Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Milyen jogai vannak egy...

Milyen jogai vannak egy tisztelendő nővérnek?

Figyelt kérdés
Milyen kötelezettségei vannak és mi tilos a hagyományos katolikus törvényeken és parancsolatokon kivül?
2011. ápr. 8. 18:50
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Szerzetesi hivatás


Ki a szerzetes



A Római Katolikus Egyházban szerzetes az, aki egy az Egyház által jóváhagyott szerzetesközösség keretein belül a három evangéliumi tanácsra életre szóló fogadalmat tesz. Tehát a Mennyek Országa ügyéért, Krisztus sajátos követése miatt lemond a házasságról, a rendi szabályzat értelmében vállalja az evangéliumi szegénységet és a mindhalálig engedelmes Jézus miatt az engedelmességet.

Az egyes szerzetesközösségek közös küldetése, apostoli feladata az alapítók szándéka, az Egyház jóváhagyása szerint sokféle lehet. Vannak szemlélõdõ, monasztikus és aktív jellegû szerzetesközösségek.

Az aktív munkát vállaló közösségek között vannak tanítással, neveléssel foglalkozók (iskolákat tartanak fenn), vannak, akik szociális-karitatív munkát végeznek vagy idõsekkel, betegekkel foglalkoznak, s vannak, akik lelkipásztori területen szolgálják az embereket és Isten Országát. .


Vannak férfi szerzetesrendek, melyeknek tagjai fõként papok, pl. piaristák, jezsuiták, vannak ahol a pappá nem szentelt testvérek vannak többségben. (maristák, kapucinusok)


Szerzetes lehet az a szabadállapotú római katolikus férfi és nõ, aki elkötelezett módon éli a hitét, hivatást érez egy adott szerzetesközösség küldetésére, képes a közösségi életre, állandóan növekedni akar az Isten szeretõ ismeretében és az emberek szolgálatában az adott közösség karizmája és szabályzata szerint.

A szerzetesélethez testi, lelki pszichés egészség szükséges. A jelentkezõ, aki legalább 18 éves, alkalmas kell, hogy legyen a szerzetesközösségnek megfelelõ kiképzésre. A felvétel fokozatosan történik, ismerkedés, jelentkezés, kiképzés, ideiglenes fogadalom, örökfogadalom (illetve esetleg papszentelés) követik egymást. Az egyes közösségek saját szabályzata és az egyházjog határozza meg az egyes szakaszok hosszúságát és tartalmát.


Az "apostoli élet társaságai" azok a modern szerzetesi jellegû közösségek, melyeknek tagjai vállalják az evangéliumi tanácsokat, közösségi karizmájuknak ismerik, hogy részt vállaljanak az Egyház lelkipásztori, szociális, karitatív küldetésében, új módon válaszolva az idõk jeleire, korunk ínségére. Életformájuk alkalmazkodik apostoli küldetésükhöz, de úgy alakítják a közösségi életet, hogy az elõsegítse a küldetést. (pl. Szociális Testvérek Társasága)


A "világi intézmények" világi keresztények, férfiak/nõk társulásai, akik az evangéliumi tanácsokat sajátos világi-keresztényi stílusban vállalják. Saját lakásaikban élnek, benn maradnak a világban, elsõsorban végzett munkájukkal apostolkodnak, egymásnak elsõsorban lelki segítséget nyújtanak. (pl.: Vinculum Caritatis)

Ennek a magányos és mégis közös küldetésnek a vállalásához sajátos meghívás, nagyfokú lelki, emberi érettség, legalább érettségi szükséges.


Forrás: [link]


Remélem tudtam segíteni. :)

2011. ápr. 8. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Ez nagyon függ attól, hogy melyik rendben van. Ugyanis mindenhol máshogy élnek valamennyire, bár vannak közös pontok. Általában három dolgot fogadnak meg: Tisztaságot, szegénységet és engedelmességet. (A tisztaság elsősorban a nemi élettől való teljes tartózkodást jelenti, a szegénység annyit jelent, hogy nem lehet személyes vagyonuk, az engedelmesség pedig a feljebbvalóknak és Istennek szól.) Hogy ezeken az alap dolgokon kívül mi tilos és mit szabad, az az adott rend előírásaitól függ. A napirendjük általában nagyon pontosan meg van határozva, megadott időben kelnek, megadott időben van közös ima, vagy egyéni. A dolgozó rendekben természetesen végzik a munkájukat, legtöbbször tanítanak, vagy betegeket ápolnak, este szintén megadott időben van vacsora és ima, elmélkedés.

Sok esetben vannak szabályozva hétköznapi dolgok is, van olyan rend például, ahol aki megy az utcán valahova, nem nézelődhet semerre, csak a szükséges mértékig (tehát mondjuk jön-e autó, ha átmegy az úton), ezen kívül lehajtott fejjel kell mennie. De ez csak egy példa, az alapokon kívül a többi szabály nagyon változó lehet rendtől függően.

(Javasolnék egy kis olvasnivalót: [link] sok mindent megtudhatsz első kézből a szerzetesnővérekről )

2011. ápr. 8. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Az előttem szólók válaszai pontosan megfelelnek az általános érdeklődésnek. Ha van konkrétabb kérdésed még ezen belül, szívesen adok pontosabb választ. Miért érdekel? Személyes érintettség, családon belül, vagy házi feladat netán? :) És ezen belül pontosabban mi? :)

Üdv: egy teológus hallgató - szerzetesnövendék

2011. ápr. 8. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

2o éves lány vagyok és katolikus.Sürgök forgok a templom körül és zarándokutakra járok.Nagyon érdekel és vonz a vallás témája és az hogy megéljem a tanultakat és hallottakat.

Nem vallásos családból származok ezért a családom ellenzi mindazt ami a templomhoz köt néha még akadályoznak is.

Szeretném tudni hogy mi vár rám azután hogy belépek egy rendbe.

2011. ápr. 8. 23:12
 5/7 anonim ***** válasza:

Értem. Hát, "jogok". Nagyon függ attól, hogy milyen rend az a rend. Vannak olyanok, ahol egy ideig évente csak 1-2-szer látogathat meg a családod. Van olyan, ahol a klauzúrából csak nagyon indokolt esetben léphetsz ki. Van olyan, ahol (bár minden tárgyad jogilag a közösség tulajdona), de alapvetően Te rendelkezel felettük. Van olyan, ahova viszont szinte semmit sem vihetsz a legszükségesebbeken felül.

A képzési idő leglelkibb része (novíciátus) ált. a legszigorúbb időszak, ilyenkor legtöbb helyen meg kell szakítanod a kapcsolatod addigi barátaiddal, és a családoddal is ritkábban beszélhetsz. Azért, hogy a közösség váljon családoddá.


Nagyon szerteágazó ez az egész téma, a legjobb az, ha felkeresel egy rendet, közösséget, akikkel beszélhetsz, kérdezheted őket bármiről.


Van-e elképzelésed pl., hogy mit szeretnél csinálni? Szemlélődő, monasztikus rend érdekel, vagy apostolkodó, világban élő? Aztán azokon belül is van annyi féle...

Persze az alapja mindnek egy.


Mikor tértél meg? Illetve mikor kereszteltek meg? Kereszteléstől számítva 3 évig nem szokták engedélyezni azt, hogy belépj valahova, mert a keresztelést követő buzgó időszakot sokan összekeverik a szerzetesi hivatással. Gyerekkorban megkeresztelt felnőttkori megtérőknél ugyanez van, bár ott jogilag nincs a 3 év, de türelemre szoktak inteni.


Hol laksz? Ha megírod, esetleg tudok további élő tájékozódási pontokat javasolni, mert ebben a témában aztán tényleg úgy a legegyszerűbb.


Ha nincs még lelkivezetőd, az is nagyon ajánlatos, hogy legyen, és vele is kivesézheted a témát. És a szerzetességről általában egy bármilyen papot is kérdezhetsz.


Ha pedig szeretnéd, írok Neked egy privát mailt, és felvehetjük mi is a kapcsolatot.


Amúgy böngészgess a rendek leírásai között elöljáróban: [link]


Isten áldja meg a keresésed!

2011. ápr. 8. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Igen szeretnék veled levelezni.Nagyon köszönöm a támogatást.
2011. ápr. 8. 23:39
 7/7 anonim ***** válasza:
Szia! Megkaptad a privátom akkor? Csak mert nem írtál. Ha van máshonnan segítséged, és nem akarsz, örülök. De ha még mindig szeretnél velem kapcsolatba lépni, várom. :)
2011. ápr. 16. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!