Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mi a különbség és a hasonlóság...

Mi a különbség és a hasonlóság Jehova tanúi és a Mormon egyház között?

Figyelt kérdés
2012. okt. 1. 23:25
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
65%

JT: Bibliát tanulják, az ott található tanítást fogadják el.

M: A Mormon könyvét tanulják, bár elfogadják a Bibliát is, noha vannak ellentétek a két könyv között.


Hasonlóság: Térítő munkával toborozzák a híveket világszerte.

2012. okt. 2. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 Andizsuzsi ***** válasza:
100%
Körülbelül mint a csersznye és az eper között.
2012. okt. 2. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

Ég és föld.


A Mormon egyházról röviden:

-Hivatalos neve Az Utolsó Napok Szentjeinek Jézus Krisztus Egyháza. E név magyarázata: hisszük, hogy Jézus Krisztus a megváltó, és hogy az "utolsó napokban" élünk, tehát közel van a második eljövetel. A Bibliában Krisztus követőit szenteknek hívták.

-A "mormon egyház" pusztán becenév, a Mormon Könyve kapcsán ragadt rá az egyházra. A Mormon Könyve egy, a Bibliával azonos tanításokat tartalmazó és vele párhuzamosan íródott könyv, amely szintén Jézus Krisztus megváló voltát támasztja alá. Mormon egy ókori történetíró volt, azért az ő nevét viseli ez a könyv, mert ő volt, aki a feljegyzéseket összerendezte, a Mormon Könyvét összeállította.


A Jehova Tanúit nem igazán ismerem, erről nem tudok nyilatkozni. Különbség például az, hogy nekünk, mormonoknak, semmi bajunk a vérátömlesztéssel.

2012. okt. 2. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
0%

A mormonok és a politika

Az Utolsó Napok Szentjeinek Jézus Krisztus Egyháza a Christian Century című folyóirat beszámolója szerint arra buzdítja a tagjait az Egyesült Államokban, hogy vállaljanak tevékenyebb szerepet a politikában. Az Utolsó Napok Szentjei legfelsőbb tanácsa, a Legfelsőbb Elnökség nemrég közreadott egy levelet, melyben arra ösztönzi a tagjait, hogy „készségesen szolgáljanak iskolaszékekben, városi és megyei önkormányzatokban és bizottságokban, állami törvényhozási testületekben, valamint más, felsőbb hivatalokban, ahova választás vagy kinevezés útján kerülhetnek, beleértve ebbe, hogy tetszésük szerint valamelyik politikai párthoz tartozzanak”.


Az már elég baj, hogy nem a biblia nyújtja a tanítást.

s ezt minden biblia olvasó tudja.

Aki biblián kívüli dolgokat tanít azon a bibliában leírt átkok fognak beteljesedni Jelenések könyve szerint.

2012. okt. 2. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
0%

A mormonok és a Biblia

„Hisszük, hogy a Biblia Isten igéje, amennyiben jól van lefordítva” — jelenti ki a nyolcadik bekezdés a mormon Articles of Faith-ben (az egyház hittételei). Ám hozzáteszi: „ Azt is hisszük, hogy Mormon könyve Isten igéje.” Sokan azonban csodálkoznak, hogy miért van szükség egyéb írásokra.

Bruce R. McConkie elder megerősítette ezt: „Nincs még egy nép a földön, amely olyan nagy becsben tartaná a Bibliát, mint a [mormonok] . . . De úgy gondoljuk . . ., a Biblia nem tartalmazza mindazt, ami szükséges a megmentéshez.” Gordon B. Hinckley elnök a What of the Mormons? című rövid értekezésében az írta, hogy a számos különböző szekta és egyház léte „arról tesz tanúságot, hogy a Biblia nem kielégítő”.

Az Utolsó Napok Szentjei írók komoly kételyeket fejeznek ki a Biblia megbízhatóságát illetően az állítólagos kihagyások és fordítói tévedések miatt. James E. Talmage mormon apostol az A Study of the Articles of Faith című könyvében erre buzdít: „Ezért az olvasó tisztelettudóan és imateljes gonddal olvassa a Bibliát, s folyton keresse a Szellem fényét, hogy különbséget tehessen az igazság és az emberek tévedései között.” Orson Pratt, egy korai mormon apostol továbbment: „Ki tudja, hogy az egész Bibliának akár csak egy verse is megmenekült-e a beszennyeződéstől?”

Úgy tűnik azonban, hogy ebben a kérdésben a mormonok nincsenek tisztában minden ténnyel. Az igaz, hogy a Biblia szövegét az évek során ismételten lemásolták és lefordították. Mégis elsöprő bizonyítékok vannak a tisztaságára. Több ezer korai héber és görög kéziratot vizsgáltak meg tüzetesen a Biblia újabb példányaival párhuzamosan. Az i. e. II. századból való holt-tengeri Ésaiás-tekercseket például összehasonlították egy kézirattal, mely körülbelül ezer évvel később keletkezett. Vajon becsúsztak súlyos tévedések? Ellenkezőleg, az egyik tudós elemzése kijelentette, hogy a néhány eltérés, amit találtak, „a toll nyilvánvaló megcsúszásaiból és helyesírási módosulásokból állt”.

Sir Frederic Kenyon, a British Museum korábbi igazgatója, miután egész életében beható tanulmányokat folytatott, kijelentette: „ A keresztény ember kezébe veheti a teljes Bibliát, és félelem vagy habozás nélkül állíthatja, hogy Isten igaz Szavát tartja a kezében, melyet az évszázadok során lényeges veszteség nélkül adtak át nemzedékről nemzedékre.” Így a zsoltáros szavai még ma is igazak: „ Az Úr beszédei tiszta beszédek, mint földből való kohóban megolvasztott ezüst, hétszer megtisztítva” (Zsoltárok 12:7). Tényleg szükségünk van ennél többre?

„Ti balgák — korhol a Mormon könyve a 2Nefi 29:6-ban —, akik ezt mondjátok: Még egy Biblia, van már egy Bibliánk, és nincs szükségünk több Bibliára.” Sok mormon azonban eltűnődik Pál szigorú szavain, melyek a Bibliában a Galátzia 1:8-ban vannak feljegyezve: „De ha szinte mi, avagy mennyből való angyal hirdetne is néktek valamit azon kívül, a mit néktek hirdettünk, legyen átok.”

Az Utolsó Napok Szentjei tudósok kifejtik, hogy az új írás nem lép túl a Bibliában kijelentetteken, hanem azoknak csak a tisztázása és kiegészítése. „Nincs feszültség a két könyv között — írja Rex E. Lee, a Brigham Young Egyetem rektora. — A Biblia és a Mormon könyve is ugyanazt a tervet tanítja a megmentéssel kapcsolatban.” Vajon megegyeznek ezek a könyvek? Vizsgáljuk meg a mormon tervet a megmentéssel kapcsolatban.

„Amilyen most Isten, olyanná válhat az ember”

„Habár mi nem emlékszünk rá — magyarázza Lee —, szellemekként léteztünk ez előtt az élet előtt.” Az Utolsó Napok Szentjei örök fejlődésről szóló hitnézete szerint szigorú engedelmesség által az ember istenné válhat — olyan teremtővé, mint amilyen Isten. „Maga Isten valaha olyan volt, mint amilyenek mi vagyunk most, és ő most egy felmagasztalt Ember, és odafönn az égben trónol — jelentette ki Joseph Smith. — Meg kell tanulnotok, hogyan legyetek ti magatok Istenekké . . . ugyanúgy, ahogyan minden Isten csinálta előttetek.” Lorenzo Snow mormon próféta ezt mondta: „ Amilyen az ember most, Isten is olyan volt valamikor; amilyen most Isten, olyanná válhat az ember.”

Ilyen jövőt tárnak fel a Biblia oldalai? Az egyetlen ajánlat az istenség elnyerésére, amelyet valaha is feljegyeztek ezeken az oldalakon, az Sátán, az Ördög üres ígérete volt Éden kertjében (1Mózes 3:5). A Biblia rámutat, hogy Isten azért teremtette Ádámot és Évát, hogy a földön éljenek, és azt az utasítást adta nekik, hogy hozzanak létre egy tökéletes emberi családot, mely örökké él majd ott boldogságban (1Mózes 1:28; 3:22; Zsoltárok 37:29; Ésaiás 65:21–25). Ádám szándékos engedetlensége bűnt és halált hozott a világba (Róma 5:12).

A Mormon könyve azt állítja, hogy ha Ádám és Éva, a korábbi szellemek bűntelenek maradtak volna, gyermektelenek és örömtelenek lettek volna, egyedül a Paradicsomban. E könyv változata szerint tehát az első házaspár bűne magában foglalta a szexuális érintkezést és a gyermekszülést. „ Ádám azért bukott el, hogy emberek lehessenek; az emberek pedig azért vannak, hogy boldogok legyenek” (2Nefi 2:22, 23, 25). Az égben levő szellemekről ezért azt mondják, hogy ők a bűnös földön való élet lehetőségére várnak — s ez egy szükséges lépés a tökéletesség és az istenség felé. Az Ensign című Utolsó Napok Szentjei folyóirat kijelenti: „Inkább nagy értékeléssel, mintsem megvetéssel tekintünk arra, amit Ádám és Éva tett.”

„Ez a tantétel [hogy az ember a szellemi teremtésben létezett] — mondja Joseph Fielding Smith, Joseph Smith testvérének az unokája — a Bibliában csak homályosan ismerhető fel . . ., mivel a Bibliából sok érthető és értékes dolgot elvettek.” Továbbá kijelenti: „Ez a hitnézet egy kinyilatkoztatáson alapul, melyet az Egyház 1833. május 6-án kapott.” Tehát bár elfogadják a Biblia tekintélyét, ha eltérés mutatkozik, az Utolsó Napok Szentjeinek tantétele szükségszerűen nagyobb fontosságot tulajdonít saját prófétái szavainak.

A Mormon könyve — a hit talpköve

Joseph Smith úgy dicsőítette a Mormon könyvét, mint amely „minden könyv között a legpontosabb a földön, és vallásunk talpköve”. Azt mondják, írásainak forrása egy aranylemezekből álló sorozat volt. Tizenegy mormon bizonyságot tett arról, hogy látta a lemezeket. Smith azonban azt állította, hogy a dokumentum befejezése után a lemezek felvitettek az égbe. Így nem lehet őket elérni szövegelemzés céljából.

A The Pearl of Great Price (lásd a 20. oldalon levő bekeretezett részt) beszél egy bizonyos Charles Anthon nevű professzorról, akinek megmutatták néhány felirat másolatát, ő pedig hitelesnek nyilvánította azokat, a fordítást pedig pontosnak jelentette ki. Ám amikor elmondták neki a lemezek eredetét, a beszámoló szerint a professzor visszavonta véleményét. Ez a történet azonban úgy látszik, ellentmond Smith azon állításának, hogy egyedül neki adatott meg, hogy lefordítsa a lemezek nyelvét, „az ismeretet, mely el volt veszve a világ számára”. Vajon igazolhatta volna Anthon professzor egy szöveg pontosságát, ha el sem tudta volna olvasni, s így le sem tudta volna fordítani?

A Mormon könyve sokat idéz a Biblia King James-féle fordításából, annak shakespeare-i angol nyelvezetén, mely már Joseph Smith napjaiban is régiesnek számított. Néhány olvasót nyugtalanít az a tény, hogy a Mormon könyve, ez a „legpontosabb” könyv legalább 27 000 szót vesz át közvetlenül abból a bibliaváltozatból, amely állítólag tele van hibákkal, s amelynek az átdolgozására Smith később vállalkozott. (Lásd a 24. oldalon levő bekeretezett részt.)

Összehasonlítva a Mormon könyvének első kiadását a most forgalomban levő kiadásokkal, fény derül egy tényre, mely sok mormon számára meglepő: maga az a könyv, amelyet állítólag „Isten adománya és hatalma által . . . fordítottak le”, számos nyelvtani, helyesírási és lényegbeli változtatáson ment keresztül. Például nyilvánvaló keveredés van „az Örökkévaló Atya” kiléte körül. Az első kiadás szerint az 1Nefi 13:40-ben azt olvassuk, hogy „Isten Báránya az Örökkévaló Atya”. A későbbi kiadások viszont azt mondják, hogy „az Isten Báránya az Örökkévaló Atya Fia”. (Kiemelés tőlünk.) Még mindig létezik a Mormon könyvének két eredeti, 1830-as kézirata. A két eredeti közül az egyikben, melyet Az Utolsó Napok Szentjeinek Jézus Krisztus Újjászervezett Egyháza őriz, a „Fia” szó a sorok közé betoldva szerepel.

Lyndon W. Cook, Utolsó Napok Szentjei tudós a The Revelations of the Prophet Joseph Smith című könyvének előszavában ezt a magyarázatot adja a mormon Doctrine and Covenants című írással kapcsolatban: „Mivel néhány kinyilatkoztatást azok a bizottságok vizsgáltak át, amelyeket a szöveg sajtó alá rendezésének feladatára jelöltek ki, lényeges szövegbeli betoldásokat és törléseket jegyeztek fel.” Az egyik ilyen átalakítás a Book of Commandments 4:2-ben található, amely Smithről kijelentette: „Neki arra van képessége, hogy lefordítsa a könyvet . . ., nem fogok neki más képességet adományozni.” Amikor azonban ezt a kinyilatkoztatást 1835-ben újranyomtatták a Doctrine and Covenants című írásban, így szólt: „Mivel nem fogok neked más képességet adományozni, amíg el nem készül” (5:4).

Történelmi rejtélyek

Néhányan nehezen tudják összeegyeztetni, hogy állítólag körülbelül húsz zsidó indult el Jeruzsálemből Amerika felé i. e. 600-ban, azzal, hogy mégis kevesebb mint harminc év alatt számuk megsokszorozódott, és két nemzetre szakadtak! (2Nefi 5:28). Azt állítják, hogy a megérkezésétől számított tizenkilenc éven belül ez a kis csapat felépített egy templomot „Salamon templomának a mintájára . . ., és igen szépen volt kidolgozva” — ez valóban hatalmas feladat volt! Salamon jeruzsálemi templomának hét évig tartó építése 200 000 munkást, mestert és felvigyázót foglalkoztatott (2Nefi 5:16-ot vö. 1Királyok 5. és 6. fejezetével).

A Mormon könyve figyelmes olvasóinak fejtörést okoznak bizonyos események, melyek úgy tűnik, nem a helyes időrendi sorrendben következnek. A Cselekedetek 11:26 például ezt mondja: „a tanítványokat először Antiókhiában nevezték keresztyéneknek.” Az Alma 46:15 viszont, mely állítólag az i. e. 73-ban történt eseményekről számol be, keresztényeket helyez Amerikába, mielőtt Krisztus egyáltalán a földre jött volna.

A Mormon könyve inkább történelmi beszámolónak bizonyul, semmint tantételbeli értekezésnek. Az „és történt” kifejezés körülbelül ezerkétszázszor fordul elő a forgalomban levő kiadásban — az 1830-as kiadásban mintegy kétezerszer. Sok olyan hely, amelyet a Biblia említ, még mindig létezik, míg gyakorlatilag a Mormon könyve által megnevezett összes vidék elhelyezkedése ismeretlen, például a Gimgimnó vagy Zézrom nevű helyeké.

A mormon történet nagyszabású letelepedésekről beszél szerte az észak-amerikai kontinensen. A Hélamán 3:8-ban ez áll: „És történt, ahogy megszaporodtak és szétszóródtak . . . az egész területet benépesítették.” A Mormon 1:7 szerint a vidéket „házak borították”. Sokan kíváncsiak, hogy hol vannak ennek a terjeszkedő civilizációnak a maradványai. Hol vannak a nefita tárgyi leletek, például az arany pénzek, a kardok, a pajzsok vagy a mellvértek? (Alma 11:4; 43:18–20).

Amikor ilyen kérdéseket gondolnak át a mormon hit tagjai, komolyan el kellene tűnődniük a mormon Rex E. Lee szavain: „ A mormonizmus hitelessége azon a könyvön áll vagy bukik, amelyen az Egyház gúnyneve alapszik.” Az őszinte mormonok számára — valamint minden, magát kereszténynek valló egyén számára — kihívást jelent az olyan hit, amely szilárd, Írás szerinti ismereten alapul, és nem pusztán érzelmi ima-élményen.

2012. okt. 2. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 Hazardteam ***** válasza:
72%
Ez olyan hosszú, hogy még a géppel sincs kedvem felolvastatni. Szerintem itt ülnék vagy 10 percet és hallgatnám. Gondolom, megírni több volt. Amikor regisztráltam, nem gondoltam volna, hogy ez itt a gyakoriregények.hu álnéven..
2012. okt. 2. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 tomy88trance ***** válasza:
0%
Hasonlóság kb minden vallás ugyanaz, mindegyik egy nem létező mesét próbál veled elhitetni és csodaként tálalni
2012. okt. 4. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
40%

Hasonlóság: Mindkettőre igaz az, hogy a Bibliát nem tanítják tisztán. Mindkettő egy saját értelmezést ad a bibliai kijelentéseknek.


Különbség: A hasonlóság megállapítása után már teljesen mindegy, hogy mi a különbség a kettő között. Tovább kell lépni, és a hamis helyett az igazat keresni!

2012. okt. 5. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
61%

Hasonlóság:

Mindkét irányzat alapítói észlelték azt a problémát, hogy a történelmi kereszténység hagyománya és egyházai eltértek attól az úttól, amelyet a Biblia szelleme tanít és a szentírásokból nem következő sajátos teológiát tanítanak a próféták és apostolok eredeti tanítása, az evangélium, az isteni kinyilatkoztatások helyett. Mindketten (és természetesen még sokan mások is) észlelték, hogy a nicea-konstantinápolyi hitvalláson alapuló kereszténynek mondott államvallás elszakadt Krisztustól és a szentírások üzenetétől.

Különbség:

Más módon álltak hozzá a felismert probléma orvosolásához. A JT a Bibliai Szentírások mélyebb tanulmányozásával, kritikai elemzésével próbálkozott, az eredeti evangélium visszaállítása érdekében.

A Mormonok viszont az eredeti forráshoz nyúltak vissza, azaz ugyanazt az utat, ugyanazt az isteni kinyilatkoztatási formát keresték, ahogyan maga a Biblia is keletkezett. Imában közvetlenül a kinyilatkoztatóhoz fordulva elnyerni a Szentlélek Ajándékát és helyreállítani a kinyilatkoztatás eredeti vonalát, az Istenséggel való közvetlen kapcsolatot.

2012. okt. 15. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
0%

Én végigolvastam a hosszú szöveget, pedig mobilról vagyok, mert hiszem, hogy ha valamit elutasítok, akkor azt ismernem kell és nem tudatlanul köpködni a szavaimat.


Számomra a mormon könyv Istenkáromló.

2012. nov. 11. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!