Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Miről szól a buddhista vallás/...

Miről szól a buddhista vallás/életfilozófia?

Figyelt kérdés
Akárhány buddhistát megkérdeztem, senki sem adott választ. Mindenki csak Buddha útjáról mesélt a megvilágosodás felé, de sosem lyukadnak ki magának a vallásnak a gyakorlati megvilágosodása, az életfilozófia lényege felé, vagy arra, hogy nekik speciel mi a céljuk ezzel.
2013. jan. 26. 22:21
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Mert a buddhizmusnak is több ága, filozófiája van. A cél kb elérni a megvilágosodást, elkerülni a fájdalmas ujjá születéseket, hogy aztán eljuthass a nirvanába.

Az ember vágyakozik, a vágyakozások miatt születik meg újra és újra, ezért le kell mondanunk a vágyainkról. Röviden kb ennyi.

2013. jan. 26. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Megszabadulni a szenvedésektől.
2013. jan. 28. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

A buddhista világkép azon alapul, h mindig elégedetlenek vagyunk(önmagukkal, másokkal, a világgal), mert sosincs az, aminek szerintünk lennie kéne. Ezt az elégedetlenséget hívják a buddhisták szenvedésnek. A cél az lenne, hogy belássa az ember, h nem jó folyton elégedetlenkedni, mert ezzel magának is árt (hiszen nyugtalan lesz, esetleg depressziós), meg a körülötte lévő embereknek is árt (viták, összetűzések keletkeznek, amik akár háborúhoz is vezethetnek). És hogy mindezt a sok bajt elkerüljük, észre kell venni, amikor elégedetlenek vagyunk és azt szeretnénk hogy a dolgok máshogy legyenek, és feltenni a kérdést, hogy 1. tudunk-e változtatni a dolgokon mi magunk (ahelyett, hogy csak elégedetlenkednénk), 2. ha tudunk, mérjük fel a változtatás hatásait, tényleg jobb lesz-e nekünk és másoknak(!) ettől, 3. ha pedig nem tudunk, akkor fogadjuk el a helyzetet (ahelyett, hogy elégedetlenkednénk), hiszen magán a helyzeten nem tudunk változtatni, de a hozzáállásunkon igen.


És akkor ez lenne a buddhista életfilozófia lényege, hogy a lehető legkevesebbet ártsunk magunknak és másoknak. Ennek érdekében, persze, mindig nagyon oda kell tudni figyelni, hogy mi is történik, kinek mi lenne jó, és nem hagyni hogy ezt az odafigyelést elhomályosítsa az az elképzelés, h hogyan kéne lennie a dolgoknak.


Ezt a hozzáállást klasszul bemutatja ez a honlap: [link]

2013. febr. 16. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim válasza:
Árnyalnék. Az első kommentből kiindulva: ahány iskola, annyi út. Van, amelyik a vágyak kioltásán jkeresztül tudja a megvilágosodást. Van, amelyik azt mondja, hogy az ember vágy-lény, de a vágyai rossz irányúak. A buddhizmus (általános és közös) lényege iskolától függetlenül szerintem a tudat megismerése. Ezért is mondják tapasztalati "vallásnak", nem hitvallásnak. Ilyeténformán nem is vallás, mert nem vallunk (hiszünk) semmit, csak tapasztalunk. Van, ki azt mondja, még buddhizmus sem létezik. Meditáció van. A meditáció pedig nem azt jelenti, hogy gondolkodsz vmin, ahogy azt a népnyelv elterjesztette (meditálgatok, mit csináljak holnap :) hanem a gondolatfolyamot, ami 24 órában megy a fejedben, azt megszüntetni. A buddhisták azért nem beszélnek róla, mert nem lehet. Pont az a lényege, hogy nem egy elméleti dolgo. A legnagyobb mesterek szinte minden kérdésedre azt felelik: ülj le és meditálj. A gondolkodás a buddhizmus halála. Persze vannak tanítások is, de azok a meditáció hatására épülnek be, érnek valamit, ha csak dumcsizunk róla, attunk egy pofont a carnak :) Én mindenkinek javasolnám, hogy akár csak rövid ideig életében, de meditáljon: tudatának egy olyan harmónikus állapotát ismerheti meg ezáltal, amit máshogy egyáltalán nem tudna. Remélem, kicsit tudtam segíteni... de tényleg nem lehet róla beszélni.
2013. ápr. 5. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!