Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Ezekiel megprofetalta Tirusz...

Ezekiel megprofetalta Tirusz lerombolasat. Bizonyitja-e ez, hogy a Biblia igaz?

Figyelt kérdés

Ezekiel 26.

Ott leirja, ahogyan leromboljak a varost:Nagy Sandor a varos romjait a vizbe veti, stb.


Ezt talaltam:


Kr.e 585-ben - tehát egy évvel a prófécia keletkezése után – Nabukodonozor babilóniai király lerohanta Tíruszt, amely igen kívánatos zsákmány volt a szemében. A város a Libanon-hegység tövében terült el, és a földközi-tengeri térség legjobb kikötője volt az övé. 13 évi ostrom után (Kr.e 573) Nabukodonozor elfoglalta és kifosztotta a várost (Ótíruszt). Ezzel Tírusz bekerült az újbabilóniai birodalomba. Azután Kr. e. 539-ben Kürosz, a perzsa birodalom alapítója és királya elfoglalta a Babilon Birodalmat. Ezzel Tírusz perzsa uralom alá került. Az 1. és 3. prófécia ezzel beteljesült, (így a kortársak láthatták a beteljesedés egy részét, amely igazolta számukra az igaz voltát)de az egykori metropolis romjai és maradványai még mindig léteztek.

Negyed évezred múltán a prófécia további részletei is beteljesedtek. Kr.e. 334-ben, tehát az ítélet elhangzása után 252 évvel, a macedón Nagy Sándor Perzsia ellen vonult, és Granikosznál legyőzte a perzsa satrapákat, Kr.e. 333-ban Issusnál III. Darius perzsa királyt. A perzsa király legyőzése után dél felé vonult Egyiptom ellen, és felszólította a főniciai városokat, hogy adják meg magukat, és nyissák meg előtte kapuikat. A városok egymás után kerültek a kezére, csak Tírusz városának a sziklaszigeten épült része (Újtírusz) nem adja meg magát. A szigeten fekvő város jól meg van erősítve, és magas falak védik. Sándor figyelemre méltó és egyedülálló haditechnikát alkalmaz, hogy a szigetet meghódítsa. A szárazföldön lévő Ótíruszt leromboltatja, és a város romjaiból hatvan méter széles gátat épít a tengerszoroson át, amely a régi várost az újtól elválasztja. Mivel az egykor hatalmas Tírusz kövei és törmeléke nem bizonyultak elegendőnek, a régi város földjéből is szórat a tengerbe. A közel kilométernyi gát építését úgy biztosítja, hogy mozgatható védőpajzsokkal, ún. „teknősbékákkal” látja el. „... és tölt ellened sánczot, és emel ellened paizs-fedelet.” (Ezék. 26.8c). Az utászok a parton mozgatható, többemeletes lövésztornyokat (helopokat) építenek íjászok és könnyű tüzérség számára: „...és állat ellened tornyot...” (Ezék. 26.8b). Ezek a legmagasabb ostromtornyok, amelyeket a haditechnika vala is ismert. 20 emeletesek, és 50 méteres magasságukkal messze a város falai fölé nyúlnak. Hét hónapos előkészület után ezek a szörnyetegek nehézkesen, de feltartóztathatatlanul gördülnek Tírusz felé, és ezzel megpecsételték a város sorsát. (…)

Mellesleg szólva Nagy Sándornak éppenséggel nem állt szándékában bibliai próféciákat beteljesíteni, mégis – ahogy történetileg bizonyított – mintegy 250 évvel a prófécia elhangzása után Isten ítéletének végrehajtója lett Ótírusz felett. Ha az 1. és a 3. prófécia már Nabukodonozor által beteljesedett, úgy Nagy Sándor volt az, aki által a 2. és 4. prófécia ugyancsak szó szerint megvalósult.(...)


Milyen magyarazat lehetseges erre?


2013. febr. 11. 19:07
1 2
 11/19 lsandor ***** válasza:
37%
Ha csak egy ilyen példa lenne a Bibliában, akkor még talán mondhatnánk azt, hogy véletlen, de mivel számtalan ilyen van(ide lehet sorolni Babilon elestét is) ezért biztosan állítható az, hogy ez a könyv, csakis Istentől származhat
2013. febr. 13. 07:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 hollófernyiges ***** válasza:

Nagy Sándor nem rámpát épített a falakhoz, hanem töltést a városon fekvő szigethez (az te szövegedből indulok ki, nem kerestem meg az eredeti ostromleírást :) A falak tetejéhez rőzséből és földből épített rámpa szintén elég régi dolog, csak időigényes, ezért nem mindig használták. De az asszírok más ismerték:

[link]

És a rómaiak is (akik amúgy is nagy mérnökök voltak):

[link]

[link]

Szóval Ezékiel nem az ujjából szopta (vagy isteni látomásban látta a teljesen ismeretlen dolgot), hallott ő már várostromról azelőtt is.

Egyébként ha egy keskeny töltés vezetett a városhoz, akkor a józan ész alapján vagy ostromtornyot használtak, vagy rámpát amin felmehetnek a katonák, mert a kettő nem fér el egymás mellett és a tornyot nem lehet feltolni a meredek lejtőn.

2013. febr. 13. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 hollófernyiges ***** válasza:
62%

Ja, és a nyúl még mindig nem kérődző :)

[link]

2013. febr. 13. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 munyamunya ***** válasza:

A nyúl ú.n. "külső kérődző", vagyis az egyszer már a bélrendszerén áthaladt táplálékot újra megeszi. Így tudják a vakbelében élő mikroorganizmusok lebontani a cellulózt. (cökotrófia jelensége)


lsd. pl. itt:

[link]


és itt:

www.agr.unideb.hu/oktatas/.../7.f%20A%20házinyúl%20etológiája1....


"A nyulakra jellemző a cökotrófia jelensége. A nyulak, és általában a nyúlfélék cökotrófiáját (álkérődzés) az jellemzi, hogy a bélcsőben kétféle bélsár képződik, amelynek az egyikét az állat rendszeresen elfogyasztja. Az elfogyasztásra alkalmas bélsarat lágy bélsárnak vagy cökotrófnak, amelyet pedig nem vesz fel a nyúl, kemény vagy valódi bélsárnak nevezik. A lágy bélsár 5-10 kicsiny golyóból álló és fürt formájában megjelenő bélsárkonglomerátum, amit vékony nyálkaburok tart össze.

A lágy bélsarat a végbélnyílásban való megjelenéskor az állat beszívja a szájába, majd rágás nélkül lenyeli a gyomrába, ami ott önálló golyócskákra esik szét és keveredik a gyomortartalommal. A lágybélsár-evés tulajdonképpen táplálóanyag újrafelvételi folyamat, amely során fehérjéhez, vitaminokhoz és ásványi anyagokhoz jut az állat."

2013. febr. 13. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 hollófernyiges ***** válasza:
62%

Vagyis:

-nem tartozik a Kérődzők (Ruminantia) alrendbe

-nincs bendője

-a táplálékát nem rágja meg újból

effektíve az ürülékét eszi meg újra amit egy költői vénával megáldott zoológus külső kérődzésnek nevezett el, és ezen alapszik az érvelésetek?

De ez itt offtopic.

2013. febr. 13. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 munyamunya ***** válasza:

Valóban off, ezért elnézést, csak még annyit:


A Teremtő nem emberek által alkotott, latin elnevezésekkel tudományosított kategóriákban gondolkozik, nincs korlátozva a mi felismeréseink által. Ő alkotta az élőlényeket, Ő tudja legjobban, mi hogyan működik. A kérődzés lényege az, hogy az állat újra feldolgozza az egyszer már megemésztett táplálékot, és teljesen mindegy, hogy mi emberek ezt minek nevezzük.

2013. febr. 13. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 A kérdező kommentje:
De Nagy Sandor ostromtornyot is hasznalt, nem?
2013. febr. 13. 19:03
 18/19 hollófernyiges ***** válasza:

Nyúlügy: a kérődzéskor nem a megemésztett táplálékot eszi meg még egyszer, hanem az egyszer lenyeltet rágja újra hogy jobban megemészthesse. De egyébként a nomád zsidók valószínűleg az állandó rágómozdulatok miatt sorolták a tehén mellé a nyulat, nekem nincs is ezzel bajom, nyilván más szempont szerint rendszereznek mint egy svéd vidéki úriember. Én inkább azon problémázok ha szavakba kapaszkodva próbálnak mondvacsinált magyarázatokat gyártani. Ne érts félre, nem veled van bajom, hanem az amerikai vallási fanatikusokkal, akik úgy kapargatják össze az érveket, hogy szó szerint értelmezhessék a Bibliát és nem veszik észre amikor már nevetségesek lesznek (lásd még a páraburok a vízözön előtt és hasonló elméletek).

Türosz: ezt mondja Ezékiel: "állat ellened tornyot, és tölt ellened sánczot, és emel ellened paizs-[fedelet.]"

Nem értem miért kell ebbe belevenni Nagy Sándort? Nabukodonozor a 12 éves ostrom alatt a fenti dolgokat valószínűleg mind megcsinálta, csak nem maradt fent leírás róla. Minden hosszú ostromot így csináltak (plusz aláaknázás, létrás rohamok, rothadó hullák városba dobálása), Nagy Sándor esetében is csak a tengerbe épített töltés volt az újdonság.

2013. febr. 14. 08:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 lsandor ***** válasza:

3Móz 11:6: ’A mezei nyúl kérődző.’ Bár ezt az állítást egyes kritikusok hosszú időn át támadták, végül az angol William Cowpernek a XVIII. században sikerült megfigyelnie a nyúl kérődzését. Ennek szokatlan módját az 1940-ben megjelent Proceedings of the Zoological Society of London című mű írja le (110. köt., Series A, 159—63. o.).


François Bourlière (The Natural History of Mammals, 1964, 41. oldal) ezt mondja: „Az [élelem] ’felfrissítése’ a nyulaknál, vagyis hogy az étel kétszer halad végig a beleken, nem csupán egyszer, általános jelenségnek tűnik a házinyulaknál és a mezei nyulaknál. A háziasított nyulak általában rágás nélkül eszik meg és nyelik le éjszaka a táplálékukat, ami reggelre körülbelül félig megtölti a gyomrukat. A vad nyúlnál az [élelem] felfrissítése naponta kétszer zajlik le, és ugyanerről számolnak be az európai mezei nyúlnál is.” Ezzel kapcsolatban a Mammals of the World (írta E. P. Walker, 1964, II. kötet, 647. oldal) című mű megállapítja: „Ez ugyanaz [a folyamat] lehet, mint a ’kérődzés’ a kérődző emlősöknél.”

2013. febr. 17. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!