Reformátusoknál mit takar az, hogy előre elrendeltetett, hogy ki kárhozik el?
Reformátusként vagyok megkeresztelve de még csak most ismerkedem a vallással és ezen megakadtam, és nem igazán értem.
Ha előre elrendeltetett, hogy ki fog elkárhozni, akkor mi értelme van "jó embernek lenni", vagy Jézus tanai alapján élni? Miért nem befolyásoló tényező, hogy ha valaki egész életében jó volt másokhoz, segített ahol tudott, az milyen alapon kárhozik el inkább ha ő arra született mint az aki ártott másoknak? Továbbá ez kissé unfairnek tűnik, hogy bármit is teszek elkárhozok, más meg csak úgy nem. Picit arra emlékeztet mintha az afrikaiakat hagynánk éhenhalni, mert ők afrikába születtek, szóval így jártak.
Nyugtassatok meg, hogy az egész kérdéskör csak a témában való még járatlanságom miatt merülhetett fel és nem erről van szó. :)
Például: [link]
"Eleve elrendelés elve: A kálvinista egyház egyik legjobban ismert tanítása a predesztináció vagy eleve elrendeltetés. Eszerint a mindentudó Isten terveiben minden ember egyéni sorsa, üdvössége vagy elveszett volta eleve el van döntve, el van rendelve, „meg van írva” megmásíthatatlan végzet gyanánt. Az eleve elrendelés nézetének története összekapcsolódik néhány keresztény teokráciai kísérlettel."
"Legalább ilyen súlyosak és fontosak ennek a dogmának a következményei is: Isten maga dönti el, hogy kik üdvözülnek. Az Isteni végzést kifürkészni bajos (mert az Isten a saját tudásából csak annyit bocsát az ember rendelkezésére, amennyit ő jónak vél, és amennyi a cselekedetei végrehajtásához szükségesek), még az is előfordulhat, hogy valaki jó élete és kivételes sikerei ellenére sem üdvözül (ilyenkor a siker is egyfajta büntetés). "
Szia!
A predesztináció (előre tervezés, rendelkezés) latin kifejezés jelentése lényegileg azonos a prooridzo (előre rendelkezni, tervezni) és a prothesis (előre meghozott végzés, rendelkezés) újszövetségi görög kifejezések jelentésével.
Helytelen "előre elrendeltetésnek"-nek fordítani a predesztináció fogalmát, illetve a mögötte álló újszövetségi kifejezéseket. Ezt a kifejezést – amely Istent egyéni, emberi döntésektől független szuverén akaratára utal – valóban a kálvini predesztináció-tan sugallta.
A predesztináció tanát főképpen Augusztinus és Kálvin fejtette ki a keresztény teológiatörténet során. Az alábbi idézet rámutat arra, hogy mi a probléma e két neves teológus predesztináció-értelmezésével:
"A predesztináció tana, amely Augustinus (a választottak eleve elrendelése és az elvetettek eleve ismerése) és Kálvin (kettős predesztináció: a kiválasztottak eleve elrendelése az üdvösségre, az elvetetteké pedig a kárhozatra) nevéhez fűződik, Isten szuverenitása kedvéért feláldozza az emberi szabadságot, és Istent az igazságtalanság vádjának teszi ki. Az isteni előrelátás sértetlenül hagyja az emberi szabadságot. Isten senkit sem kényszerít. Csupán előre látja minden egyes embernél, hogyan fogja használni szabadságát, és ennek megfelelően cselekszik" (A. Vaucher)
Isten predesztinációja, azaz előre tervezése vagy rendelkezése azonos az egész történelmet átfogó, nagy megváltási tervvel. Az Efézusi levél 1:9-11-ben foglalt kijelentés tanúsítja, hogy Isten megváltási terve magában foglalja a megváltás történelmi eseményeinek időpontjára és körülményeire vonatkozóan hozott végzéseit, de ugyanúgy az egyénre, a terv emberi szereplőire vonatkozó isteni végzéseket is.
Úgy próbáljuk elképzelni Isten megváltási tervét, mint egy monumentális mozaikképet, amelyben a nagy mintát rengeteg apró mozaikkocka alakítja ki. E. Gretillat megfogalmazása szerint a megváltás terve: "A történelem általános fejlődési menetét éppúgy átfogja, mint az egyes mozzanatokat, amelyekből ez a fejlődési menet összetevődik. Az isteni akarat minden determinációját magában foglalja, az abszolút determinációkat és az emberi akarattól függő cselekvésekkel kapcsolatosakat egyaránt"
Mindenekelőtt azt kell tehát tisztázni, hogy nincs külön terv a megváltás nagy eseményeire és ezek idejére vonatkozóan, és külön predesztinációs terv - népszerű kifejezéssel: "sors könyve" - az egyénekre vonatkozóan. Csak egy megváltási terv létezik, amely mindent magában foglal, a legnagyobb eseményektől a legkisebbekig, és mindezek mögött egyedül és kizárólag csak az üdvözíteni, megmenteni akaró isteni szándék áll (Lásd. I.Tim 2:3-4).
A megváltási terv előre rendelkezése tehát az egyes személyekre is kiterjed. Isten előre ismeri az ember szabad akarati döntéseit, mind a pozitívakat, mind a negatívakat. Előre ismerése, amely "végéremehetetlen bölcsességéből" (Ésa 40:28, Rm 11:33-36) következik, számunkra felfoghatatlan. Az "előre ismerés" fogalma eleve arra utal, hogy van egy olyan tényező, amit Isten nem meghatároz a maga mindenható hatalmával, hanem csak "előre ismer".
Üdv. Péter
Szóval igazából az előre elrendeltetés csak annyit jelent, hogy mivel Isten már előre tudja, hogy milyen életet fogok élni, mit fogok csinálni ezért már előre elhelyezett a tervében? Gyakorlatilag akkor csak számít, hogy milyen életet él az ember :)
Köszönöm a válaszokat.
Utolsó vagyok, helyesbítenék: Az Írás alapján nagyon úgy tűnik, hogy Isten random választja ki a kiválasztottakat.
Mert ő szuverén, és nincs a mi döntéseinkre rászorulva, hogy azok alapján döntsön.
Tehát ige, előre ki vannak választva azok, akik üdvözülnek, de ebbe nem éri meg nagyon belemenni gondolatban, mert ez az Isten perspektívája. A miénk azon, hogy próbáljuk megtartani a hitet és higgyünk Krisztusban.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!