A Példabeszédek 10:15 állítása szellemi értelemben is igaz? "A (szellemi) gazdagság erős vára a (szellemileg) gazdagnak, a (szellemi) szegénynek romlása a (szellemi) szegénysége. " (katolikus fordítás)
"A gazdag vagyona az ő erősségének városa; a szegények félelme az ő szűkölködésök."
A gazdag biztositva van gazdagsága által, a szegénynek félni kell szegénysége miatt; azért szerezz magadnak kincseket, melyek téged biztosítanak, nem ugyan e mulandó életre, hanem az örökkévalóságra.
"Erős város a a vagyon a gazdagnak,
A szűkölködés pedig romlás a szegénynek."
Erős = megerősített ; romlás, a latinban: félelem.
A vagyonról. A 15. v. helyes értelmezéséhez ismernünk kell létrejöttének folyamatát (ld. Bev. – népi bölcsesség). Első fele önálló mondásként élt. Hozzákapcsoltak egy kiegészítést, ezzel költői formát adtak neki. Tartalma: reális ténymegállapítás egy nem éppen erkölcsös társadalmi jelenségről. De egy ilyen rövid mondás az igazságnak egy-egy vonását villantja föl; így versünk is egyoldalú. Ezt bizonyítja, hogy ugyanezt a megállapítást máshol (18:11) más folytatással másképp fejlesztették tovább. Amott az igazságnak már másik mozzanatát kapjuk (ez az erősség csak úgyvélt). Ugyanerről a témáról van mondanivalója a Préd 7:12-nek, végül fejezetünk 29 v.-e megmondja, mi az igazi erősség.
A vagyon: eszköz. Ugyanazt lehet kétféleképpen használni (erő, tudomány, technika, atom). A bölcs asszony jó anyagi érzékkel pl. családja biztonságát és a szűkölködők segítését szolgálja. (31:24–30) Vö. Jak 4:3.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!