Valaki elmagyarázná nekem tömören és érthetően a protestansizmus lényegét? És a reformációét? Különbség? Stb?
Nem teljesen vagyok tisztában vele. :-)
Nagyon köszönöm.
A protenstantizmus egy összefoglaló név.
Így hát sok közös vonásuk nincsen.
Talán csak annyi, hogy bevezették a nemzeti nyelvű igehírdetést, amikor a katolikus egyház még latin nyelvű volt. Nem ismerték el a pápát, meg hasonlók.
Ezen belül vannak reformátusok (kálvinisták), evangélikusok (lutheránusok), anabaptisták, unitáriusok és még számos irányzat. Mind mind másban nem ért egyet a katolikus egyházzal. Közös vonásuk elég kevés van. Legalábbis olyan, ami a katolikusokkal nem közös.
Kedves Kérdésfelvető!
A protestantizmus (latin eredetű szó) mint gyűjtőnév alatt a keresztény egyházak azon fő ágát értjük, amely a reformáció következtében a 16. században a katolikus egyháztól különvált. Ilyen értelemben tehát a reformáció volt a protestantizmus "szülőanyja".
Maga a protestálás név onnan ered, hogy amikor az 1529. évi speyeri birodalmi gyűlésen a reformáció híveire hátrányos határozatot hoztak, amely szerint azok a rendek, amelyek addig a wormsi határozatot megtartották, azok ezentúl is tartsák meg, amelyek pedig nem tartották meg, azok minden további újítással hagyjanak fel és a misetartást engedjék meg, ezen határozat ellen a szász választó öt másik fejedelemmel és 14 birodalmi várossal együtt ünnepélyesen tiltakozott, protestált és ezen protestációban ügyüket a császár, az összehívandó egyetemes vagy német zsinat és minden részrehajlástól mentes keresztény bíró elé fellebbezték. A protestálás kifejezés tehát tiltakozást jelent.
Később a protestantizmus név alá befoglalták mindazokat, akik a reformáció elveit elfogadták, vagyis akik elfogadták azon nézetet, hogy a keresztény vallásnak egyedüli alapja a minden emberi tételtől és tekintélytől függetlenül magyarázandó Szentírás. Ezt az elvet nevezik: "SOLA SCRIPTURA" elvnek. A másik fontos tanítása: a hit által való megigazulás tana, vagyis, hogy az üdvösség minden papi közvetítés s minden érdemünk nélkül, ingyen, Isten kegyelméből adatik.
Az egész reformáció ebből a tanításból indult el, amikor
Luther Márton Ágoston-rendi szerzetes 1517. október 31-én Wittenbergben kiszögezte a vártemplom kapujára, 95 pontból álló vitairatát, amelyben közhírré tette saját álláspontját, hitet téve az egyedül hit általi üdvözülés tana mellett, és elítélve a búcsúcédulák árusítását.
Luther eredetileg nem akart elszakadni a Római Egyháztól, csupán a bűnbocsánat körül elterjedt téves nézetek megváltoztatására akarta felhívni a figyelmet.
Az egyes hitcikkeknek, különösen az úrvacsorára és az eleve elrendelésre vonatkozóknak, különbözőképen való magyarázása folytán a protestáns egyház már a 16. században külön evangélikus (lutheránus) és külön református vagy kálvinista egyházzá szakadt szét, mely szakadást a dordrechti zsinat határozatai még erősebbé tettek. Később mindkét egyház keblében ismét kisebb felekezetek és pártok keletkeztek, de összes elágazásai a protestáns egyháznak abban egyetértenek, hogy a római katolikus egyház csalhatatlan és egyedül üdvözítő voltának ellentmondanak és ebből következően a csalhatatlan pápa és püspökök főhatóságát, Szűz Mária és a szentek segítségül hívását, a szerzetesi és papi fogadalmakat, a búcsújárást, a miseáldozatot, a tisztítótűzről szóló tant, a jó cselekedetek érdemszerűségét elvetik.
Remélem tudtam segíteni!
Üdvözlettel: Péter
Bibliaház Gödöllő
Egyszerűbben és érthetőbben:
A protestantizmus a XVI. századi Európában indult el, és az volt a célja, hogy megreformálja a római katolikus egyházat. A protestáns szót először Luther Márton követőire alkalmazták az 1529-es speyeri birodalmi gyűlésen. Ma már általában mindenkit protestánsnak neveznek, aki követi a reformáció tanait és céljait.(Egyetlen kivétel ezalól Jehova Tanúi vallása, mert ők nem lépnek fel egyetlen egyház ellen sem és egy vallási enciklopédia szavaival élve Jehova Tanúi egyedülálló egyház(The Encyclopedia of Religion), tehát ők nem alkotják a protestáns egyházak részét). Visszatérve: Egy szótár szerint protestánsnak nevezhető az a személy, aki "olyan egyházhoz tartozik, amely tagadja a pápa egyetemes hatalmát, és amely tanítja a reformáció alapelveit: a hit általi üdvözülést, az egyetemes papság elvét(minden hívő pap), és hogy a Biblia a kinyilatkoztatott igazságok elsődleges forrása"(Merriam-Webbster's Collegiate Dictionary, 11th Edition)
Remélem tudtam segíteni.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!