Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mi az a mala vagy imafüzér?

Mi az a mala vagy imafüzér?

Figyelt kérdés
Keleti vallásoknál láttam ilyet, olvastam erről. Pontosan mire használják, hogyan és mikor? Vagy ez csak egyfajta ékszer, amit mindig hordanak megkülönböztetés gyanánt?
2011. jún. 5. 21:57
1 2
 11/16 A kérdező kommentje:

Hú, rengeteg információ, köszönöm szépen! :) A könyveknek utánanézek :)

Egy utolsó kérdést még megengednék magamnak mab-tól, engedelmetekkel.

Egy buddhista vallást gyakorló kötelezően vegetáriánus? Van, ahol azt olvastam igen, van ahol azt olvastam, a budhisták is esznek húst a hal és madár hús kivételével (ölés kevés húsért). Ha húst nem, állati eredetű fehérjét igen? (tojás, tej)

2011. jún. 10. 10:12
 12/16 anonim ***** válasza:
100%

A húsevés érdekes dolog. Maga a Buddha nem tiltotta a húsevést, de 1.tiltotta bármely élet tudatos kioltását (egy szerzetes egy légy agyoncsapása miatt is, azonnal kizáratik a közösségből) 2. és a húsevést abban az esetben ha láttuk, hallottuk vagy sejtjük, hogy az állatot miattunk vágták le. /ez a szerzetesekre vonatkozott, akik Buddha korában vándorló életet éltek, és kizárólag koldulásból ehettek. Egyetlen étkezésük lehetett egy napon, az is déli 12 előtt, és azt kellet megenniük amit adományként a koldulócsészéjükbe kaptak. Ha egy ember a szentszemélyek iránti tiszteletből kifolyólag mondjuk disznótort rendezett, akkor abból tilos volt enni, mitöbb magát az eseményt is meg kellett próbálni megelőzni/

A világi buddhista sem olthat ki életet tudatosan, nem vághat állatot, nem horgászhat, nem taposhat agyon. Természetesen vannak olyan helyek a földön ahol ezt lehetetlen betartani, ilyen Tibet is. Itt hagyományosan a nem buddhisták: bon hitűek, muzulmánok voltak a mészárosok. Tehát vannak helyzetek amikor engedményeket kell tennünk. Mondjuk egy eszkimótól nem követelhetem meg, hogy zöldséget-gyümölcsöt egyen, mert nincs neki.

Ám az ilyen helyeken is lehet hosszabb húsmentes időszakot tartani. A nyungne alatt pl. tilos a hús. Hagyományosan minden évszakban egyszer elvégzik a nyolc nyungnét azaz 4X16 nap. Beavatások, ünnepek alkalmával is tilos a hús, sőt ilyenkor a tojás (és vele készült ételek) fogyasztása is.


A fentiekből az következik, mint Buddha minden tanításából és amelyre minket is kért: használjuk a józan belátásunkat.


Ne legyünk mohók, és ha lehet próbáljunk úgy élni, hogy minél kevesebb szenvedést okozzunk élőlénytársainknak. Tehát ha zöldség -gyümölcs, tejtermék minden mennyiségben elérhető és egészségi okok nem zárják ki, legyünk kedvesek tartózkodjunk a húsevéstől, valamint a jeles napokon mindenki, nem vegetarianizmus miatt, hanem a szenvedések csökkentése okán.


A szerzetesek a növényi életet sem károsíthatják. Ez egy szoros kapcsolatot alakít ki a világi hívők és a szerzetesek között.


Tejtermék. A tej számít a legtisztább tápláléknak, mert semmilyen életet nem kell közvetlenül károsítani, se állatit se növényit. Pl az jele lehet a helyesen végzett Vajraszatva szádanának, ha álmunkban tejet iszunk. (mellesleg a hindú hagyományban ez is az egyik oka a tehenek szentségének, természetesen a buddhizmusban nincsenek szent állatok /bár a Macskát néha annak tekintik, főleg a kínai japán hagyományba, rendkívüli lazasága és ébersége miatt: ahogyan nekünk is meditálnunk kellene.)


Személyes véleményem szerint, ma igény szerint "termelik az állatokat" ezért ez rettenetes fokozása a szenvedésüknek, amelyből az következik, hogy nagyüzemi húst nem vehetünk és ehetünk. Őszentsége pl. megkérte valamelyik nagy gyorsétterem láncot, hogy ne áruljon húsos ételeket Tibetben, mert a húst saját nagyüzemeikben termelik, a cég elfogadta, persze a kínaiak feje vörös volt mint az ideológiájuk az eset után.

2011. jún. 10. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 A kérdező kommentje:
De ha nagyüzemi húst nem, és direkt számunkra ölt állat húsát (lásd magyar hagyomány, a disznótor) nem érdemes fogyasztani, akkor milyen más opció van rá? Gyakorlatilag ez ultimátum a húsevésnek, ma a társadalmi rendszernek hála nem nagyon ismerek más utat arra, hogy "vétlen" legyek, amikor húst eszem.
2011. jún. 10. 12:24
 14/16 anonim ***** válasza:
77%

Nos, ha nem tudod megállni, akkor törekedj a csökkentésére. Vagy potyázzál :D! Ez azért ne tartson vissza a gyakorlás elkezdésétől, van aki szó szerint veszi a Buddha szavait és ezért simán vesz húst, hisz nem ő vágta, nem is látta ;) Én nem helyeslem de attól még a gyakorlást el lehet kezdeni, és a buddhizmus nem erőszakos, szelíden és fokozatosan segít eloldódni, félelmeidtől, vágyaidtól, ellenérzéseidtől, szokásaidtól. Gondolj hálával az elfogyasztott lényre, íme egy zen-buddhista asztali áldás, étkezések elé:


"Tiszteletünk és hódolatunk minden nagy tanítónak!

Hálásak vagyunk ezért az élelemért, amely sok

Más ember munkájának az eredménye és amely más

Életformák szenvedéséből, részvételéből és adományából

Származik. Szolgáljon ez, mindannyiunk egészségére!"

2011. jún. 10. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:

Jut eszembe a következő formulákat bátran használhatod, általában 3x szoktuk ismételni, minden meditáció előtt, és amikor éppen szükségét érzed, (otthon hangosan, idegenben magadban)elalvás előtt, vagy épp amikor kelsz. Nem kötelező de irányt ad a napodnak.


Tiszteletadás:


Namo Tassa Bhagavato Arahato Samma Sambuddhasa 3x

(Tisztelet Adassék A Magasztosnak, A Szentnek, A Tökéletesen Megvilágosodottnak)


A Buddhához folyamodom oltalomért!

A Dharmához folyamodom oltalomért!

A Szanghához folyamodom oltalomért!

(Mindaddig amíg el nem érem a megvilágosodást, az adakozás és a többi tökéletesség gyakorlásán keresztül ó, bárcsak elérhetném a legmagasabb Buddha állapotot minden lény javára!) A zárójeles részt csak akkor, ha a Mahayana vagy a Vajrayana buddhizmus felé érdeklődsz!)


a 10 párami (tökéletesség): adakozókedv, jó szándék, önzetlenség, bölcsesség, tetterő, türelem, igazságosság, határozottság, felebaráti szeretet, higgadtság!

2011. jún. 10. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 A kérdező kommentje:
Bátorkodtam e-mailt írni neked. :)
2011. jún. 10. 18:42
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!