Az engesztelés napját megtartja valaki?
Kedves kérdező!
Noha nem tartozom egyik általad említett felekezethez sem, én és a testvéreim megünnepeltük csütörtökön az engesztelés napját, a szombatok szombatját, böjtöt szenteltünk az Úrnak és gyülekezést tartottunk. (Hétfőn pedig a sátorok ünnepének napjai kezdődnek számunkra.) Istennek minden rendelt napja az ember javára, értünk van, pont mint a heti sabbath, örömet és békességet ad az embernek, amikor részt vesz rajtuk, engedelmeskedik az Isten által lefektetett rendnek, naptárnak.
munyamunya!
Köszönöm a válaszod!
Miért csütörtökön tartottátok?
Nem Magyarországon laksz?
Megkérdezhetem milyen vallású vagy, illetve milyen felekezethez tartozol?
Kedves kérdező!
Magyarországon lakom, és azért tartottuk csütörtökön, mert az Isten által lefektetett naptár szerint erre a napra esett idén Tishri hónap 10-e (az újhold a világi naptárunk szerint szept.27. volt, ez volt Tishri elseje, legalábbis ekkor volt Jeruzsálemi idő szerint újhold)
Felekezetre nézve semmilyen sem vagyok, vallásom sincs. Isten egyházának budapesti gyülekezetéhez tartozom, a Jézus Krisztus evangéliuma szerint megtért hívő ember vagyok, aki testvéreimmel együtt igyekszem a szívembe írt törvénynek minél inkább engedelmeskedni.
Köszönöm, hogy válaszoltál!
Annyit tennék ehhez, hogy nem hiszem, hogy ha felnézek az égre Isten tökéletes naptárára, akkor át kellene konvertálnom egy x ezer kilométerrel arébb lévő város időszámításához magam. Ha itt 29-én van újhold, akkor 29-én van újhold. Ha Krisztus követő valaki, nem hinném, hogy Jeruzsálemi etalont kellene követni. Pont ezt a Jeruzsálemet, melynek pusztulása elhatároztatott.
"És a várost és a szenthelyet elpusztítja a következő fejedelem népe; és vége lesz mintegy vízözön által, és végig tart a háború, elhatároztatott a pusztulás."
Szombatot is Jeruzsálemi időhöz nézitek? Akkor ti tulajdonképpen a pénteket tartjátok?
Ne vedd kötekedésnek, az értetlenségem beszél belőlem...
Sátoros ünnepet hogyan tartjátok? Hét napra kifekszetek sátorokba? Vagy hogyan?
Kedves kérdező!
Jeruzsálem, pontosabban az a helyszín a földön egyáltalán nem lesz elvetve, hiszen az Isten választott lakóhelye, sőt, Krisztus oda fog érkezni második eljövetelekor (Zak.14:3-11). A törvény pedig Jeruzsálemből jön (Mik.4:2), vagyis nekünk érdemes arrafelé figyelnünk. Az újholdat nem olyan módszerrel határozzuk meg, mint a szombatot, hiszen a nap végét könnyen megállapítom a sötétedés megfigyelésével, és a sorban következő hetedik napot sem nehéz eltalálni. Az újholdat azonban nem megpillantás alapján tartjuk, hiszen a hold, főleg a fogyó periódusában nem mindig észlelhető szabad szemmel, van, amikor nappali világosság idejére esik itt minálunk a teljes újhold beköszönte. Ezért ezt előre kiszámolják, így van egy egységes időpontja az egész földön. (Már Saul idejében is tudták előre mikor lesz hónap elseje, lsd. 1Sám. 20:5, 18)
A sátoros ünnepre pedig valóban ki szoktunk költözni egy városon kívül eső helyre, általában kempingbe vagy hasonló helyszínre, és ott töltjük ezt a nyolc napot. Sátorokban alszunk, napközben pedig a szabad ég alatt vagy valamilyen nagyobb közös helységben gyülekezünk, beszélgetünk, imádkozunk, dicsérjük az Urat.
"A menny nékem ülőszékem, a föld pedig az én lábaimnak zsámolya; micsoda házat építhettek nékem? azt mondja az Úr, vagy melyik az én nyugodalmamnak helye?"
Ha az engesztelés napját (a hold fázisait) Jeruzsálemi idő szerint töltitek, a nap ciklusságát miért nem Jeruzsálemi idő szerint? Azt írod, hogy a Holdat nem mindig lehet nyomon követni. Ezzel nem értek egyet. Ilyen alapon a neplementét sem, ha felhős az idő. Ha tudom, hogy mikor volt telihold, utánna lehet felőlem három hétig felhős az idő, tudom, hogy 14,5 nap múlva újhold van. Az ember számon tartja a napokat. A kezdetektől így volt. A szombat miért nem egyezményesített? Tisri hónap 9-ének estéjétől ünneplitek 10-e estig. Amíg ti 18 óra 10 perckor elkezditek, addig Jeruzsálembe bő egy órára rá fogják elkezdeni, és mikor ők befejezik, ti már "régen" befejeztétek. Ennyit az egységes időpontokkal. Soha nem lenne egységes időpont, ha nem lenne tömegkommunikáció. Ez erőltetett. Isten Jeruzsálembe van? Itt nincs? Ki ad neked életet? Isten talán Jeruzsálemet teremtette csak, nem a földet? Krisztus nem mondta, hogy velünk lesz az idők végezetéig? Ne haragudj, ha nyers vagyok, de a farizeusság mindig jobban bosszantott, mint az ateizmus, de komolyan. Nem te magad vagy Isten sátora? Mit tanultok ti? A Bibliát, vagy a szépen megalkotott mikrofonba mondott tanításokat? A kürtzengés ünnepét hogyan tartjátok meg?
Félre ne érts, örülök, hogy vannak keresztények, akik megtartják Isten rendeléseit, de ezek az egyezményezett idők és társai nagyon messze vannak a szívbe írt parancsolatoktól.
Kedves kérdező!
Én csak a te kérdéseidre válaszolgattam, nem kell feltétlenül egyetértenünk mindenben, és nem is igazán értem, miért okoz ez neked ennyire nagy felháborodást. Mi így ünnepelünk, vagyunk néhányan (kb. 10 fő), akik ebben egyetértésre jutottunk, ezt gyakorolojuk. Semmiféle "mikrofonba mondott tanítás" nincsen köztünk (ha akarnám, most én is jól felháborodhatnék, h miért feltételezel rólunk fals dolgokat, holott egyáltalán nem ismersz bennünket, de nem teszem).
A szívbe írt parancsolat nem eredményezhet annyi féle változatot az istentiszteletben és engedelmességben, ahányan vagyunk, hanem igenis egységes, azonos életmódra szükséges eljutnunk, egy akaraton, egy ismeretben kell lenniük a testvéreknek, hiszen egy azon Szellem munkálkodik bennünk, és ez nem vezethet egymásnak ellentmondó eredményekre.
A szombatnak mint napnak a meghatározása minden helyen (a Föld bármely pontján) a naplementével kezdődik (amiben egyébként nem feltétlenül a napkorong lebukásának pillanata számít, sokkal inkább a sötétség beállta, amikor már a szabadban nem tudod világítás nélkül végezni a dolgodat), ez azonban mindig egy 24 órás periódusba esik bele, vagyis nem lehetséges óriási, több napos eltérés ebben, csak a sötétedés órája más, a nap maga ugyanaz. Ráadásul a heti szombat egy folyamatos rendszerben következik mindig a hetedik nap a sorban, vagyis ez nem vándorló dolog.
Az újholdak viszont mindig más napjára esnek a hétnek, és a 24 órás napon belül is eltérő időpontokban történnek. Ez pedig azt jelenti, h mondjuk Európában kedd reggel van újhold, Kelet-Ázsiában meg hétfő naplementekor. Ez eltérésre adhat okot, hiszen ekkor előfordulhat, h az egyik helyen vasárnapra teszik az újholdat, máshol meg keddre, főleg az általad emlegetett megpillantásos módszer esetén, ami egyáltalán nem bizonyos, és nem is így, hanem (nem feltétlenül modern eszközökkel végzett) csillagászati számítás alapján tudjuk megállapítani pontosan a helyes időpontot.
Azért fontos az azonosság ebben, mert Isten rendje csak egyféle lehet. Az ünnepnap csak akkor ünnep, amikorra Isten azt kijelentette, mert minden ilyen megszentelt időszaknak oka van, nem véletlenszerűen vannak kijelölve. Más napon tartott újhold az egész naptár elcsúszását eredményezné, hiszen a hónapok kezdetét ez alapján határozzuk meg.
Továbbra sem értem, mi a gondod Jeruzsálemmel. Ez a pontja a Földnek Isten választott szentélye, Ő ezt a helyet jelölte ki lakozása céljából, Krisztus is onnan fog uralkodni a Milleneum alatt, hiszen a nemzetek is EGY bizonyos időpontban fognak felmenni a sátorok ünnepére ekkor, nem pedig saját naptáruk szerint, összevissza:
""És lészen, hogy a kik megmaradnak mindama népek közül, a melyek Jeruzsálem ellen jőnek: esztendőről esztendőre mind felmennek, hogy hódoljanak a királynak, a Seregek Urának, és megünnepeljék a sátorok ünnepét."" (Zak.14:16)
És nem gondolnám, h a tömegkommunikáció nélkül ne lehetne pontosan meghatározni időpontokat és helyeket. Jóval magasabb szinten volt pl. Mezopotámiában a csillagászat, a föníciaiaknál a hajózás, térképészet tudománya, mint később a középkorban, vagy akár ma.
Kérdésedre válszolva, a kürtzengés ünnepét szent gyülekezéssel, Krisztus eljövetelére készüléssel tartjuk, kürtöket fújunk, örvendezünk a mi Istenünknek.
Kérlek bocsáss meg. Nem a személyedet vagy a testvéreket akartam megbántani, valóban 'túlképzeltelek' titeket.
Az alapgondolat, amivel a kérdést feltettem, határozott bizonyság, hogy nincs olyan keresztény közösség, ami megtartaná az ünnepeket. Valóban nem értünk eggyet a "világi fix időről". Még szerencse, hogy Krisztus nem azt mondta, hogy aki nem érti az időszámítást, az nem üdvözűl. :))) Egy kicsit olyan vagyok, mint Mózes, illetve Péter volt (nem mintha velük egy napon méltó lennék említeni magamat...). Hirtelen mondok valamit, amit nem kéne, de mindig kell valami vagy valaki aki lecsitít.:)))
Tulajdonképpen pont azért érdekelt volna a JT, illetve az adventisták véleménye, mert tudtommal ők nem tartják meg. (Ha jól tudom). Viszont mindkét gyülekezet komoly bibliakutatók. Szeretném tudni, hogy mivel indokolják, hogy nem tartják meg.
Mégegyszer bocs, és ezúton köszönöm, hogy ilyen higgadt, és türelmes voltál velem.
Kedves kérdező!
Semmi gond, nem bántottál meg :)
Örülök, h egyáltalán valakit érdekelnek az Úr ünnepei, és jó volt kicsit beszélgetni erről. A legtöbb, magát kereszténynek mondó ember szemében vörös posztó a törvény és az ünnepnapok, ezért hálás vagyok, h veled lehetett ilyesmikről eszmét cserélni.
Minden jót neked, az Úr áldjon!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!