Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Ebben az esetben mi van?

Ebben az esetben mi van?

Figyelt kérdés

Csak feltételezés, én nem tudok ilyesmiről, csak eszembe jutott, hogy mi van iyenkor.

Tehát, tételezzük fel, hogy van egy ember, aki valami komoly bűncselekményt követett el, és keresik őt. Nem meri feladni magát, de elmegy a templomba gyónni, és a papnak elmondja. Minden embernek, aki tudomást szerez ilyesmiről, kötelessége lenne jelenteni, hogy erről tud, különben bűntárssá válik (vagy valami ilyesmi, ha jól tudom).

Tehát ez esetben a pap is bűntárssá válik. Mivel neki titoktartást kell fogadni, nem beszélhet erről a rendőrségnek és senki másnak sem.


Mi az eljárás erre az esetre, ha esetleg közben (pl.) elkapják a tettest, és ő elmondja hogy a pap tudott róla.


Hangsúlyozom mégegyszer, ez csak feltételezés. :)


Köszi a válaszokat!


2012. febr. 15. 19:56
 1/3 anonim ***** válasza:
Nem történik semmi. Katolikus lelkész esetében a gyónási titok megtartási kötelezettségét a világi bűnüldöző szervek is tiszteletben tartják.
2012. febr. 15. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
Sajnos - szerencsére a szerződés az "egyház" és a Magyar állam között az, hogy a papot kötelezi a gyónási titok. Ez épp olyan, mint az, hogy engem a gyermekeim, szüleim, házastársam, azaz közeli hozzátartozóim ellen nem kötelezhetnek a tanuskodásra. Hiába tudom, vagy szemtanúja voltam az esetnek, jogilag megtagadhatom a vallomásomat vele szemben. És ez szerintem így van jól. Ugyan ez a helyzet a pappal. Jogilag megtagadhatja minden következmény nélkűl a vallomástételt, vagy a tanúskodást az ellen, akit gyóntatott.
2012. febr. 15. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
Ha úgy nézzük hogy a papot nem kötelezné a gyóntatási titok akkor a bűnt elkövető már eleve nem is mondaná el neki hogy mit tett tehát a hatóságok ebben az esetben se kapnák el az elkövetőt. Ezért a hatóság tulajdonképpen nem jár rosszul azzal hogy tiszteletben tartják a gyóntatási titkot.
2012. febr. 17. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!