, így nehezebb értelmezni is. Többek között ezért is szokták inkább az Újszövetséget javasolni, pláne egy olyan embernek, aki most ismerkedik Istennel és a kereszténységgel.

2013. szept. 15. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Mai életünk szempontjából valóban mérvadóbb az Újszövetség.


Viszont az Ószövetség nélkül nem érthető meg. Ha forgatod a Bibliádat - lábjegyzetekkel együtt, feltűnhet, hogy rengeteg Ószövetségre történő utalás van az Újszövetségben. A pontosabb megértés érdekében érdemes ezeket kikeresni.


De ennél is fontosabb, hogy az Ószövetség szövegei tele vannak Jézusra történő utalásokkal, várakozásokkal, próféciákkal. Eleve a korleírás mutatja, mennyire szomjazták a Megváltót, hisz a rossz körülmények is erre mutattak (sok szorongatás a környező népektől, belső zsidó viszályok stb.). Ha nem látjuk át mindezt, nem értjük meg, hogy miért is a legfontosabb próféciák betöltője Jézus és miért is Ő az, Akire annyi száz éve vártak már. Kár, hogy sokan nem vették észre, hogy Ő az.


Jézus Krisztus a kereszténység lényege, egy személy, nem egy eszme. Fontos minél inkább megismernünk Őt, s ehhez siet segítségünkre a teljes Szentírás.

2013. szept. 20. 01:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!