Keresztények! Miért jó nektek ez a vallási diszkrimináció, amit csináltok? (tisztelet a kivételnek)
Fogalmam sincs miért épp most jutott eszembe, de gondolom kiírom ide.
Tehát hazánkban elméletileg vallásszabadság van, viszont én mégsem ezt tapasztalom. Aki nem a keresztény vallást követi, vagy épp semmilyen vallást nem követ, annak sok helyen egyszerűen nem tűrik meg a jelenlétét.
Egy barátom egy faluban él. Semmiféle nevet nem mondok, ezt ne is kérdezzétek. Ott a legtöbb munkahelyet keresztény emberek vezetik. Ezzel még nem is lenne gond, de van, ahol előírják, hogy ajánlott lenne megkeresztelkedni, és gyakorolni ezt a vallást. Aztán ha valaki mégsem teszi, azt kirúgják a pi.csába, persze nem ezzel az indokkal, hanem kitalálnak mást.
Én 12 éven keresztül egyházi iskolába járta. (általános + gimi) De nem azért, mert ebbe akartam, hanem nem volt más. Már akkor az összes itteni általános iskola egyházi volt, a gimnáziumot meg pont akkor átvette a katolikus egyház mikor oda kerültem. Máshova meg nem tudtam menni, mert kollégistának kellett volna lennem. Viszont végig a 12 év alatt ugyanazt tapasztaltam: a tanárok állandóan piszkáltak, pikkeltek rám, (pedig jó tanuló voltam)néha szünetben elhívtak és felolvastak nekem mindenfélét a bibliából, térítgetni próbáltak, és folyamatosan bántó megjegyzéseket tettek, fenyegetőztek, sulykolták belém, hogy én így egy bűnös ember vagyok. A töri tanár alig engedett érettségizni. (Persze volt 1-2 tanár akik csak a munka miatt vették fel a vallást, rájuk ez nem vonatkozik.) Mindezt azért, mert nem voltam hajlandó megkeresztelkedni, és a szüleim sem engedték. Én, és a családom más vallást követünk, és én tényleg ezzel tudok azonosulni, ezt tartom helyesnek, nem pedig a kereszténységet.
És még a sajátomon kívül rengeteg példát tudnék mondani. Többek között a nagy hungaristák sem néznek általában semmibe, mondván, hogy aki nem keresztény, az már nem is lehet magyar, mert a két dolog elválaszthatatlan. Ezt sem értem, István is csak kényszerből lett az, eredetileg valami sámánizmusban hittünk.
Kedves keresztények. Nyugtassatok már meg, hogy ez csak az érintett emberek hülyesége, nem pedig a vallásé. Ha jól tudom, benne van a bibliában is, hogy tűrjünk meg magunk mellett mindenkit, még az ellenségeinket is szeressük. (én még csak ellenség sem vagyok) Még a bűnösnek is "segíteni" kell, nem pedig eltiporni. Akkor ez most mi? Én elfogadom ha téríteni akarnak, udvariasan visszautasítom, és ennyi, nincs vele gond. De ez már túlzás.
FONTOS: nem áll szándékomban gyalázni és mocskolni a kereszténységet, csak választ akarok kapni a kérdésemre: most az egész vallás ilyen, vagy csak pár degenerált?
Szerintem nagyon jó meglátás. Viszont azt ne feledd, hogy az emberek, akiknek bár tetszik a vallásuk filozófiája, de személyiségükben semmi változás nincs, azok imádnak tetszelegni másoknak, őket hívják képmutatónak.
Tehát csak egy reális énkép esetén lenne igaz az, amit írtál, hogy ha nem tudja elfogadni és magáévá tenni azt a filozófiát, akkor lépjen tovább. Viszont Istennek semmi sem lehetetlen. Ha valaki tényleg befogadta őt a szívébe, akkor támaszt nyújt neki mikor újra és újra támadja a gonosz, mondjuk kísértés formájában.
11: Én feltételezem egy normális emberről a reális énképet. Akinek ez még 13-14 éves kora után sincs meg, azzal véleményem szerint valami gond van. "Istennek semmi sem lehetetlen" <- sajnos ez nekem megfekszi a gyomromat, én nem tudok ebben hinni. De elfogadom azt is, aki igen.
12: A filozófiára nem egy általános dologként gondoltam. A bibliának is, meg a többi vallásnak is megvan a saját filozófiája, így értettem. Egyébként olvastam, vannak jó gondolatok benne, és van olyan is amivel nem értek egyet. Igen, Gandhi nem véletlenül ismerte el Jézust. Viszont erre mondtam, hogy mindegy mit követsz, ha az építő jellegű. Jézus egy példa, de állítom, hogy ha mindenki Buddha tanításait követné, ugyanúgy beköszöntene mindenhova a béke. Vannak egyébként hasonló tanításaik is.
"Hallottam már önámításról, de azt a folyamatot nem értettem soha, hogy ilyenkor mi játszódik le egyesek fejében. Én soha nem lennék képes rá, az biztos."
Kedves kérdező! Nagyon kiegyensúlyozott az egész válaszod..., legalábbis első látásra annak tűnik. :-)
Szerintem a legtöbb ember ilyen-olyan mértékben önámító a világnézetében, akkor nem lenne az, ha a létező és fellelhető vallásos/tudományos igazságot a lehető legőszintébben, legpártatlanabbul és a legnagyobb alapossággal kutatná, ezzel megismerné azt belőle, melyet ma ismerni lehet.
Tudod mi az igazi "hitkérdés", mely megosztja az embereket? Nem az, amit te is említettél, miszerint "Azt úgysem tudja senki pontosan, hogy mi van a halál után, hogy jött létre a világ, stb." Mert ahogy mondod: "Ezekre a legtöbb vallás eltérő választ ad..." Nem, ezek csak részletkérdések, nem, ma nem ez az alapvető megosztó hitkérdés, hanem az, hogy hiszed-e, miszerint van EGY MEGISMERHETŐ igazság, vagy sem!!! Ha nem hiszed, ha netán agnosztikus vagy (ami nagyon népszerű, hiszen nem kell állást foglalni semmiben), akkor természetesen nem keresed, s oda húzol, ahol most vagy - ehhez nem kell más, csak nem elkötelezni magad konkrét tanok és igazságok mellett. Elég egy liberális emberi filozófiagyűjtemény.
"Azt a "szimpátia" dolgot úgy értettem, hogy minden vallásnak van ugye egy életfilozófiája. A legtöbbnek építő jellegű."
Szerintem meg a legtöbbnek nem építő jellegű hitelvei vannak. Ez jól látszik azon, ahogyan ezen vallásos csoportok tagjai bántak és bánnak egymással gyakran, ha bárminemű konfliktushelyzet adódik (ebbe beletartoznak a keleti filozófiák hívei is). Márpedig egy vallásos csoport valódi "jó gyümölcse" akkor és abban nyilvánulhat meg leginkább, ha bármikor és minden külső uszítás hatására megtudják őrizni a tisztaságukat, méghozzá világméretekben! Az egy dolog, hogy az ún. "békeidőben" szép szólamokat prédikálnak a szószékről, csakhogy az a legtöbb egyházban csupán az elmélet, vagy féligazság - mellé adnak jó adag mérget is. Márpedig hiába tiszta a pohárban lévő víz túlnyomó része, ha csak kis mérget is kevernek bele, annyi annak, aki megissza.
Azzal a "kereszténynek" állított 'életfilozófiával' én sem tudnék azonosulni, melyre általában "keresztényként" szoktak utalni a legtöbben, akik elutasítják őket, valószínű te is. Csakhogy - amint azt az előző válaszomban is írtam, nem szabad összemosni minden magát kereszténynek valló embert egymással. Te itt sem teszel különbséget, egy kalap alá veszel mindenkit, azokból kiindulva, akiket megismertél. Ha jól értettem, nem a bibliai igazság szellemében élő keresztényekből indulsz ki, hanem a hitehagyott egyházak tanításaiból és az ebből következő negatív cselekedeteiből. Ez pedig hiba.
"Ezekre a legtöbb vallás eltérő választ ad viszont senki nem tudja, hogy melyik igaz, kár is azon vitázni, hogy melyik a jobb és a rosszabb..."
Ennyivel is el lehet intézni, csak ez is egy tipikus önbecsapás. Ha ugyanis létezik egy intelligens "első ok", egy Isten, akkor léteznie kell megismerhető igazságnak is. Persze a buddhizmus válasza erre, hogy nincs szükség személyes Istenre. Bizonyos értelemben véve, elméletileg ateisták is, de persze a gyakorlatban szinte minden olyan országban, ahol ma gyakorolják a buddhizmust, vannak buddhista templomok és sztúpák, ahol a hívő buddhisták imádkoznak, áldozatokat mutatnak be és kifejezésre juttatják tiszteletüket Buddha és a boddhiszatvák képmásai és relikviái előtt. Buddha, aki soha nem állította magáról, hogy ő az Isten, a szó szoros értelmében isten lett.
Miért van ez így? Mert az emberek természetes viselkedésre az imádatra való hajlam, mert így vagyunk teremtve.
Azén meggyőződésem az hogy mindenki azt hisz és abban hisz amibe akar, ha ateista akkor pedig abban hisz. De egyetlen államnak se vallásnak sincs joga ráerőltetni bárkire is, a hitet vagy hitetlenséget.
Magam, részéről soha nem voltam vallásos, de ateista se voltam, mert nem is szerepelt a szókincsemben az a szó sokáig hogy Isten.
Ma 71 éves vagyok hiszem Istent, mint teremtő erőt, hiszem a lélek létezését és a halhatatlanság elérésének lehetőségét is-- de még sem váltam vallásossá.
Mert számomra az életben való hit az elsődleges, annak sokáig fen maradása. Az isteni Teremtő erőkkel ráérek akkor foglalkozni, amikor a lelkem elindul feléjük. Tegyék ŐK is a dolgukat és teszem én is a dolgomat itt a földön amíg élek, mint kézzelfogható valóság.
Ha még is eszembe jutnak kimegyek a szabadba ahol senki nem jár és a gondolataimmal messzire szállva reájuk gondolok, és megköszönöm, hogy vigyáznak az életre még mindig...
Megvetem a bigottságot, fanatizmust és az erőszakos térítéseket, még jobban haragszom azért ha egyetlen iskola van és ott bármilyen vallást rá erőszakolnak a gyermeki elmére.
A gyermekkorban nem vallási dogmát kell tanítani hanem az életre kell felkészíteni, tudásban és erkölcsileg egyaránt.
14.: Épp edzésről jöttem, testileg és lelkileg offon vagyok, de igyekszek átgondoltan válaszolni erre az igazán összetett kommentedre:)
Erről a ma fellelhető vallások kutatásáról nekem valahogy a spirituális sátánizmus jutott eszembe. Ők áttanulmányozták a lehető legősibb vallásokat(Egyiptom, Sumér, Yezidik, Görögök, stb) és rájöttek, hogy a nagy részük megegyezik, csak épp a dolgok elnevezése más. Kiszedték belőle a sallangot, meghagyták a lényeget, ami tényleg megegyezik, és így megkapták az emberiség legelső vallásainak esszenciáját. Ezt csak érdekességként írtam, hogy ilyen is van :D
Szóval: akkor én most tulajdonképpen hívő vagyok, mindig is hittem, hogy van egy darab igaz út(amihez jól írod, szerintünk nincs szükség személyes istenre). De ez nem zárja ki az én felvetésemet: a világnézeted határozza meg, hogy hogyan alakul ki benned a meggyőződés erről a bizonyos igazságról. Nem véletlenül van sokféle feltevés, nem gondolhatja mindenki ugyanazt, az embereknek nem kollektív tudatuk van.
A hitelvek azért szerintem építő jellegűek többségben, csak sok ember nem tartja be őket, így alakulnak ki az említett rosszabb közösségek. De például a buddhizmusban szerintem jól működik amit említettél, én legalább is még nem hallottam, hogy mi kezdeményeztünk volna egy konfliktust akár közösségen belül, akár másik közösséggel.
Tévedés, hogy minden keresztényt egy kalap alá veszek. Ha a kérdésemből így jött le, akkor elnézést, most korrigálom. Az általam ismert keresztények nagy része ilyen. De lehet, hogy csak én körülöttem gyűltek össze, és máshol jobb az arány. Mindenesetre pozitív példa meglepő módon az egyik hittan tanárnőm. Egy fiatal nő volt, mi voltunk az első osztály akit tanított. (10.-es voltam) Vele az órák is inkább ilyen beszélgetősek voltak, de nagyon érdekes volt, nem az a hagyományos "tanuld meg ezt meg ezt és következő órán dolgozat" típusúak. Megvitattuk mindig az osztállyal a témához kapcsolódó dolgokat, beszélgettünk róluk. Amikor megtudta hogy buddhista vagyok, gyűjtőmunkát kért róla:D Szerintem ilyen lenne a követendő példa. Tökéletesen követte a vallását, de nem próbálta rám erőltetni, inkább érdeklődött, és lehetett vele intelligensen beszélgetni róla. Sajnos ő volt az egyetlen ilyen hittanárom.
Az önbecsapás szerintem egy kicsit túlzás. Buddha egy tiszteletre méltó ember volt, aki hatalmas tudást szerzett meg, és adott tovább. Nincs rá szükség, hogy isten(ek)ben higgyünk, viszont tiltva sincs.
"Mert az emberek természetes viselkedésre az imádatra való hajlam, mert így vagyunk teremtve." <- ebben nem kételkedtem soha.
Mami: szóval te egy úgynevezett saját úton jársz, ha jól gondolom. Ez jó dolog.
A 16-os válaszod pedig 100% igazság :)
Téged Buddhistának neveltek fel... őszintén? Nem tartom helyesnek azt, hogy bármilyen hitvilággal megtöltsük a gyermeki fejeket.
Általában személy szerint minden vallást elvetek, esetleg egy-egy tanításukat tartom figyelemre méltónak, amely emberségre, őszinteségre, békességre tanít.
azon kívül minden vallási szöveg egy nagy nagy mese. Három dolog vagy fogalom igaz bennük-- bár egyiknek sincs halvány gőze se arról, hogy valójában milyen is bármelyik.
ez pedig a Teremtők, a lélek, és a halhatatlanság elérésének lehetősége. De hogy mi vár az emberre a halál után az végképp egy nagy mese mindegyik részéről.
Pár évvel ezelött elmentem meghallgatni a buddhista Két-konferenciát aminek a témája a halál és a reinkarnáció volt-- de mivel egy nagy nagy zagyvalék volt a magyarázata miképp fér bele egy 180 magas lélek egy magzati testbe, megkérdeztem, hogy szerinte mi a lélek és miből áll? még zavarodottabb lett a válasz rá, hogy a végén belesült.
Tudod nekem volt egy nagyon ritka képességem és egy életen keresztül használtam egészen 50 éves koromig amikor is abba hagytam és annak köszönhetően sok mindent másképp látok. Ezt el is mesélem a két blogomban.. életemben hallgatnom kellett róla mert a ruszkik elvittek volna már gyermekként is.Aztán azért hallgattam, mert úgy éreztem nem érdemli meg az emberi világunk-- de mióta beáramlott több mint száz meseféle és ezzel tömik a magyarok fejét-- még az ősi vallásunk is természet és élet-közelibb volt, mint bármelyik hitgyüli vagy nagy vallás.
Mivel látom érdeklődő vagy igy ha van kedved olvass bele-- de ha lehet sorban, mert úgy érthetőbb 1, -2, -3,-4. üdv mami
( [link]
( [link]
Hú Ha! itt nem lett volna szabad beírni a saját blogot-- eltévesztettem azt hittem a levelező oldalon vagyok, mert közben itt kotyogott a fülembe a kisebbik unokám.
Na majd kapok a moderátortól! Remélem most épp nyaral!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!