A szeplőtelen fogantatást és a kereszthalált eddig hány vallás vette át?
kereszthalált a kereszténység találta ki, de a szeplőtlen megtermékenyítés elég régi dolog, nem tudom, kitől jön.
De a legtöbb ősvallás állatszellemektől származtatja magát.
"a szeplőtlen megtermékenyítés" ???
Erről sose hallottam.
Szeplőtelen Fogantatás
A Katolikus, Ortodox és Anglikán Egyházak vallják.
Lényege;
Szűz Műria az Istenanya az áteredő bűn nélkül fogant.
A keresztrefeszitésröl;
A Római Birodalomban vezették be, mint a rabszolgák kivégzési módját.
Vannak már írásos emlékeink Kr.e. 344-ből Arisztotelésztől, aki az egyik perzsa uralkodó, Artaxerxész által keresztre feszített Hermeiászről, a kis-ázsiai Atarnea fejedelméről emlékezik meg
Az ókori Egyiptomban csak a legsúlyosabbnak számító bűncselekmények megtorlásaként alkalmazták. De voltak kivételek is: IV. Ptolemaiosz (i. e. 200?) halála után teljes háremét keresztre küldté.
A zsidóknál sem volt ismeretlen ez a kivégzési mód, de használata elég ritka volt. Először Alexandrosz Jannaiosz, hasmoneus fejedelem használta i. e. 80 körül, amikor nyolcszáz farizeust feszíttetett meg, mert szembeszegültek vele az uralma miatt.
. Majd a zsidó háború idején (Jeruzsálem i. sz. 70-es ostromakor) Titus feszíttette keresztre a városból menekülő zsidókat, hogy megadásra bírja a felkelőket. Josephus Flavius zsidó történetíró jegyezte meg, hogy annyi foglyot feszítettek keresztre a város körül, hogy már sem fa, sem hely nem volt a kivégzések végrehajtásához
Az Újszövetség elbeszélése szerint Jézus Krisztust Kr. u.. 33-ban (vagy más számítás szerint Kr. u. 30-ban) Jeruzsálem kapui előtt keresztre feszítették
Igen tekintélyes azon keresztény mártírok száma, akiket a római közönség gyönyörködtetésére már a cirkuszok arénáiban feszítettek keresztre, bizarr, ám felettébb látványos attrakció gyanánt.
Japánban a XVI. századi keresztényüldözés idején is sok japán keresztényt is keresztre feszítéssel végeztek ki, ebből következik, hogy ezt a fajta kivégzési módot már a Távol-Keleten is ismerték, és használták.
A Jézus halálára vonatkozó forrásanyagot irodalmi művek alkotják, nem a test, vagy a csontváz maradványai. Ennek megfelelően a Jézus haláláról szóló tanulmány megbízhatóságát elsősorban a források megbízhatósága határozza meg. E tekintetben a forrásanyag ókori keresztény és nem-keresztény szerzők írásaiból, mai írók műveiből és a torinói lepelből tevődik össze. A tudományos vizsgálat jogi-történeti módszerét alkalmazva a tudósok megállapították, mennyire megbízhatóak és pontosak az ókori kéziratok.
Jézus haláláról a legbővebb és legrészletesebb leírást az Újszövetségben Máté, Márk, Lukács és János evangéliumaiban találjuk. Az Újszövetség többi 23 könyve megerősíti, de újabb észletekkel nem bővíti az I. század zsidó és római jogrendszerére, valamint a korbácsolás és keresztrefeszítés módszerére vonatkozó ismereteinket. Seneca, Livius, Plutarkhosz és mások műveikben utalnak a keresztrefeszítés gyakorlatára. Kifejezetten Jézust (vagy kereszthalálát) Cornelius Tacitus, az ifjabb Plinius és Suetonius római, Thallus és Phlegon nem-római történetírók, a szamoszatai Lukianosz, a Talmud és Josephus Flavius, a zsidó történetíró említi, bár ez utóbbi megbízhatósága - legalábbis részeiben - kérdéses.
A torinói leplet sokan Jézus halotti leplének tekintik, és néhány kiadvány ebből a feltételezésből kiindulva von le következtetéseket Jézus halálának orvosi vonatkozásait illetően. A torinói lepel és a közelmúlt régészeti feltárásai értékes adatokat szolgáltattak a keresztrefeszítés római gyakorlatáról. A mai írók magyarázatai, melyek az I. században még rendelkezésre nem álló orvosi és tudományos ismereteken alapulnak, további bepillantást engednek Jézus halálának lehetséges folyamatába.
Bizonyos tények - mind a keresztények, mind ellenségeik bőséges korabeli beszámolói; az, hogy mindnyájan létező történelmi alaknak fogadják el Jézust; az evangélisták etikája; az események és a birtokunkban lévő kéziratok keletkezése között eltelt idő rövidsége; valamint az, hogy az evangéliumok beszámolóit a történetírók és a régészeti feltárások megerősítik - egymással egybevetve megbízható forrásanyagot szolgáltatnak, amelyből kiindulva Jézus halálának korszerű orvosi értelmezését nyerhetjük.
Az utolsó hozzászólóhoz !
Mondjuk pont a kérdező kérdésére nem válaszoltál.
Nem is csodálkozom, hisz te a szeplőtelen fogantatást és Jézus történetét valós történelmi eseménynek fogadod el.
Pedig pont ennek valótlansága ad alapot a kérdés felvetésének.
Jézus története ,csak egy legenda. Sokkal régebbi legenda, mint a feltételezett Jézus történet időszaka.
A Jézus történetét korábbi vallások hitvilágából ollozták össze, (szinkretizálták )
A kérdés arra irányult,melyek voltak ezek a vallások ?
Az utolsó elöttinek írtam, csak közben befutott még egy hozzászólás.
Neki csak annyit, hogy a korábbi vallások Jézus történetét már megírták egyszer, csak más néven. Nem Jézusról beszélnek,hanem Mythráról,Bachusról,stb
Csak a vita kedvéért:
A kérdés nem arra irányult, hogy a keresztény vallás miből "ollózott" (szavaiddal élve) hanem hány vallás "vette át", tehát utána hány vallás fogadta ezt el.
(Egyébként a muzulmánoknál is elfogadják a szeplőtelen fogantatást)
Még vita.
Jézus élő történelmi személyiség volt. Ezt bizonyítják mind a zsidó, római és egyéb történelmi feljegyzések.
Magára az újszövetségre, az ott leírtakra mondhatod, hogy legenda, arra, hogy élt, tanított és keresztre feszítették nem.
Nincsenek Jézus-korabeli római feljegyzések.
Ha valaki Jézus után 200 évvel tesz valahol utalást rá, annak pont annyi a bizonyító ereje mint a te írásaidnak.
A kérdés amúgy rosszul van megfogalmazva, de nyílatkozzon a kérdező, pontosan mit is akart kérdezni ...
Addig is egy kis olvasmány
Majd ha lesz időm lefordítom magyarra...
"Szeplőtelen Fogantatás
A Katolikus, Ortodox és Anglikán Egyházak vallják.
Lényege;
Szűz Műria az Istenanya az áteredő bűn nélkül fogant."
Tévedsz. Ez CSAK egy katolikus dogma, a XIX. századból ered. Az ortodoxok és az anglikánok NEM vallják ezt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!