Mi a vallás? Részletek lent.
Nagyjából mindenkinek van némi fogalma arról, mi a vallás, de igazán tömör, elfogadható és részletes jellemzés nem nagyon van a dologról. Ahány könyv, ahány weblap, annyi értelmezés. Hasonlóképpen van a történelem fogalommal is, de a vallásnál még inkább észrevehető.
Kérlek titeket, hosszan, vagy röviden válaszoljatok a következő kérdésekre:
Mi a vallás fogalma szerinted? (Nem egy felekezet, egyház leírása, a keresztény vallások, a keleti vallások, az ősi, vagy mitológiai vallások is mind vallások. Ne egy oldalról vagy könyvből másold, hanem a saját szavaiddal fogalmazd meg kérlek!)
Ha gondoljátok, odaírhatjátok, hogy ti milyen vallást követtek, mióta, és miért hisztek abban. Ateisták válaszát is várom, ha valakit érdekel, leírom a saját nézeteimet is erről. Arra kérnék mindenkit, hogy ne mocskoljon, szidalmazzon semmilyen vallást, vagy annak híveit.
A kérdést egy kis vallásfilozófiai vitatémának szánom, kiegészítve a vallásról kialakult képet azzal, hogy az egyes válaszolók milyen vallást, és főként miért követnek.
Előre is köszönöm a normális válaszokat!
Egy minta-és normafenntartó rendszer a vallás. Szerintem elsősorban nem is azért van vallás, hogy megmagyarázzák honnan származunk, inkább azért hogy egy adott társadalomban olyan szabályrendszert hozzanak létre ami összetartja a közösséget és nem utolsósorban "legitimizálja" az uralkodót vagy uralkodói réteget. Pl. ősi szertartások rituálék összehozzák a népet,együtt mulatnak stb.. vagy elég csak Szent Istvánra gondolni és a keresztény egyházra, milyen kapcsolat volt mindig is a kereszténység és a magyar királyok közt.
Vagy azzal, hogy a kánonjog bevezette a házasság fogalmát, a társadalom alapegysége a család stb..
"Mi a vallás? Mi a vallás fogalma szerinted?"
A Vallás a tudatos KAPCSOLAT ápolása a Transzcendentális Erővel. Azért vannak "különböző" vallások, mert ki-ki a maga módján próbálja a kapcsolatot ápolni, s eltérő kultúrákból más-más maradt fent. :)
Természetesen előfordul, hogy a vallás szónak negatív jelentése kerül előtérbe...aki mást akar befolyásolni ezzel, manipulálni, az már nem a vallás számlájára írható az előzőleg leírtjaim alapján..mivel az(vallás) csak szimplán egyszerűen kapcsolatfenntartás és kapcsolaterősítés a "Tudjukmivel". :)
üdv
26/F
LastOne.Left
Köszönöm a válaszokat és a blogcímet, elolvasom majd. De mint mondtam, én a ti saját elképzeléseitekre vagyok kíváncsi, hogy ti hogyan határoznátok meg a vallás fogalmát, miben hisztek, és miért abban, mi volt, ami miatt bizonyosságot találtatok egy vallásban? Tehát nem belinkelt, bemásolt dolgokat, hanem egyéni véleményt szeretnék. Köszönöm mindhármótoknak!
Én egyébként nem hiszek a klasszikus értelemben vett Isten létezésében, egyelőre legyen elég ennyi.
Szerintem pedig éppen azért kellene, hogy legyen a vallás, hogy magyarázatot adjon azokra az ősi kérdésekre, hogy kik vagyunk, honnan jöttünk, hová megyünk?
Amennyiben erre nem, vagy csak homályos és ellentmondó válaszokat ad egy vallás, akkor annak komoly hiányosságai vannak.
Nem hiszem, hogy minden kérdésre, de a fő és lényegesekre tudnia kell a PONTOS választ annak a vallásnak, mely "igaz vallásként" szerepel. Szerintem ugyanis ilyennek lennie kell, amennyiben létezik egy Isten, aki teremtőként szerepel a történetben.
Elég baj, sőt a legtöbb tragédia abból adódik, ha egy vallás csak közösségteremtő erőként funkcionál, hiszen a nácik is eleget tettek ennek a kihívásnak, meg volt nekik is a maguk "gyülekezetük"!
Ettől még nem lesz igazuk, de viszont ragyogóan fel lehet őket használni mindenféle negatív célokra is.
Nem, szerintem annak a vallásnak, mely egy létező Istenre épül, nem pusztán ilyennek kell lennie, sokkal inkább egy valóságos cél felé kell mutatnia, melyet el kell érni a győzelemhez.
Az emberi társadalom nem fest valami rózsás képet, ez tagadhatatlan. Tehát egy igazán hasznos vallásnak arra is választ kell adnia, hogy miért van ez a sok szenvedés és van-e hiszékenységtől mentes kilátás arra, hogy ez megszűnjön.
Röviden ennyi, a második voltam.
A vallás az ember természetes kiváltsága és joga,képesség arra, hogy belelássunk, érezzünk a transzcendens valóságba, sőt, késztetés arra, hogy ezt egyfolytában keressük. Késztetés arra, hogy folyamatosan "fejlődjünk" mert az isteni az tökéletes, és mi ezt a tökéletességet próbáljuk ebben a tökéletlen világban megvalósítani.
Ilyen szempontból én a vallás alatt nem (csak) a történelmi vallásokat, hanem az ilyen jellegű -ismétlem természetes- emberi viselkedést, sőt adottságot értem.
Freya
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!